BLOG

Jak często kontrolować zęby u dentysty?

Wiele chorób zębów i przyzębia rozwija się bardzo powoli, nie dając niemal żadnych objawów, przez co pacjenci często orientują się, że mają problem w momencie, gdy jest on już na tyle zaawansowany, że wymaga długiego, żmudnego i bardzo kosztownego leczenia. Systematyczna profilaktyka i wczesna diagnoza pozwala się przed takimi komplikacjami uchronić – to dlatego należy kontrolować stan swojego uzębienia, poddając je regularnym przeglądom. Tak, nawet wtedy, gdy nic nie boli, trzeba odwiedzać dentystę. Bo to, że nic nie boli, nie oznacza jeszcze, że nic złego się nie dzieje.

czytaj więcej

Szynowanie zębów – sposób na rozchwiane zęby

Rozchwianie zębów to powszechny problem, dotykający zwłaszcza osób po 30. roku życia ze skłonnością do chorób przyzębia takich jak paradontoza.

czytaj więcej

Grzybica jamy ustnej – przyczyny i sposoby leczenia

Grzybica jamy ustnej, znana również pod nazwą kandydoza, to niepozorne, ale bardzo problematyczne, w dodatku przewlekłe schorzenie zakaźne wywoływane przez candida albicans, pospolitego grzyba pasożytniczego z rodziny drożdżaków. Candida albicans (w tłumaczeniu na polski bielnik biały) obecny jest we florze bakteryjnej układu pokarmowego niemal każdego człowieka przez całe jego życie i zazwyczaj nie czyni mu w związku z tym żadnej szkody, może się jednak zdarzyć, że jego kolonie namnożą się tak bardzo, że dojdzie do infekcji, w następstwie czego rozwinie się grzybica.

czytaj więcej

Co można jeść po wyrwaniu zęba?

Usunięcie zęba wiąże się zawsze ze znacznym uszkodzeniem tkani kostnej i błon śluzowych. W miejscu ekstrakcji powstaje rana, w której z czasem formuje się skrzep i tworzy tzw. ziarnina, czyli nowa, świeża tkanka, która później przekształca się w tkankę łączną. Taka regeneracja wymaga czasu i odpowiednich warunków, które zapewnia właściwa pielęgnacja zębodołu.

czytaj więcej

Suchy zębodół – powikłania po ekstrakcji

Ekstrakcja zęba stałego jest skomplikowanym i bardzo inwazyjnym zabiegiem, dlatego może wiązać się z nieprzyjemnymi powikłaniami takimi jak suchy zębodół. Choć zdarza się to niezwykle rzadko, bo zaledwie w kilku procentach przypadków, warto mieć świadomość ryzyka rozwoju takiego bolesnego stanu chorobowego oraz możliwości jego leczenia.

czytaj więcej

Czym jest most protetyczny i po co się go zakłada?

Most protetyczny (inaczej most dentystyczny lub mostek stomatologiczny) to prosty, szybki i stosunkowo niedrogi sposób na uzupełnienie braków w uzębieniu. Swoją nazwę zawdzięcza konstrukcji, która przypomina most budowlany, składa się bowiem z zawieszonego tuż nad wyrostkiem zębodołowym przęsła w postaci sztucznej korony osadzonej na sąsiednich zębach pełniących rolę filarów.

czytaj więcej

Czym jest wypełnienie kompozytowe zęba i kiedy się je stosuje?

Próchnica, powszechnie występująca w społeczeństwie choroba dotykająca tkanek twardych zębów, najczęściej diagnozowana jest na etapie rozpadu szkliwa, a więc w momencie, gdy dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia jego struktur.

czytaj więcej

Metody odbudowy zęba - którą wybrać?

Rozległa próchnica będąca skutkiem niewłaściwej higieny jamy ustnej bądź uszkodzenie mechaniczne w wyniku nieszczęśliwego wypadku mogą doprowadzić do utraty zęba, jego złamania lub zdegradowania.

czytaj więcej

Co to jest resekcja korzenia i kiedy się ją stosuje?

Zdrowy ząb składa się z dwóch podstawowych elementów: korzenia osadzonego w kości szczęki i korony widocznej nad dziąsłem. Oba te elementy mają ogromne znaczenie nie tylko dla jego funkcjonalności, ale też dla zdrowia pacjenta. Ząb, który z jakiegoś powodu stracił koronę i pozostawił po sobie jedynie korzeń w zębodole, może stanowić potencjalne źródło zakażeń dla całego organizmu, dlatego warto rozważyć resekcję, czyli usunięcie jego wierzchołka.

czytaj więcej

Paradontoza – przyczyny i leczenie objawów

Nasze zęby i otaczające je tkanki narażone są na działanie wielu niekorzystnych czynników, w tym najbardziej szkodliwych: bakterii żywiących się resztkami spożywanych pokarmów. Dlatego musimy starannie dbać o jamę ustną, po każdym posiłku dokładnie szczotkując zęby, a także używając nici dentystycznych i płynów do płukania ust.

czytaj więcej

Koszt implantów zębów – od czego zależy cennik?

Nowoczesne kliniki stomatologiczne, takie jak nasza, posiadają w ofercie różne rodzaje implantów zębowych, co pozwala dobierać je indywidualnie i dzięki temu idealnie dopasowywać do warunków anatomicznych oraz potrzeb i możliwości finansowych poszczególnych pacjentów.

czytaj więcej

Przodozgryz – objawy i przyczyny

Przodozgryz to nieprawidłowe ułożenie dolnego łuku zębowego polegające na nadmiernym jego wysunięciu w stosunku do płaszczyzny czołowej. W efekcie tej nieprawidłowości dolne siekacze i kły mogą zachodzić na górne, przez co dolna warga staje się charakterystycznie wychylona, a bruzda wargowo–bródkowa wygładzona – takie objawy wskazują na przodozgryz całkowity.

czytaj więcej

Tyłozgryz – objawy, przyczyny i jak leczyć?

Tyłozgryz ma postać wady gnatycznej zauważalnej w wyglądzie zewnętrznym – można ją rozpoznać po zaburzeniach proporcji twarzy. Jego najbardziej charakterystycznym objawem jest nadmierne wychylenie górnych siekaczy oraz będące następstwem tego wychylenia nieprawidłowe ułożenie ust i pogłębienie bruzdy wargowo-bródkowej, co daje specyficzny, tzw. ptasi profil.

czytaj więcej

Leczenie kanałowe bez znieczulenia

Nieleczona lub niewłaściwie leczona próchnica może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, ponieważ bakterie próchnicowe wnikające w głębokie struktury zęba wywołują stan zapalny i nieodwracalne uszkodzenie miazgi zęba.

czytaj więcej

Czy leczenie kanałowe boli?

Właściwa higiena jamy ustnej i regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym to najlepszy sposób na uchronienie się przed groźnymi chorobami zębów – nie zawsze jednak okazuje się wystarczający. Zdarza się, że u pacjentów, którzy starannie dbają o uzębienie i często odwiedzają dentystę, dochodzi do rozwoju nieodwracalnego uszkodzenia miazgi zęba.

czytaj więcej
NAPISZ DO NAS
Masz pytanie? Zostaw swój numer a oddzwonimy do Ciebie!
    envelopephone-handsetbubblemenu