Czy uśmiech ma płeć? Niewiele osób o tym wie, ale... w pewnym sensie tak! Chociaż sama budowa zębów jest taka sama, to kobiece zęby swoim kształtem nieco różnią się od uzębienia męskiego. Znajomość tych różnic oraz niuansów jest przydatna przy planowaniu metamorfoz uśmiechu w warszawskim centrum stomatologicznymDeClinic. Na czym polegają te różnice i czy rzeczywiście odgrywają tak dużą rolę w stomatologii estetycznej?
Główna różnica między uśmiechem kobiecym i męskim to przede wszystkim kształt zębów. Zęby u kobiet zazwyczaj są bardziej zaokrąglone na krawędziach, a także są nieco dłuższe i smuklejsze. Mają też przezierne krawędzie sieczne oraz inne proporcje między szerokością a długością niż zęby mężczyzn. Kobiecy uśmiech to często również jedynki w tzw. motylkowym ustawieniu.
Z kolei męski uśmiech często charakteryzują kły i siekacze o większej średnicy w porównaniu do kobiet. Zęby wydają się przez to bardziej kwadratowe i masywne. Co jednak ciekawe, te cechy są nabywane z wiekiem. Mówiąc prościej, nasze uśmiechy „nabierają płci” w miarę starzenia.
To jednak niejedyne różnice, jakie stomatolog jest w stanie dostrzec między uśmiechem kobiecym i męskim. Lekarze często zauważają również, że mężczyźni mają większą tendencję do zmiany koloru zębów na ciemniejszy. Męskie zębymocniej się też ścierają oraz przebarwiają. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy może być styl życia mężczyzn, który z wiekiem bywa gorszy niż u kobiet. Opuszczanie się w dbaniu o uzębienie, a także stres i zaciskanie zębów sprawiają, że te tracą swój dawny wygląd, kolor oraz kształt.
Zdarza się, że do centrum DeClinic przychodzą pacjentki skarżące się na zbyt „męski” wygląd uśmiechu. Wśród problemów estetycznych najczęściej wskazują na zbyt szerokie i zbyt duże zęby, zwłaszcza przednie. Często zauważają też zaburzone proporcje, kiedy za duże zęby po prostu nie pasują do ich twarzy. Innym problemem, z jakim zgłaszają się panie, są ostre krawędzie zębów. To konsekwencja ścierania się zębów, które jest wynikiem ich zaciskania i zgrzytania, zwłaszcza w nocy. Jak pokazują badania, kobiety cierpią na bruksizm częściej niż mężczyźni.
W takich przypadkach nasi specjaliści mogą podjąć się tak zwanej feminizacji uśmiechu, czyli nadaniu zębom nieco bardziej kobiecego kształtu. Może to być jeden z celów metamorfozy uśmiechu, czyli kompleksowej i zespołowej pracy lekarzy DeClinic zarówno nad zdrowiem, jak i estetyką zębów. W przypadku feminizacji uśmiechu metamorfoza obejmuje rozwiązania protetyczne, które pozwalają specjalistom na nadanie zębom zaokrąglonego kształtu oraz odpowiedniej symetrii. Warto jednak podkreślić, że naszym celem jest przede wszystkim dopasowanie wyglądu zębów do rysów twarzy pacjentki, a nie feminizacja uśmiechu sama w sobie.
Każda metamorfoza uśmiechu rozpoczyna się od dokładnej diagnostyki. Wykorzystujemy do tego szereg badań, w tym wykonanie tomografii komputerowej 3D, a także zdjęć fotograficznych. Jest to niezbędne do znalezienia przyczyny problemu, a także do stworzenia dokładnego projektu uśmiechu. Zdarza się też, że leczenie będzie musiało objąć nie tylko prace protetyczne, ale również chirurgiczne czy ortodontyczne. A te zawsze muszą być wykonane przed pracą protetyka.
Za pomocą specjalnego programu komputerowego przedstawiamy pacjentce spodziewany efekt leczenia przy pomocy konkretnych rozwiązań protetycznych. Dopiero po pełnej akceptacji ze strony pacjentki możemy przystąpić do leczenia.
Wśród dostępnych rozwiązań warszawskie centrum stomatologiczne DeClinic oferuje:
Bonding – małoinwazyjny zabieg z zakresu stomatologii estetycznej, który pozwala delikatnie zmienić wielkość oraz kolor zębów, a także zniwelować przerwy między nimi oraz efekty ich nadmiernego ścierania się.
Licówki – czyli tak zwane biżuteryjne odbudowy zębów, które pozwalają na naprawdę spektakularną metamorfozę. Licówki są w stanie nadać zębom bardziej obły kształt. Pozwalają też zlikwidować cechy uśmiechu, które można uznawać za męskie, np. kwadraturę zębów. Co więcej, licówki sprawdzą się również w korygowaniu przebiegu linii uśmiechu.
Korony, mosty i implanty – najbardziej inwazyjne rozwiązania, które stosowane są w niektórych przypadkach. Zdarza się, że tak zwana maskulinizacja uśmiechu (czyli właśnie zbyt „męsko” wyglądające zęby) jest efektem ścierania się zębów na skutek choroby okluzyjnej. Wówczas stajemy przed koniecznością stworzenia nowego uśmiechu od zera. Taki uśmiech nie tylko będzie miał nowy wygląd, ale też zapobiegnie dalszemu wyniszczaniu zębów.
Warto być świadomym, że standardy związane z kobiecym lub męskim wyglądem zębów są jedynie wytycznymi. Specjaliści warszawskiego centrum stomatologicznego DeClinic podczas planowania metamorfoz pod uwagę biorą indywidualną anatomię pacjenta. Ważny jest bowiem nie tylko kształt samych zębów, ale też ogólne proporcje twarzy, kształt szczęki, a także ust. Co ciekawe, leczenie stomatologiczne niekiedy jest w stanie wyeliminować inne problemy estetyczne w obrębie twarzy, np. tak zwany „smutny uśmiech”.
Kobiecy uśmiech to zęby mniejsze, dłuższe i bardziej zaokrąglone niż zęby męskie. Często są też nieco jaśniejsze i bardziej zadbane. Z okazji Dnia Kobiet wszystkim naszym Pacjentkom życzymy pięknych, a przede wszystkim zdrowych uśmiechów – niezależnie od ich obecnego kształtu!
Niedostateczna higiena jamy ustnej i złe nawyki prowadzą do wielu nieprzyjemnych konsekwencji. Jedną z nich jest powstawanie kamienia nazębnego. Czym dokładnie jest kamień na zębach, jak zapobiegać jego gromadzeniu i jak się go pozbyć? Specjaliści z warszawskiego centrum stomatologicznego DeClinic podpowiadają!
Wiele osób dorosłych chcących poprawić estetykę swojego uśmiechu, obawia się tradycyjnych aparatów na zęby. Noszenie aparatu składającego się z metalowych zamków oraz drutu może być krępujące i nieco nas ograniczać. Na szczęście nowoczesna ortodoncja zna bardziej dyskretne metody korygowania wad zgryzu. Mowa tu o niewidocznych aparatach ortodontycznych, po które coraz częściej sięgają pacjenci DeClinic. W tym artykule zebraliśmy najważniejsze informacje, które warto na ich temat znać.
To codzienne dbanie o zęby oraz proste profilaktyczne zabiegi wykonywane w klinice stomatologicznej przez higienistkę lub dentystę. Wszystko po to, żeby nie dopuścić do większych problemów wymagających bardziej inwazyjnego leczenia. Na czym polega higienizacja zębów?