Dlaczego boli ząb po leczeniu stomatologicznym?

Zdarza się niekiedy, że leczenie stomatologiczne – zamiast ból zęba uśmierzyć – powoduje jego nasilenie. Czym może być spowodowany ból zęba po leczeniu, jak długo trwa, jakie mogą być jego przyczyny oraz jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Specjaliści z warszawskiego centrum stomatologicznego DeClinic rozwiewają wątpliwości!

Przyczyny bólu zęba po leczeniu

Wyróżniamy kilka rodzajów, a także przyczyn bólu zęba po założeniu plomby. Niektóre z nich są całkowicie normalne, dotykają sporej części naszych pacjentów i ustępują samoistnie. Inne natomiast mogą być powikłaniami po leczeniu i wymagać pilnej interwencji stomatologa. Dalsze postępowanie z dolegliwościami bólowymi są uzależnione od ich przyczyny, a także nasilenia. 

Najpopularniejsze źródła bólu zęba po leczeniu:

Nadwrażliwość po zabiegu

Nadwrażliwość pozabiegowa to najpowszechniejsza i niegroźna przyczyna krótkotrwałego bólu zęba po leczeniu. Może pojawiać się po standardowym leczeniu zachowawczym nawet u 30% pacjentów. Stopień intensywności bólu jest tu uzależniony od głębokości oraz rozległości leczonego ubytku. 

Nadwrażliwość zębów po założeniu plomby wynika z mikroskopijnych urazów miazgi, do których dochodzi w trakcie leczenia, zwłaszcza w wyniku usuwania głębokich zmian próchnicowych. Stosowane przez lekarza wiertło wytwarza wysoką temperaturę, co dodatkowo podrażnia nerwy. 

Charakterystycznym objawem nadwrażliwości pozabiegowej jest kontakt wyleczonego zęba z zimnym powietrzem, napojami lub pokarmami. Taki ból zęba zazwyczaj utrzymuje się od kilku do kilkunastu dni. Warto w tym czasie odstawić gazowane napoje i słodycze, a także wymienić szczoteczkę do zębów na taką z miękkim włosiem. Pomocne będą też specjalne pasty przeznaczone dla wrażliwych zębów (więcej o pastach do zębów przeczytasz w tym artykule).

Niedopasowane wypełnienie

Jeśli nieprzyjemne objawy nie mijają po dwóch tygodniach lub dłużej, a nawet się nasilają (zwłaszcza podczas nagryzania lub w nocy), należy niezwłocznie wrócić do stomatologa, który przeprowadzał leczenie. Może być to bowiem spowodowane nieprawidłowo wykonanym lub niedopasowanym do zgryzu wypełnieniem (czyli tzw. plombą) – a zwłaszcza wypełnieniem zbyt wysokim. 

Typowe dla tego rodzaju bólu jest nasilanie się objawów podczas gryzienia czy nagryzania zęba. Warto też wiedzieć, że ból zęba wywołany za wysokim wypełnieniem nie przejdzie samoistnie. Jedynym skutecznym rozwiązaniem będzie tutaj ponowna wizyta u dentysty w celu skorygowania wypełnienia. Jeśli tego nie zrobimy, może dojść do zaostrzenia się stanu zapalnego, a w rezultacie – nawet do rozchwiania zęba.

Reakcja alergiczna

Jedną z możliwych przyczyn bólu zęba po leczeniu – zwłaszcza bólu pulsującego – może być nadreaktywność zęba na wypełnienie, np. wywołana reakcją alergiczną. Często taki ból współwystępuje z innymi objawami charakterystycznymi dla alergii, np. pieczeniem, zaczerwienieniem dziąsła, miejscowym stanem zapalnym oraz ogólnym dyskomfortem w jamie ustnej.

Stan zapalny w miazdze zęba

Jeśli ból zęba nie znika (a nawet się nasila i jest pulsujący), a dodatkowo pojawia się duża nadwrażliwość na bodźce, takie jak wysoka lub niska temperatura, nagryzanie czy opukiwanie zęba, może to oznaczać zapalenie miazgi zębowej. Jest to nic innego jak powikłanie po leczeniu zachowawczym. Może się bowiem zdarzyć tak, że mimo dokładnego oczyszczenia zęba z próchnicy, bakterie już zdążyły przeniknąć do miazgi, a następnie wywołać stan zapalny.

W takich przypadkach stomatolog najczęściej proponuje pacjentowi leczenie endodontyczne, czyli leczenie kanałowe. Polega ono na całkowitym usunięciu chorej miazgi i dokładnym wyczyszczeniu kanałów chorego zęba. 

Ból zęba po leczeniu kanałowym

Zdarza się także, że nawet po prawidłowo przeprowadzonym leczeniu kanałowym ból zęba nie ustępuje. Dolegliwości mogą się nawet pojawiać nawet w przypadku zębów, które przed leczeniem kanałowym nie dawały żadnych oznak bólowych. Do najczęstszych przyczyn takiego stanu rzeczy zaliczamy podrażnienie wywołane działaniem środków chemicznych, których używa się do oczyszczania kanałów zębów. W takich sytuacjach ból przechodzi samoistnie.

Niekiedy ból zęba po leczeniu może być wywołany przez nieszczelnie lub niecałkowicie wypełnionym kanałem korzeniowym, bądź w przypadku przepchnięcia materiału poza wierzchołek korzenia. Standardowo bolesność zęba po leczeniu endodontycznym utrzymuje się od kilku do kilkunastu dni. Jeśli dolegliwości się przedłużają, należy niezwłocznie udać się do stomatologa, gdyż może to oznaczać konieczność powtórzenia leczenia kanałowego.

Kiedy ból zęba po leczeniu powinien nas zaniepokoić?

Jeśli ból zęba po leczeniu utrzymuje się ponad dwa tygodnie, a także, jeśli w okolicy leczonego zęba pojawiają się jakiekolwiek zmiany śluzówki, takie jak afty, warto zgłosić się do lekarza na konsultację. Jeżeli ból nie tylko nie ustępuje, ale także się nasila (zwłaszcza w porze wieczornej) oraz jest pulsujący i ćmiący, również zalecana jest pilna wizyta w gabinecie stomatologa.

Należy także uważać na wszelkie objawy towarzyszące bólowi zęba. Zaniepokoić powinny nas gorączka, apatia, brak apetytu i inne oznaki charakterystyczne dla infekcji organizmu. Poza usunięciem przyczyny dolegliwości konieczne może być również zastosowanie antybiotykoterapii. 

W oczekiwaniu na wizytę u dentysty warto sobie ulżyć domowymi sposobami, stosując ziołowe płukanki do jamy ustnej, wykonując zimne okłady, a także sięgając po przeciwzapalne i przeciwbólowe środki sprzedawane bez recepty.

Ból po założeniu plomby nie zawsze świadczy o nieprawidłowo wykonanym leczeniu. Najczęściej przechodzi on samoistnie w ciągu kilku dni od wizyty u stomatologa. Jeśli jednak objawy się przedłużają, a Twoje samopoczucie znacząco się pogarsza – koniecznie udaj się na wizytę do lekarza. Jeżeli poszukujesz sprawdzonego dentysty w Warszawie, zapisz się na konsultację warszawskiego centrum stomatologicznego DeClinic!

WARTO WIEDZIEĆ
Chirurgiczne usuwanie ósemek – jak to wygląda?

Usuwanie ósemek to jeden z najczęściej przeprowadzanych zabiegów chirurgii stomatologicznej w DeClinic. Zęby mądrości mają tendencję do tłoczenia się, zatrzymywania oraz rozwijania zaawansowanej próchnicy. Ich usunięcie jest często najrozsądniejszą decyzją, jaką możemy podjąć z myślą o własnym zdrowiu. Jak dokładnie wygląda zabieg chirurgicznego usuwania ósemek?

Więcej >
Jakie korzyści dla pacjenta niesie zespołowe leczenie stomatologiczne? 

W czasach, gdy stomatologia rozwija się w zawrotnym tempie, jeden lekarz nie jest w stanie być ekspertem w każdej dziedzinie. Rozwiązaniem jest tu podejście interdyscyplinarne, którego założeniem jest leczenie zespołowe.

Więcej >
Dentofobia, czyli lęk przed dentystą - jak sobie z nim radzić?

Aż połowa Polaków unika wizyt u dentysty, ponieważ się ich boi. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych. Statystyki pokazują, że temat jest ważny, ponieważ duża ilość osób może cierpieć na dentalfobię. Warto się zatem zastanowić, dlaczego boimy się stomatologa. Czy jest to fobia, która wymaga pomocy psychologa a może nawet psychiatry czy jedynie lęk, z którym sami sobie możemy poradzić? Jak to rozpoznać? Z czego ten strach może wynikać? I jakie to może nieść konsekwencje?

Więcej >
NAPISZ DO NAS
Masz pytanie? Zostaw swój numer a oddzwonimy do Ciebie!




    envelopephone-handsetbubblemenu