Implantologia to najskuteczniejsza metoda wypełnienia braków uzębienia. Implanty zębów mogą z powodzeniem zastąpić zarówno pojedynczy ząb, jak i kilka zębów naraz. W warszawskim centrum stomatologicznym DeClinic stają się popularniejsze niż mosty czy ruchome protezy protetyczne. Chcesz dowiedzieć się więcej o implantach stomatologicznych? W tym artykule zebraliśmy 10 najczęstszych pytań, jakie zadają nam nasi pacjenci.
Implant można porównać do niewielkiej śrubki zastępującej korzeń zęba, do której przykręcamy porcelanową koronę. Stomatolog może zaproponować zabieg wszczepienia implantu w sytuacji, kiedy stracimy ząb lub kilka zębów – z powodu choroby (np. zaawansowanej, niemożliwej do leczenia endodontycznego próchnicy) czy urazu. Implant stomatologiczny można wstawić w miejsce utraconego zęba, o ile pozwala nam na to stan naszej tkanki kostnej oraz dziąseł.
Obecnie implanty zębowe coraz częściej stają się również alternatywą dla uzupełnień protetycznych, takich jak na przykład ruchome protezy. Po ich wszczepieniu pacjenci nie tylko mogą się cieszyć naturalnie wyglądającym uśmiechem, ale też funkcjonalnością uzębienia. Implanty stomatologiczne wykonane techniką all-on-4 lub all-on-6 (czyli mosty całego łuku zębowego podtrzymywane przez cztery do sześciu implantów dentystycznych) pozwalają pacjentom uzyskać nowy uśmiech już podczas jednego zabiegu. Implanty są dużo wygodniejsze, nie wypadają z jamy ustnej i wolniej się zużywają niż tradycyjne protezy.
Specjaliści od implantologii z warszawskiego centrum stomatologicznego DeClinic zalecają wszczepienie implantu po minimum 3 miesiącach od wykonania ekstrakcji. W niektórych przypadkach jest możliwość wszczepienia implantu nawet tego samego dnia.
Zasadniczo nie ma również przeciwskazań, aby taki zabieg przeprowadzić nawet kilka lat po ekstrakcji zęba. W takich przypadkach należy się jednak liczyć z tym, że może wystąpić konieczność wykonania rekonstrukcji kości. Pamiętajmy bowiem, iż kość, na której dotychczas osadzony był ząb, samoistnie znika.
Przeciwskazania do wszczepienia implantów zębowych możemy podzielić na ogólne i miejscowe. Do przeciwwskazań ogólnych zaliczamy ciężki stan zdrowia pacjenta, w tym choroby ogólnoustrojowe lub nowotworowe, a także przyjmowanie niektórych leków wpływających na tkankę kostną. Przeciwwskazaniem miejscowym jest natomiast brak odpowiedniej ilości oraz jakości kości w miejscu, w którym chcemy wszczepić implant. Wówczas trzeba tę kość na nowo wytworzyć, a także zwiększyć ilość dziąsła, które tę kość pokrywa.
Zabieg wszczepienia implantu stomatologicznego nie może być również wykonywany u osób nieletnich, kobiet w ciąży, a także u palaczy (zaleca się rzucenie palenia co najmniej 6 miesięcy przed planowanym zabiegiem).
Proces wszczepienia implantu to nie jest jednorazowa sesja u stomatologa. Wymaga wcześniejszych przygotowań, w tym wykonania ogólnych badań lekarskich, a także opracowania przez stomatologa planu leczenia implantologicznego. Każda taka wizyta rozpoczyna się badaniami diagnostycznymi, aby lekarz mógł ocenić stan zdrowia zębów, rozmiar kości, a także wielkość planowanego implantu.
Dopiero kiedy pacjent zostanie zakwalifikowany do zabiegu, przejdzie szereg badań, a także zostanie zapoznany z zaletami i wadami takiego rozwiązania, możemy przejść do zabiegu wszczepienia implantów zębowych.
Sam zabieg polega na chirurgicznym „wkręceniu” tytanowej śruby w kość szczęki lub żuchwy (w zależności od umiejscowienia implantu). W przypadku pojedynczego implantu zabieg trwa około 30 minut i nie wymaga dalszej hospitalizacji. W przypadku wszczepienia implantów zębowych techniką all-on-4 lub all-on-6 czas trwania zabiegu wydłuża się do około 2-3 godzin.
Warto jednak pamiętać, że sam zabieg „wkręcenia” implantu do dopiero początek. Całkowite zintegrowanie implantów zębowych z kością może trwać nawet do pół roku, więc niezbędne jest stosowanie się do zaleceń lekarza.
Nie, podczas zabiegu wszczepienia implantu stomatologicznego pacjent jest znieczulony miejscowo, dzięki czemu nie odczuwa bólu.
W ciągu pierwszego tygodnia po zabiegu konieczne jest postępowanie według zaleceń lekarza. Nie można w tym czasie pić alkoholu, palić tytoniu oraz jeść twardych potraw. Należy również unikać wysiłku fizycznego. Niezbędna jest też uważna higiena jamy ustnej, w tym stosowanie odkażających płukanek z chlorheksydyną.
Nowoczesne implanty stomatologiczne mają niskie ryzyko odrzucenia (na poziomie około 2%). Implant najczęściej nie przyjmuje się w sytuacjach, gdy pacjent nie ma wystarczająco dużej ilości tkanki kostnej lub gdy jej jakość jest słaba. Ryzyko odrzucenia implantu stomatologicznego zwiększa też niestosowanie się do zaleceń lekarza, tzn. palenie tytoniu czy niewystarczająca higiena jamy ustnej.
Jeśli zatem udasz się do doświadczonego implantologia, np. jednego ze specjalistów z warszawskiego centrum stomatologicznego DeClinic, a także będziesz stosować się do zaleceń, szansa na powodzenie wynosi niemal 100%.
Nie, implanty zębowe zachowują się identycznie co naturalne zęby. O implanty należy również dbać tak samo, jak o zęby naturalne. Konieczne są zatem ich odpowiednie szczotkowanie oraz nitkowanie.
Szacunkowa trwałość implantu stomatologicznego wynosi około 30 lat. To, jak długo będziemy się cieszyć implantem, zależy jednak wyłącznie od nas. Odpowiednia higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym to absolutna podstawa, aby przedłużyć żywotność implantu.
W DeClinic zabieg wszczepienia implantów stomatologicznych jest wyceniany indywidualnie. Cena implantów zależy od wielu czynników, takich jak producent oraz rodzaj wybranego implantu, a także materiałów użytych podczas zabiegu (m.in. śrub, łyżki wyciskowej, szwów, transferów). Zabieg będzie również droższy w przypadku, kiedy występuje konieczność wykonania rekonstrukcji kości i dziąseł.
Popularność nowoczesnych implantów stomatologicznych nieustannie rośnie. Mamy nadzieję, że ten artykuł rozwiał Twoje wątpliwości związane z tym tematem. Jeśli masz dodatkowe pytania dotyczące implantów zębowychlub szukasz doświadczonego specjalisty od implantów zębów w Warszawie, zapisz się jeszcze dziś na pierwszą konsultację do DeClinic.
Implanty zygomatyczne pozwalają cieszyć się naturalnym uśmiechem pacjentom ze znacznymi zanikami kości szczęki, a nawet całkowitym bezzębiem. Dziś przyjrzymy się im nieco bliżej. Kiedy są one stosowane oraz jak przebiega proces wszczepienia implantów zygomatycznych w warszawskim centrum stomatologicznym DeClinic?
Żadna z części naszego ciała, żaden jego organ nie funkcjonuje w oderwaniu od pozostałych. Jesteśmy spięci i nie potrafimy regulować napięcia ciała. A właśnie ta umiejętność sprawia, że nasz system mięśniowo-kostny pracuje optymalnie.
Wiele osób boi się dentysty, co często doprowadza stan uzębienia do poważnych zaniedbań. Bardzo interesującym rozwiązaniem dla takich osób jest leczenie w znieczuleniu ogólnym, zwane popularnie narkozą.