BLOG

Czym jest most protetyczny i po co się go zakłada?

Most protetyczny (inaczej most dentystyczny lub mostek stomatologiczny) to prosty, szybki i stosunkowo niedrogi sposób na uzupełnienie braków w uzębieniu. Swoją nazwę zawdzięcza konstrukcji, która przypomina most budowlany, składa się bowiem z zawieszonego tuż nad wyrostkiem zębodołowym przęsła w postaci sztucznej korony osadzonej na sąsiednich zębach pełniących rolę filarów.

czytaj więcej

Czym jest wypełnienie kompozytowe zęba i kiedy się je stosuje?

Próchnica, powszechnie występująca w społeczeństwie choroba dotykająca tkanek twardych zębów, najczęściej diagnozowana jest na etapie rozpadu szkliwa, a więc w momencie, gdy dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia jego struktur.

czytaj więcej

Metody odbudowy zęba - którą wybrać?

Rozległa próchnica będąca skutkiem niewłaściwej higieny jamy ustnej bądź uszkodzenie mechaniczne w wyniku nieszczęśliwego wypadku mogą doprowadzić do utraty zęba, jego złamania lub zdegradowania.

czytaj więcej

Co to jest resekcja korzenia i kiedy się ją stosuje?

Zdrowy ząb składa się z dwóch podstawowych elementów: korzenia osadzonego w kości szczęki i korony widocznej nad dziąsłem. Oba te elementy mają ogromne znaczenie nie tylko dla jego funkcjonalności, ale też dla zdrowia pacjenta. Ząb, który z jakiegoś powodu stracił koronę i pozostawił po sobie jedynie korzeń w zębodole, może stanowić potencjalne źródło zakażeń dla całego organizmu, dlatego warto rozważyć resekcję, czyli usunięcie jego wierzchołka.

czytaj więcej

Paradontoza – przyczyny i leczenie objawów

Nasze zęby i otaczające je tkanki narażone są na działanie wielu niekorzystnych czynników, w tym najbardziej szkodliwych: bakterii żywiących się resztkami spożywanych pokarmów. Dlatego musimy starannie dbać o jamę ustną, po każdym posiłku dokładnie szczotkując zęby, a także używając nici dentystycznych i płynów do płukania ust.

czytaj więcej

Koszt implantów zębów – od czego zależy cennik?

Nowoczesne kliniki stomatologiczne, takie jak nasza, posiadają w ofercie różne rodzaje implantów zębowych, co pozwala dobierać je indywidualnie i dzięki temu idealnie dopasowywać do warunków anatomicznych oraz potrzeb i możliwości finansowych poszczególnych pacjentów.

czytaj więcej

Przodozgryz – objawy i przyczyny

Przodozgryz to nieprawidłowe ułożenie dolnego łuku zębowego polegające na nadmiernym jego wysunięciu w stosunku do płaszczyzny czołowej. W efekcie tej nieprawidłowości dolne siekacze i kły mogą zachodzić na górne, przez co dolna warga staje się charakterystycznie wychylona, a bruzda wargowo–bródkowa wygładzona – takie objawy wskazują na przodozgryz całkowity.

czytaj więcej

Tyłozgryz – objawy, przyczyny i jak leczyć?

Tyłozgryz ma postać wady gnatycznej zauważalnej w wyglądzie zewnętrznym – można ją rozpoznać po zaburzeniach proporcji twarzy. Jego najbardziej charakterystycznym objawem jest nadmierne wychylenie górnych siekaczy oraz będące następstwem tego wychylenia nieprawidłowe ułożenie ust i pogłębienie bruzdy wargowo-bródkowej, co daje specyficzny, tzw. ptasi profil.

czytaj więcej

Leczenie kanałowe bez znieczulenia

Nieleczona lub niewłaściwie leczona próchnica może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, ponieważ bakterie próchnicowe wnikające w głębokie struktury zęba wywołują stan zapalny i nieodwracalne uszkodzenie miazgi zęba.

czytaj więcej

Czy leczenie kanałowe boli?

Właściwa higiena jamy ustnej i regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym to najlepszy sposób na uchronienie się przed groźnymi chorobami zębów – nie zawsze jednak okazuje się wystarczający. Zdarza się, że u pacjentów, którzy starannie dbają o uzębienie i często odwiedzają dentystę, dochodzi do rozwoju nieodwracalnego uszkodzenia miazgi zęba.

czytaj więcej

Sposoby leczenia diastemy (przerwy między zębami)

Diastema to specjalistyczna nazwa przerwy między górnymi jedynkami, czyli siekaczami przyśrodkowymi w górnym łuku zębowym, powstałej na skutek ich rozsunięcia. Ze względu na swoje umiejscowienie taka szczelina między zębami rzuca się w oczy, ale często bywa traktowana, szczególnie u kobiet, jako ciekawy znak rozpoznawczy i element dodający uroku, dlatego jej posiadacze nie zawsze chcą się jej pozbywać.

czytaj więcej
NAPISZ DO NAS
Masz pytanie? Zostaw swój numer a oddzwonimy do Ciebie!
    menu