Jakie objawy daje zapalenie miazgi zęba?

Kiedy próchnica zaczyna postępować, a my nie udamy się do stomatologa w celu wdrożenia leczenia, może dojść do stanu zapalnego miazgi zębowej. Zapalenie miazgi zęba i związane z nim nieprzyjemne objawy to jeden z najpopularniejszych powodów pilnych wizyt w warszawskim centrum stomatologicznym DeClinic. Jakie dokładnie objawy daje zapalenie miazgi zęba i czy rzeczywiście są one powodem do niepokoju?

Czym jest miazga zęba?

Aby lepiej zrozumieć, czym jest zapalenie miazgi zęba, wyjaśnijmy najpierw, czym właściwie jest sama miazga zębowa. Miazga zębowa to wewnętrzna tkana zęba, która składa się z nerwów, naczyń krwionośnych i komórek łącznotkankowych. Jej główną funkcją jest dostarczanie do zęba odżywienia oraz tlenu, a także reagowanie na bodźce zewnętrzne. Ze względu na jej silne unerwienie i unaczynienie, kiedy w miazdze zęba pojawia się stan zapalny, dochodzi do szeregu nieprzyjemnych dolegliwości. 

Na czym polega zapalenie miazgi zęba?

Kiedy miazga zęba narażona jest na czynniki drażniące, może dojść do procesu zapalnego wewnątrz tkanki. Jednym z takich czynników jest na przykład nieleczona próchnica. W miarę jak próchnica postępuje, bakterie przedostaję się do miazgi, wywołując stan zapalny. Jest to główna i najczęstsza przyczyna zapalenia miazgi zębowej, z jaką mają do czynienia stomatolodzy DeClinic. Najprostszym sposobem na zapobieganie zapaleniu miazgi zęba jest więc właściwa higiena jamy ustnej oraz systematyczne kontrole u dentysty.

Zapalenie miazgi zębowej może być też spowodowane uszkodzeniem mechanicznym (np. pęknięciem lub złamaniem zęba, które powodują uszkodzenie jego miazgi), nadmiernym zużyciem zęba (np. w wyniku zgrzytania i zaciskania zębów), a także niektórymi chorobami przyzębia. Zdarza się również, że zapalenie miazgi pojawia się u osób starszych, u których miazga wynikła degradacji w wyniku starzenia. 

Objawy zapalenia miazgi zęba

Proces rozwijania się stanu zapalnego miazgi zębowej można podzielić na dwa etapy. W pierwszym etapie objawy są bardzo dotkliwe i uciążliwe. W drugim etapie, kiedy ze względu na brak leczenia stan zapalny przejdzie w fazę nieodwracalną i dojdzie do martwicy miazgi, ból może nawet minąć, dając wrażenie fałszywego poczucia poprawy. 

Najczęstsze objawy zapalenia miazgi zęba to:

Intensywny ból zęba

Silny ból to najczęstszy objaw stanu zapalnego miazgi zęba. Zwykle jest odczuwalny przez cały czas, ma charakter pulsujący i nie ustępuje po wyeliminowaniu bodźca, który go wywołał. Bardzo często ból nasila się w nocy. Wynika to z pozycji ciała podczas snu, kiedy w okolicy głowy wzrasta ciśnienie i dochodzi do zwiększonego przepływu krwi do obszaru zapalnego.

Przy zapaleniu miazgi zębowej ból nasila się także przy jedzeniu zimnych lub ciepłych produktów, jak również w reakcji na nacisk, np. podczas gryzienia i przeżuwania. Charakterystycznym objawem występującym przy zapaleniu miazgi zębowej jest też wysoka wrażliwość zęba na dotyk. Już nawet lekki dotyk językiem może wywoływać intensywne reakcje bólowe.

Promieniowanie bólu do innych części ciała

Przy zapaleniu miazgi zębowej ból jest niekiedy tak silny, że promieniuje do innych obszarów ciała – zwłaszcza twarzy, głowy lub szyi. Takie bólowe objawy często występują między innymi w całym łuku zębowym, okolicy oka, skroni, ucha oraz potylicy. 

Opuchlizna dziąseł

Powszechnym objawami są również zaczerwienienie i opuchlizna w okolicach dziąsła objętego stanem zapalnym.

Wrażliwość na temperatury

Ząb objęty stanem zapalnym jest wrażliwy na zmiany temperatury. Dotyczy to nie tylko spożywanych pokarmów czy napojów, ale również wdychanego powietrza. 

Nieprzyjemny zapach lub posmak w ustach

W zaawansowanych przypadkach zapalenia miazgi zęba pojawia się tak zwana zgorzel miazgi, czyli rozpad gnilny miazgi zębowej. W wyniku działania bakterii beztlenowych dochodzi wówczas do wydobycia gazów o charakterystycznym gnilnym zapachu. Taki stan może też wywoływać nieprzyjemny posmak w jamie ustnej pacjenta.

 

Objawy zbliżone do tradycyjnej infekcji

Stan zapalny miazgi zębowej niekiedy daje objawy podobne do zwykłej infekcji i przeziębienia. Może więc skutkować ogólnym osłabieniem organizmu, sennością, zmęczeniem, bólem głowy czy gorączką. 

Co pomaga na zapalenie miazgi zęba, czyli jak uśmierzyć ból zęba?

W celu zminimalizowania objawów zapalenia miazgi zębowej pomocne będą ogólnodostępne leki przeciwbólowe i niesteroidowe leki przeciwzapalne. Leki przydadzą się zwłaszcza w nocy, kiedy dolegliwości bólowe są najbardziej uciążliwe. Warto też unikać podrażniania zęba dotkniętego stanem zapalnym, np. gryzienia tą stroną jamy ustnej, której dotyczy problem.

Pamiętajmy jednak, że takie działania to jedynie wyciszanie objawów. Aby problem ustąpił całkowicie, niezbędne jest udanie się w trybie pilnym do stomatologa, który zatrzyma postępujący proces zapalny. Lekarz dokona właściwej diagnozy, a także dobierze odpowiednią metodę leczenia, w zależności od stopnia zaawansowania stanu zapalnego. 

Leczenie zapalenia miazgi zęba

W przypadku, kiedy stan zapalny miazgi zęba nie jest jeszcze zaawansowany, wystarczy standardowe leczenie z zakresu stomatologii zachowawczej z wypełnieniem ubytku. Czasem lekarz decyduje się również na wprowadzenie leczenia farmakologicznego, aby zahamować proces zapalny.  

W zaawansowanych sytuacjach, kiedy stan zapalny jest już nieodwracalny (a miazga zębowa straciła zdolność gojenia się), jedynym rozwiązaniem ratującym ząb jest leczenie kanałowe. Polega ono na usunięciu miazgi z komory zęba, a następnie oczyszczeniu kanałów oraz wypełnieniu ubytku specjalnym materiałem. To pozwala zachować strukturę (w tym koronę) zęba i uratować go przed koniecznością ekstrakcji.  

W najbardziej zaawansowanych przypadkach, kiedy ząb nie kwalifikuje się już do leczenia endodontycznego, niezbędne jest jego usunięcie. Specjaliści z warszawskiego centrum stomatologicznego DeClinic oferują szereg rozwiązań protetycznych lub implantologicznych, aby przywrócić pełną funkcjonalność oraz estetykę uśmiechu pacjenta po takiej ekstrakcji zęba.

Objawy zapalenia miazgi zęba są niezwykle uciążliwe i nie przechodzą samoistnie. Nie warto ich bagatelizować – oznaczają bowiem, że w Twojej jamie ustnej dzieje się coś niepokojącego. Jeśli doświadczasz objawów podobnych do tych, które opisaliśmy w tym artykule, nie zwlekaj z wizytą u stomatologa. Szukasz polecanego dentysty w Warszawie? Zapisz się jeszcze dziś zapisz się na konsultację do warszawskiego centrum stomatologicznegoDeClinic.

WARTO WIEDZIEĆ
Na czym polega leczenie ortognatyczne zgryzu?

Estetyczny uśmiech i harmonijne rysy twarzy są uważane za atrakcyjne przez każdego z nas. Niestety, ortodoncja nie zawsze umożliwia osiągnięcie nam idealnego zgryzu. Są bowiem takie wady, których nie da się wyleczyć nawet za pomocą najnowocześniejszych aparatów ortodontycznych. Tutaj z pomocą przychodzi leczenie ortognatyczne. Czym jest ortognatyka, na czym polega i jak wygląda w warszawskim centrum stomatologicznym DeClinic?

Więcej >
Jak zdrowie Twoich zębów wpływa na Twój organizm?

Zdrowe zęby to nie tylko kwestie estetyczne. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że zapalenie dziąseł, nieleczona próchnica czy nieprawidłowy zgryz wpływają niekorzystnie na stan zdrowia całego organizmu oraz obniżają jakość naszego życia. Dlaczego dbanie o zęby jest tak ważne i jakie mogą być skutki zaniedbania zdrowia uśmiechu? 

Więcej >
Zakres leczenia przy ortodoncji

Leczy wady zgryzu poprzez korektę ich ustawienia za pomocą aparatów ruchomych bądź stałych. Leczenie ortodontyczne w DeClinic nie trwa w nieskończoność a jego efekt nie jest owiany tajemnicą. Jeszcze zanim założymy aparat, w przypadku niektórych systemów ortodontycznych, możemy zobaczyć wizualizację naszego przyszłego uśmiechu!

Więcej >
NAPISZ DO NAS
Masz pytanie? Zostaw swój numer a oddzwonimy do Ciebie!





    envelopephone-handsetbubblemenu