Jak zachować zdrowy uśmiech?

W DeClinic wiele mówimy o zdrowym uśmiechu – zarówno na blogu czy mediach społecznościowych, jak i w codziennych rozmowach z naszymi pacjentami. W tym artykule zebraliśmy najważniejsze zasady zachowania zdrowego uśmiechu na lata – prosto od ekspertów z warszawskiego centrum stomatologicznego DeClinic!

Właściwa higiena zębów

Dbanie o zęby zawsze zaczyna się w naszej łazience. Sięgnięcie po szczoteczkę i pastę do zębów powinno być jednym z pierwszych kroków, jakie wykonujemy każdego poranka. Mycie zębów rano usuwa bakterie nagromadzone w jamie ustnej przez noc. To niezwykle ważne – kiedy śpimy, nasze ślinianki produkują znacznie mniej śliny. A to sprzyja rozwojowi płytki nazębnej. Nie mówiąc już o nieprzyjemnym oddechu wyczuwalnym zaraz po przebudzeniu. Dokładne wyczyszczenie rano zarówno zębów, jak i języka, powinno być nawykiem każdego, kto chce zachować zdrowy uśmiechjak najdłużej. 

Zęby należy myć co najmniej dwa razy dziennie. Wieczorne szczotkowanie zębów pozwala pozbyć się osadu, który nagromadził się na ich powierzchni przez cały dzień, a także resztek pożywienia. Warto jednak zwiększyć częstotliwość mycia zębów i „dorzucić” przynajmniej jedno dodatkowe szczotkowanie w ciągu dnia. Jeśli natomiast nie jesteśmy w stanie umyć zębów po zjedzeniu obiadu czy słodkiej przekąski, dobrze będzie przepłukać jamę ustną zwykłą wodą lub sięgnąć po gumę do żucia bez cukru. 

Nie bez znaczenia dla zdrowia zębów jest także pasta do zębów. Można tu postawić na pastę uniwersalną o zbilansowanym składzie. Jeśli jednak masz specjalistyczne potrzeby, polecamy dobrać produkt do swoich wymagań i sięgnąć na przykład po pastę dla wrażliwych lub krwawiących dziąseł, pastę przeciwpróchniczą czy wybielającą. O tym, jak wybrać dla siebie pastę do zębów, pisaliśmy więcej w osobnym artykule.

Technika mycia oraz odpowiednia szczoteczka do zębów

Ekspresowe umycie zębów to jednak zdecydowanie za mało, aby zachować zdrowy uśmiech. Zęby powinno się szczotkować przez co najmniej 2 minuty, z dokładnym uwzględnieniem każdego zakamarka jamy ustnej, zwłaszcza zębów trzonowych, które wiele osób myje niewystarczająco dokładnie. Aby skutecznie usunąć z powierzchni zębów resztki pożywienia oraz osad bakteryjny, główkę szczoteczki należy ustawić pod kątem 45 stopni w stosunku do zębów i wykonywać ruch wymiatający – od dziąsła w kierunku korony zęba. O tym, jak krok po kroku prawidłowo myć zęby, mamy dedykowany artykuł na blogu DeClinic

Obecnie oferta szczoteczek do zębów jest naprawdę szeroka i z łatwością dobierzesz model odpowiedni do swoich potrzeb. Warto zwrócić tu uwagę na twardość włosia. Nie polecamy stosowania szczoteczek o twardym włosiu na dłuższą metę, gdyż mogą wpływać na ścieranie się szkliwa oraz uszkadzać dziąsła. Polecamy natomiast zainwestowanie w szczoteczkę elektryczną lub soniczną. Takie szczoteczki sporo roboty robią „za nas”, skutecznie usuwając osad i bakterie nawet z trudno dostępnych miejsc. Pamiętaj też, że niezależnie od wybranego modelu, szczoteczkę lub główkę należy wymieniać co 3-4 miesiące (lub szybciej, jeśli się zużyje). 

Przestrzenie międzyzębowe i język – jak je czyścić? 

Mnóstwo ubytków, z jakimi na co dzień spotykamy się w pracy warszawskiego centrum stomatologicznego DeClinic, to ubytki powstające na styku dwóch zębów. Dzieje się tak, gdyż nawet przy bardzo dokładnym wyszczotkowaniu zębów, bakterie wciąż mogą rozwijać się w przestrzeniach międzyzębowych. Dlatego przed każdym wieczornym myciem zębów konieczne jest usunięcie resztek pokarmu z tych miejsc. Możesz zrobić to przy użyciu nici dentystycznej lub specjalnie do tego przeznaczonego irygatora (świetne rozwiązanie dla osób z problemem krwawiących dziąseł). Nie tylko ochroni to Twoje zęby przed próchnicą, ale również zachowa dziąsła w dobrej kondycji.

Nie mniej ważna dla zdrowia zębów jest powierzchnia języka – a ten niestety wielu naszych pacjentów pomija w codziennej higienie jamy ustnej. Dokładne oczyszczanie języka zapobiega rozwijaniu się bakterii, a jednocześnie świetnie wpływa na nasz oddech. Język można oczyszczać szczoteczką do zębów (manualne modele często są wyposażone w gumowe wypustki znajdujące się po drugiej stronie główki; z kolei modele soniczne dysponują końcówkami dedykowanymi do higieny języka). Fantastycznie sprawdzają się do tego również specjalne skrobaczki do języka.

Regularne wizyty u stomatologa i higienistki dentystycznej

Niezależnie od tego, czy mamy częste problemy ze zdrowiem naszych zębów, czy nie – każdy dorosły człowiek powinien odwiedzać gabinet stomatologa przynajmniej raz na pół roku (maksymalnie raz na rok). Jest to szczególnie ważne zwłaszcza w przypadku osób, które są po leczeniu endodontycznym. Regularne wykonywanie badania RTG wyleczonych kanałowo zębów pozwala ocenić, czy w tej okolicy nie dzieje się nic niepokojącego (wiele zmian jest niewidocznych podczas standardowego badania wewnątrzustnego). 

Po takiej wizycie kontrolnej stomatolog często skieruje pacjenta na profesjonalną higienizację zębów. To nieinwazyjny i całkowicie bezpieczny zabieg, który w warszawskim centrum stomatologicznym DeClinic wykonywany jest przez higienistkę. Procedura składa się z pięciu etapów i zakończona jest fluoryzacją. Fluor wzmacnia szkliwo zębów i zwiększa jego odporność na działanie bakterii chorobotwórczych, zapewniając zdrowy uśmiech na dłużej. Więcej o tym, jak wygląda taka profilaktyka stomatologiczna w DeClinic od A do Z, pisaliśmy w tym artykule.

Właściwa dieta dla zdrowych zębów

Wiele mówi się o szkodliwym wpływie cukru na zdrowie zębów. Nie są to ostrzeżenia przesadzone – badania udowadniają, że cukier obniża pH w jamie ustnej, przyczynia się do demineralizacji szkliwa i zwiększa ryzyko powstawania próchnicy. Niebezpieczny jest cukier obecny nie tylko w słodyczach, ale też napojach, sokach czy gumach do żucia z jego zawartością. Jeśli jednak już pokusimy się o słodką przekąskę, warto jak najszybciej umyć zęby lub przepłukać jamę ustną wodą. 

A co jeść, aby zachować zdrowy uśmiech? Nasza dieta powinna zawierać pokarmy bogate w wapń, fosfor oraz witaminę D, które wpływają pozytywnie na prawidłową mineralizację szkliwa. Do jadłospisu warto więc wprowadzić nabiał, podroby, orzechy, tłuste ryby, jajka, a także zielone warzywa takie jak fasolka szparagowa, szpinak czy rukola. O zdrowie naszych dziąseł zadba z kolei witamina C, której jest pod dostatkiem w wątróbce, pietruszce, papryce czy owocach cytrusowych.

Funkcjonalność i estetyka zdrowego uśmiechu

Oczywiście, zdrowy uśmiech to nie tylko brak ubytków próchnicowych. Według ekspertów warszawskiego centrum stomatologicznego DeClinic dbanie o zęby powinno uwzględniać również walory funkcjonalne naszego uśmiechu. Zdrowy uśmiech to taki, który nie ma wad zgryzu uniemożliwiających prawidłowe gryzienie, przeżuwanie czy mowę. To wymaga właściwego ustawienia zębów w łukach zębowych oraz odpowiedniego kontaktu między nimi (zarówno w spoczynku, jak i w ruchu). Jeśli zmagasz się z wagą zgryzu lub masz braki w zębach, warto zgłosić się do specjalisty (np. ortodonty lub implantologa) w celu postawienia diagnozy oraz zaplanowania właściwego leczenia.

Dbanie o zdrowy uśmiech to również pamiętanie o jego walorach estetycznych. Jeśli zależy Ci na tym, aby Twoje zęby były białe, pomocny będzie profesjonalny zabieg wybielania zębów przeprowadzony w domu za pomocą nakładek lub bezpośrednio w naszym gabinecie. W przypadku zębów pękniętych, złamanych lub startych, nasi specjaliści mogą zaproponować inne rozwiązania, takie jak wykonanie licówek czy odbudowę materiałem kompozytowym.

Na zachowanie zdrowego uśmiechu wpływa szereg czynników – od codziennego dbania o zęby, przez regularne wizyty u stomatologa, aż po zadbanie o funkcjonalność oraz estetykę uśmiechu. Jeśli szukasz polecanego dentysty w Warszawie, zapraszamy na konsultację do warszawskiego centrum stomatologicznego DeClinic!

WARTO WIEDZIEĆ
Czym jest stomatologia cyfrowa w DeClinic i jakie daje korzyści?

Stomatologa cyfrowa to absolutna rewolucja w leczeniu pacjentów. Mimo nowocześnie brzmiącej nazwy wcale nie jest to rozwiązanie przyszłości. W warszawskim centrum stomatologicznym DeClinic rozwiązania cyfrowe są już naszą codziennością. Na czym dokładnie polega cyfrowe leczenie stomatologiczne i jakie niesie korzyści dla pacjentów?

Więcej >
Jakie korzyści dla pacjenta niesie zespołowe leczenie stomatologiczne? 

W czasach, gdy stomatologia rozwija się w zawrotnym tempie, jeden lekarz nie jest w stanie być ekspertem w każdej dziedzinie. Rozwiązaniem jest tu podejście interdyscyplinarne, którego założeniem jest leczenie zespołowe.

Więcej >
Stomatologia w narkozie

Wiele osób boi się dentysty, co często doprowadza stan uzębienia do poważnych zaniedbań. Bardzo interesującym rozwiązaniem dla takich osób jest leczenie w znieczuleniu ogólnym, zwane popularnie narkozą.

Więcej >
NAPISZ DO NAS
Masz pytanie? Zostaw swój numer a oddzwonimy do Ciebie!




    envelopephone-handsetbubblemenu