Koszt implantów zębów – od czego zależy cennik?

Nowoczesne kliniki stomatologiczne, takie jak nasza, posiadają w ofercie różne rodzaje implantów zębowych, co pozwala dobierać je indywidualnie i dzięki temu idealnie dopasowywać do warunków anatomicznych oraz potrzeb i możliwości finansowych poszczególnych pacjentów.

Utrata zęba to problem nie tylko estetyczny, ale też funkcjonalny. Niekompletny łuk zębowy, poza tym, że ujmuje urody uśmiechowi, zaburza również funkcjonowanie całego narządu żucia i może prowadzić do poważnych dysfunkcji: wydłużenia się przeciwstawnego zęba po przeciwległej stronie oraz przesuwania się i przechylania sąsiadujących z ubytkiem zębów, a w skrajnych przypadkach nawet problemów z jedzeniem, artykulacją i wyglądem twarzy. Dlatego lukę pozostałą po ubytku należy jak najszybciej zapełnić – można to zrobić na przykład za pomocą implantu.

Czym są implanty zębowe i kiedy warto o nich pomyśleć?

Implant zęba to niewielka śruba, będąca odpowiednikiem korzenia, wszczepiana w kość żuchwy lub szczęki. Śruba ta pełni rolę filaru, na którym następnie trwale mocowana jest sztuczna korona. W ten sposób powstaje imitacja prawdziwego zęba, ani trochę nie odbiegająca od niego wyglądem i funkcjonalnością, która w dodatku zrasta się z tkanką kostną, całkowicie się z nią integrując, dzięki czemu po pewnym czasie przestaje być traktowana przez organizm pacjenta jako ciało obce. W przeciwieństwie do mostu protetycznego, implant nie maskuje braku zęba, ale pozwala go w całości odtworzyć – dlatego to najlepszy sposób na uzupełnianie luk w łuku zębowym. Poleca się go zarówno osobom z pojedynczymi ubytkami, jak i tym, które straciły więcej zębów, nawet jeśli doszło u nich do zaniku tkanki kostnej szczęki. Jedynymi przeciwwskazaniami do wszczepiania implantów mogą być choroby (np. próchnica, paradontoza, infekcje wirusowe czy choroby nowotworowe, trzeba je wyleczyć przed przystąpieniem do zabiegu) lub wiek (z reguły nie wykonuje się tego zabiegu u dzieci i nastolatków, ponieważ u tak młodych ludzi tkanki kostne wciąż się formują i trzeba zaczekać na ich ostatecznie wykształcenie). Z punktu widzenia pacjenta problemem może być ponadto koszt implantów – są one bowiem dość drogie i niestety nie ma w tym przypadku możliwości skorzystania z refundacji NFZ.

Jakiego rodzaju implanty zębowe oferuje współczesna stomatologia?

Nowoczesne kliniki stomatologiczne, takie jak nasza, posiadają w ofercie różne rodzaje implantów zębowych, co pozwala dobierać je indywidualnie i dzięki temu idealnie dopasowywać do warunków anatomicznych oraz potrzeb i możliwości finansowych poszczególnych pacjentów. Ich podziału możemy dokonać m.in. ze względu na konstrukcję, umiejscowienie oraz rodzaj zastosowanego materiału. Ze względu na konstrukcję wyróżniamy implanty: korzeniowe (krótkie) i zygomatyczne (długie), o kształcie śrub, spiral oraz cylindrów, montowane jedno- lub dwufazowo. Korzeniowy implant zęba może być umiejscowiony w kości szczęki – nosi wtedy nazwę śródkostnego, albo na szczęce pod tkanką dziąseł – nosi wtedy nazwę podokostnowego. Zygomatyczny implant natomiast osadza się głębiej, bezpośrednio w kości jarzmowej. Każdy z tych implantów jest warty polecenia, jednak nie w każdym przypadku się sprawdzi. Implanty korzeniowe będą odpowiednie jedynie dla osób z niewielkimi brakami w uzębieniu, zygomatyczne z kolei będą jedyną opcją dla osób ze znacznym zanikiem kości i bardzo rozległym lub całkowitym bezzębiem. W zależności od materiałów, z jakich powstały, wyróżniamy ponadto implanty tytanowe i cyrkonowe – i jedne, i drugie są niezwykle trwałe i wytrzymałe, a także biokompatybilne, dzięki czemu łatwo się integrują z tkanką kostną i służą długie lata, praktycznie całe życie.

Ile kosztuje implant zęba i od czego zależy jego cena?

Pełny implant zęba, czyli zastępnik korzenia wraz koroną, to inwestycja rzędu kilku lub kilkunastu tysięcy złotych. Rozstrzał cenowy jest tak szeroki, ponieważ szeroka jest oferta klinik stomatologicznych w tym zakresie – innymi słowy, dokładna cena implantu zęba zależy od tego, na jaki jego rodzaj zdecyduje się pacjent. Najdroższe ze wszystkich są ekstremalnie długie implanty zygomatyczne, których śruby i łączniki zostały wykonane z tytanu, a korony z porcelany. Za nie trzeba zapłacić około 15 000 zł. O wiele mniej, bo około 5 000 zł, kosztują pojedyncze implanty korzeniowe, których śruba i łącznik powstały z cyrkonu, a korona z kompozytu. Ceny implantów zębowych zależą też od tego, jaką markę wybierze pacjent. Najbardziej renomowani producenci, zapewniający najlepsze efekty wizualne i funkcjonalne oraz dożywotnią gwarancję, wyceniają swoje produkty bardzo wysoko, wybór takiej marki niesie więc za sobą większe nakłady kosztów.

Jakie koszty dodatkowe należy wziąć pod uwagę?

Cena implantu zęba nie równa się cenie całego leczenia implantologicznego, ponieważ odtworzenie brakującego uzębienia to proces wieloetapowy, nie ograniczający się do jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Cała procedura – poza zabiegiem chirurgicznym i protetycznym – obejmuje również konsultacje lekarskie oraz badania tomograficzne, pantomograficzne i ogólnomedyczne, które mają na celu dokładną ocenę stanu uzębienia pacjenta i wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań do wszczepienia implantu. Zarówno badania, jak i konsultacje są dodatkowo płatne.  Poza tym jeśli pacjent cierpi na jakiekolwiek choroby zębów lub przyzębia, choćby próchnicę, przed wszczepieniem implantu koniecznie trzeba je wyleczyć. To także dodatkowy koszt. Z tego też względu, nawet gdy zdecydujemy się na najtańszą opcję, ostatecznie koszt implantów może wynieść nieco więcej niż wspomniane kilka tysięcy złotych.

Jak oszacować ostateczny koszt implantów?

Na kompletny koszt implantów składa się cena wybranego modelu, a także wymienione wyżej koszty związane z diagnostyką, dodatkowym leczeniem i planowaniem postępowania implantologicznego oraz samymi zabiegami wszczepienia implantu i zamocowania na nim korony. Warto pamiętać, że każda klinika stomatologiczna ma inny cennik, cena leczenia implantologicznego zależy więc też w dużej mierze od miejsca, w którym zdecydujemy się je przeprowadzić. Najlepiej uzgodnić wszystko wspólnie ze stomatologiem, który oceni, jakie badania i dodatkowe zabiegi są niezbędne w naszym przypadku, doradzi w wyborze najlepszego rodzaj implantu i pomoże oszacować ostateczny koszt całego przedsięwzięcia.

WARTO WIEDZIEĆ
Nowoczesne leczenie kanałowe

Rozległa próchnica czy martwica miazgi – tego typu poważne schorzenia mogą się skończyć utratą zęba. Ostatnią deską ratunku często okazuje się wymagające precyzji leczenie kanałowe. Na szczęście nowoczesny sprzęt połączony z doświadczeniem lekarza niweluje dyskomfort pacjenta i zapewnia dokładność działań stomatologa.

Więcej >
Mamo, tato złamał mi się ząb!

Wydaje się, że to właśnie okres letni sprzyja różnego rodzaju wypadkom zdrowotnym, tymczasem podczas zajęć szkolnych, gier i zabaw z rówieśnikami czy na stołówce często dochodzi do urazów zębów. Z medycznego punktu widzenia klasyfikacja urazów jest bardzo rozbudowana, skupimy się jednak na tych podstawowych i występujących najczęściej.

Więcej >
Stomatologia w narkozie

Wiele osób boi się dentysty, co często doprowadza stan uzębienia do poważnych zaniedbań. Bardzo interesującym rozwiązaniem dla takich osób jest leczenie w znieczuleniu ogólnym, zwane popularnie narkozą.

Więcej >
NAPISZ DO NAS
Masz pytanie? Zostaw swój numer a oddzwonimy do Ciebie!




    envelopephone-handsetbubblemenu