Szynowanie zębów – sposób na rozchwiane zęby

Rozchwianie zębów to powszechny problem, dotykający zwłaszcza osób po 30. roku życia ze skłonnością do chorób przyzębia takich jak paradontoza.

Rozchwianie zębów to powszechny problem, dotykający zwłaszcza osób po 30. roku życia ze skłonnością do chorób przyzębia takich jak paradontoza. Choroby przyzębia są bardzo podstępne, często rozwijają się powoli i bezboleśnie, przez co mogą niezauważenie doprowadzić do destrukcji tkanek, które otaczają ząb i odpowiadają za jego mocowanie, w efekcie czego straci on stabilność i zacznie grozić wypadnięciem. Zapobiec utracie uzębienia w takim przypadku może jedynie profesjonalne leczenie stomatologiczne z wykorzystaniem szynowania zębów.

Jak wygląda zabieg szynowania zębów?

Szynowanie zębów to zabieg stomatologiczny, którego celem jest tymczasowe lub stałe unieruchomienie rozchwianego uzębienia za pomocą specjalnych szyn stabilizujących, wykonanych ze światłoutwardzalnych materiałów kompozytowych (tańsza opcja) albo włókna szklanego (droższa opcja). Szyny takie zakłada się po uprzednim opracowaniu zębów, czyli ich skrupulatnym oczyszczeniu, osuszeniu i wytrawieniu kwasem, a następnie utworzeniu zaczepów na powierzchniach międzyzębowych. Sama procedura szynowania polega na połączeniu rozchwianych zębów z ich stabilnymi sąsiadami za pomocą wybranego materiału scalającego, mocowanego na ich wewnętrznej stronie. Zabieg jest bezbolesny i trwa bardzo krótko, od kilku do kilkunastu minut, choć opracowanie zębów, zwłaszcza konieczny niekiedy kiretaż, może go wydłużyć o dodatkowe kilkadziesiąt minut lub nawet rozłożyć na dwie sesje. Niektóre techniki opracowywania zębów przed szynowaniem, zwłaszcza te, które wymagają użycia wiertła, mogą okazać się nieco bolesne, ale zawsze wtedy mamy do dyspozycji znieczulenie miejscowe. Po założeniu szyn pacjent musi pamiętać, by stosować się do lekarskich zaleceń, przede wszystkim starannie szczotkować i nitkować zęby po każdym posiłku, dbając szczególnie o dokładne oczyszczanie szczelin między unieruchomionymi zębami.

Jakie są wskazania do szynowania zębów?

Jak wspomnieliśmy na początku, rozchwiane zęby są częstym skutkiem chorób przyzębia, dlatego to właśnie one, schorzenia takie jak paradontoza, są głównym wskazaniem do przeprowadzenia tego zabiegu. Szynowanie w takim przypadku pozwala na ustabilizowanie zębów na końcowym etapie ich leczenia, czyli w czasie regeneracji tkanek dziąsłowych po usunięciu naddziąsłowych i poddziąsłowych złogów kamienia nazębnego. Do utraty stabilności zębów może doprowadzić też bruksizm, tj. nawykowe zgrzytanie zębami, które powoduje niekiedy zanik przyzębia i ubytki klinowe, w efekcie czego dochodzi do obniżenia się linii dziąseł i rozchwiania zębów. Również w takiej sytuacji szynowanie okazuje się bardzo pomocne. Innymi wskazaniami do szynowania są skutkujące destabilizacją zębów urazy mechaniczne, zaburzenia stawów skroniowo-żuchwowych oraz zwiększenie wymiaru pionowego zwarcia. We wszystkich tych przypadkach stosuje się tymczasowe szynowanie zębów, to znaczy usztywnia się je za pomocą szyn tylko na jakiś czas, najczęściej na okres kilku lub kilkunastu miesięcy, ponieważ tyle czasu wymaga przywrócenie im pierwotnej stabilności. Zdarza się jednak i tak, że uzębienie pacjenta wymaga długotrwałego unieruchomienia – w takiej sytuacji stosuje się szynowanie stałe.

Dlaczego warto zdecydować się na założenie szyn?

Szynowanie traktowane jest w stomatologii jako alternatywa dla postępowania protetycznego i implantologicznego, ponieważ ratuje zęby przed wypadnięciem. Dzięki temu prostemu i niedrogiemu zabiegowi możemy skutecznie przywrócić zębom właściwą równowagę, wzmocnić je i zapewnić im niezbędną funkcjonalność. Jedzenie nie będzie już sprawiać problemów, gryzienie i żucie znów stanie się łatwe i przyjemne, zyska również sam  uśmiech. Szynowanie zębów jest bardzo estetycznym rozwiązaniem, nie tylko ze względu na umiejscowienie szyn, które sprawia, że są one niewidoczne dla osób postronnych, ale też dlatego, że pozwala nieznacznie korygować kształt uzębienia. Nic więc dziwnego, że każdy z pacjentów, który poddał się temu zabiegowi w naszej klinice stomatologicznej, bardzo sobie chwalił jego efekty.

WARTO WIEDZIEĆ
Co to jest endodoncja i czym się zajmuje

Endodoncja to profesjonalna nazwa leczenia kanałowego. Polega na usunięciu z zęba zainfekowanej miazgi. Wymaga precyzji, ale dzięki mikroskopom jest wysoce skuteczna. Pozwala ratować zęby, które kiedyś były skazane na usunięcie, co wpisuje się w trendy nowoczesnej stomatologii.

Więcej >
Olśniewający uśmiech – kiedy wybielanie zębów jest skuteczne

Stomatologia estetyczna to must have, jeśli atrakcyjny wygląd jest dla nas ważny. Składa się na niego również uśmiech. Czy olśniewa? Zależy to od stanu i koloru zębów. Wystarczy 45 minut w DeClinic w towarzystwie wybielającej zęby lampy hybrydowej Beyond Polus, a uśmiech stanie się piękny.

Więcej >
Narkoza - o czym pamiętać?

Znieczulenie ogólne – narkoza, polega na okresowym zahamowaniu czynności ośrodkowego układu nerwowego przy jednoczesnym utrzymaniu funkcji ośrodków podtrzymujących życie.

Więcej >
NAPISZ DO NAS
Masz pytanie? Zostaw swój numer a oddzwonimy do Ciebie!





    envelopephone-handsetbubblemenu