Czym jest stomatologia cyfrowa w DeClinic i jakie daje korzyści?

Stomatologa cyfrowa to absolutna rewolucja w leczeniu pacjentów. Mimo nowocześnie brzmiącej nazwy wcale nie jest to rozwiązanie przyszłości. W warszawskim centrum stomatologicznym DeClinic rozwiązania cyfrowe są już naszą codziennością. Na czym dokładnie polega cyfrowe leczenie stomatologiczne i jakie niesie korzyści dla pacjentów?

Czym jest stomatologia cyfrowa?

Stomatologia cyfrowa to nic innego jak stomatologia wykorzystująca zaawansowane technologie oraz urządzenia cyfrowe do wykonywania procedur dentystycznych. Rozwiązania cyfrowe są pomocne w różnych dziedzinach stomatologii (zwłaszcza protetyce i ortodoncji), a także na różnych etapach leczenia, włączając w to diagnostykę

Stomatologia cyfrowa niesie ze sobą mnóstwo korzyści – zarówno dla stomatologów, jak i pacjentów. Nie tylko przyspiesza i ułatwia proces leczenia, ale też zwiększa jego skuteczność (dzięki swojej precyzji). Oczywiście, podstawą stomatologii cyfrowej jest wykorzystywana technologia. Dlatego w warszawskim centrum stomatologicznym DeClinic nieustannie uzupełniamy nasze wyposażenie o najnowocześniejszy sprzęt cyfrowy.

Zastosowanie stomatologii cyfrowej w DeClinic

Dzięki swojej wszechstronności stomatologia cyfrowa znajduje zastosowanie w wielu aspektach opieki nad pacjentami w DeClinic. Oto kilka technologii wykorzystywanych w naszym centrum:

Cyfrowa tomografia komputerowa 3D (CBCT)

Korzyści ze stosowania nowoczesnych rozwiązań cyfrowych w stomatologii rozpoczynają się już na etapie diagnostyki. W warszawskim centrum stomatologicznym DeClinic diagnostyka cyfrowa to standardowa procedura. W przypadku większości pacjentów klasyczne badanie wewnątrzustne to bowiem za mało. Cyfrowa tomografia komputerowa 3D pozwala nam prześwietlić zmiany wewnątrz zęba oraz wykryć ewentualne zmiany zapalne, chorobotwórcze czy patologiczne. 

Cyfrowa tomografia komputerowa 3D to w DeClinic obowiązkowe badanie przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznegoimplantologicznego, a nawet endodontycznego. Znajduje też zastosowanie w chirurgii stomatologicznejszczękowo-twarzowej. Pozwala bowiem uzyskać trójwymiarowy obraz wszystkich struktur anatomicznych – nie tylko samych zębów, ale też kości oraz nerwów. To przekłada się na skuteczniejszą diagnostykę i trafniejszą ocenę możliwości leczenia. Nasze centrum wyposażone jest w tomograf NewTom 5G, który pozwala przygotować również inne badania, w tym pantomogram czy zdjęcie stawów skroniowo-żuchwowych. Z uwagi na zastosowaną tu technologię cyfrową, tomograf cechuje się niską dawką promieniowania, dzięki czemu jest bezpieczny dla pacjentów.

Wyciski cyfrowe

W nowoczesnej stomatologii tradycyjne wyciski w masie plastycznej odchodzą do lamusa. Stosowany w naszym warszawskim centrum stomatologicznym skaner wewnątrzustny pozwala przygotować wycisk metodą cyfrową – bez konieczności stosowania łyżek wyciskowych. To oznacza dużo większy komfort dla pacjentów (wyciski w masie plastycznej nie są szczególnie przyjemne i u niektórych osób mogą powodować odruch wymiotny). 

Wyciski cyfrowe wykazują się też znacznie większą precyzją. W ciągu sekundy taki skaner wewnątrzustny tworzy na ekranie monitora kolorowy obraz 3D z wnętrza ust pacjenta. Dzięki temu uzyskujemy niezwykle szczegółowy obraz ukazujący między innymi pełną budowę struktur anatomicznych zębów, a także wady zgryzu. To rozwiązanie znajduje zastosowanie na przykład w ortodoncji, podczas leczenia przezroczystymi aparatami typu Clear Aligner czy Invisalign.

Technologia CAD/CAM

Technologia CAD/CAM to absolutna rewolucja w protetyce oraz implantologii. Pozwala na projektowanie i wykonywanie koron, licówek, implantów czy mostów bezpośrednio w gabinecie stomatologicznym. Lekarz skanuje zęby pacjenta przy użyciu wewnątrzustnego skanera 3D, a następnie generuje cyfrowy model umożliwiający wykonanie elementów protetycznych, które są wytwarzane za pomocą frezarki protetycznej lub drukarki 3D.

Dużym plusem tego rozwiązania (poza niezwykłą precyzją i zmniejszeniem ryzyka błędu ludzkiego do minimum) jest fakt, że pacjent może uczestniczyć w projektowaniu swojego uzębienia. Widząc cyfrowy model swoich nowych zębów, zanim te zostaną wykonane, może na bieżąco informować o swoich potrzebach i zadawać lekarzowi pytania. 

Zalety cyfrowego leczenia stomatologicznego

Stomatologia cyfrowa przynosi wiele korzyści dla pacjentów oraz samych lekarzy. Oto główne zalety cyfrowego leczenia stomatologicznego, jakie zauważamy w codziennej pracy DeClinic:

Zwiększenie precyzji leczenia

Nie będzie chyba dla nikogo zaskoczeniem, że nowoczesna technologia jest w stanie wychwycić znacznie więcej szczegółów niż człowiek. Zmniejsza też do minimum ryzyko błędów. To oznacza skuteczniejszą diagnostykę i planowanie procesu leczenia.

Przyspieszenie procesu leczenia

Coś, co przy tradycyjnych metodach mogłoby trwać dni, a nawet tygodni i wymagać pracy kilku osób, technologia cyfrowa jest w stanie wykonać w kilka minut. To bezpośrednio przekłada się na przyspieszenie procesu planowania leczenia.

Komfort i bezpieczeństwo

Stomatologia cyfrowa znacząco redukuje dyskomfort pacjentów. Sprawia, że nie muszą poddawać się nieprzyjemnym procedurom (np. pobieraniu klasycznych wycisków), a także zmniejsza częstotliwość ich wizyt w gabinecie stomatologicznym.

Większe poczucie kontroli dla pacjenta

Cyfrowe modele i obrazy zębów ułatwiają lekarzom rozmowę z pacjentami – wyjaśniać im istotę problemu oraz omawiać proponowany plan leczenia. Dzięki stomatologii cyfrowej pacjent lepiej rozumie czekający go proces i ma nad nim większe poczucie kontroli.

Stomatologia cyfrowa to codzienność w warszawskim centrum stomatologicznym DeClinic. Nasi specjaliści nie wyobrażają sobie codziennej pracy bez nowoczesnych technologii cyfrowych. Jeśli Tobie również zależy na szybkim, precyzyjnym, skutecznym i komfortowym leczeniu, zapisz się jeszcze dziś na konsultację do DeClinic!

WARTO WIEDZIEĆ
Czym różni się uśmiech kobiecy od męskiego?

Czy uśmiech ma płeć? Niewiele osób o tym wie, ale... w pewnym sensie tak! Chociaż sama budowa zębów jest taka sama, to kobiece zęby swoim kształtem nieco różnią się od uzębienia męskiego. Znajomość tych różnic oraz niuansów jest przydatna przy planowaniu metamorfoz uśmiechu w warszawskim centrum stomatologicznymDeClinic. Na czym polegają te różnice i czy rzeczywiście odgrywają tak dużą rolę w stomatologii estetycznej?

Więcej >
Chirurgiczne usuwanie ósemek – jak to wygląda?

Usuwanie ósemek to jeden z najczęściej przeprowadzanych zabiegów chirurgii stomatologicznej w DeClinic. Zęby mądrości mają tendencję do tłoczenia się, zatrzymywania oraz rozwijania zaawansowanej próchnicy. Ich usunięcie jest często najrozsądniejszą decyzją, jaką możemy podjąć z myślą o własnym zdrowiu. Jak dokładnie wygląda zabieg chirurgicznego usuwania ósemek?

Więcej >
Wszystko o znieczuleniu ogólnym (narkoza)

Znieczulenie ogólne to bezpieczne i bezbolesne przeprowadzenie Pacjenta przez tok operacji lub innego, potencjalnie bolesnego lub nieprzyjemnego zabiegu.

Więcej >
NAPISZ DO NAS
Masz pytanie? Zostaw swój numer a oddzwonimy do Ciebie!
    envelopephone-handsetbubblemenu