KOMPENDIUM WIEDZY O NARKOZIE

Często pytacie nas – czy możliwe jest, aby z wizyty u dentysty pamiętać tylko to, co dla nas jest przyjemne. Wspominać miłe słowa lekarza i troskliwą opiekę asystentki. Wydawać by się to mogło prawie niemożliwe.

Narkoza to idealne rozwiązanie, bowiem umożliwia przeprowadzenie jednoetapowo kompleksowego leczenia stomatologicznego. Dla Pacjenta to realna oszczędność czasu oraz ograniczenie wielu wizyt, tylko do jednej. Zaś dobrze wiemy, że czas to jedyna rzecz, której nie da się odzyskać.

Oczywiście najbliższe naszej uwadze i trosce, jest właśnie Wasze poczucie bezpieczeństwa. Więc tak jak w przypadku wszystkich dostępnych metod leczenia w naszej klinice, temat narkozy chcemy przekazać Wam jak najbardziej transparentnie i bez niedopowiedzeń.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co to jest narkoza?
  • Co się czuje podczas narkozy?
  • Co jest lepsze: narkoza czy znieczulenie miejscowe?
  • Co powoduje narkoza?
  • Czy przed narkozą trzeba być na czczo?
  • Jak się przygotować do narkozy?
  • Kiedy można jeść po narkozie?
  • Jak długo trwa narkoza?
  • Jakie są odczucia po wybudzeniu?
  • Jak wygląda wybudzenie z narkozy?

CO SIĘ CZUJE PODCZAS NARKOZY?

Pacjent odczuwa błogostan, po czym następuje utrata świadomości.

CO TO JEST NARKOZA?

Narkoza to potoczna nazwa dla znieczulenia ogólnego. Oznacza całkowitą i odwracalną utratę świadomości, w wyniku wprowadzenia leków anestetycznych. Leki te wywołują utratę świadomości, całkowite zniesienie bólu oraz zahamowanie odruchów i napięcia mięśniowego. Jest to stan przypominający sen.

CO POWODUJE NARKOZA

Narkoza powoduje całkowitą i odwracalną utratę świadomości. Wywołuje, całkowite zniesienie bólu oraz zahamowanie odruchów i napięcia mięśniowego.

CO JEST LEPSZE: NARKOZA CZY ZNIECZULENIE MIEJSCOWE?

Każde z dostępnych w medycynie znieczuleń jest dobre, sprawdzone i bezpieczne. Natomiast zastosowanie odpowiedniego znieczulenia zależne jest od rodzaju przeprowadzonego zabiegu oraz kondycji fizycznej i psychicznej Pacjenta. Oznacza to, że u jednego Pacjenta zabieg usunięcia kilku zębów możemy przeprowadzić w znieczuleniu miejscowym. Natomiast zdarza się, że inny Pacjent boi się takiego zabiegu i wolałby nic z niego nie pamiętać. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie znieczulenia ogólnego
Ważnym jest, aby rodzaj znieczulenia omówić z lekarzem prowadzącym na wizycie konsultacyjnej. Należy bowiem pamiętać, że zaplanowany zabieg musi w pełni bezpieczny i komfortowy dla Pacjenta. Ostateczny wybór metody znieczulenia następuje po uzgodnieniu jej z Pacjentem.

CZY PRZED NARKOZĄ TRZEBA BYĆ NA CZCZO?

Tak, przed znieczuleniem ogólnym Pacjent powinien być na czczo, czyli: nie może przyjmować pokarmów przez min. 6h; nie może pic mleka, jogurtów i gęstych soków itp., co najmniej 6h przed zabiegiem; może wypić wodę niegazowaną do 2h przed znieczuleniem.

JAK SIĘ PRZYGOTOWAC DO NARKOZY?

  • Najważniejszą rzeczą jest wypełnienie ankiety i wykonanie zleconych przez lekarza badań laboratoryjnych, określają bowiem stan zdrowia pacjenta. Wymagane badania to: morfologia krwi, badanie ogólne moczu, koagulogram. U osób powyżej 40 roku życia dodatkowo glukoza na czczo, EKG.
  • U osób powyżej 60 roku życia dodatkowo stężenie elektrolitów oraz badanie rentgenowskie klatki piersiowej. Wyniki badań należy przedstawić lekarzowi anestezjologowi.
  • Każdy Pacjent, u którego zaplanowane jest wykonanie znieczulenia ogólnego musi zaprzestać spożywania posiłków, na co najmniej 6 godzin przed zabiegiem, może pić wodę niegazowaną do 2 godzin przed zabiegiem. Zasada ta dotyczy również ssania cukierków, żucia gumy, które są traktowane jako jedzenie.
  • Należy zaprzestać palenia wyrobów tytoniowych 4 godziny przed zabiegiem.
  • Nie przestrzeganie tych zaleceń grozi bardzo poważnym powikłaniom, ponieważ podczas znieczulenia zostają zniesione fizjologiczne odruchy wymiotne, co grozi zachłyśnięciem.
  • Przed rozpoczęciem czynności przygotowujących do podania znieczulenia, należy usunąć z ust ruchome protezy zębowe, ponieważ mogą utrudnić oddychanie.
  • Nie należy przyjmować żadnych leków bez konsultacji z lekarzem anestezjologiem, dotyczy to również leków przyjmowanych na stałe.

KIEDY MOŻNA JEŚĆ PO NARKOZIE?

Po znieczuleniu ogólnym do leczenia stomatologicznego można pić po godzinie od zabiegu. Natomiast z jedzeniem należy poczekać zwykle 2 godziny.

JAK DŁUGO TRWA NARKOZA?

Znieczulenie ogólne składa się z trzech etapów: indukcji, czyli wprowadzenie w znieczulenie, podtrzymania znieczulenia i wybudzenia, czyli wyjścia z narkozy. Pierwszy i ostatni etap trwa od kilku do kilkunastu minut. Natomiast stan utrzymania Pacjenta w narkozie zależny jest od długości samego zabiegu stomatologicznego. Podczas wszystkich etapów Pacjent jest pod stała opieką lekarza anestezjologa, który czuwa nad jego bezpieczeństwem i komfortem.

JAKIE SĄ ODCZUCIA PO WYBUDZENIU?

Do częstych objawów występujących po narkozie należą: senność, zawroty głowy, ból gardła, krótkotrwała niepamięć. Dzięki nowoczesnym metodom znieczulenia ciężkie powikłania zdarzają się niezwykle rzadko.

JAK WYGLĄDA WYBUDZENIE Z NARKOZY?

Gdy lekarz stomatolog kończy zabieg, anestezjolog synchronizuje wybudzenie – stopniowo spłyca i kończy znieczulenie. Zazwyczaj wybudzenie następuje po kilku do kilkunastu minut po zakończeniu leczenia. W tym czasie monitoruje się parametry życiowe Pacjenta, sprawdza powrót fizjologicznych odruchów, wydolność oddechową oraz powracającą siłę mięśniową. Następnie Pacjent zostaje przewieziony do w pełni wyposażonej sali wybudzeń, pozostaje w niej pod opieką personelu anestezjologicznego do momentu odzyskania pełni sił.

Prawidłowe przygotowanie się do narkozy jest kluczowe, bowiem wpływa na Wasze zdrowie, komfort i bezpieczeństwo. Naszym priorytetem jest szczególna troska i opieka nad zdrowiem każdego Pacjenta. Ze spokojem w sercu, skupiamy się na naszej pracy aby wszystkie zabiegi były przeprowadzone – kompleksowo, precyzyjnie i skutecznie.
Staraliśmy się zebrać wszystkie informacje na temat leczenia zębów pod narkozą w naszym kompendium. Natomiast jeżeli chcielibyście uzyskać informacje z tzw. „pierwszej ręki”, zapraszamy na konsultacje do naszych lekarzy specjalistów.

WSZYSTKO O ZNIECZULENIU OGÓLNYM

NAPISZ DO NAS
Masz pytanie? Zostaw swój numer a oddzwonimy do Ciebie!




    envelopephone-handsetbubblemenu