Przodozgryz – objawy i przyczyny

Przodozgryz to nieprawidłowe ułożenie dolnego łuku zębowego polegające na nadmiernym jego wysunięciu w stosunku do płaszczyzny czołowej. W efekcie tej nieprawidłowości dolne siekacze i kły mogą zachodzić na górne, przez co dolna warga staje się charakterystycznie wychylona, a bruzda wargowo–bródkowa wygładzona – takie objawy wskazują na przodozgryz całkowity.

Szczęka i żuchwa odgrywają w jamie ustnej równie ważną rolę, co zęby. Od ich prawidłowej budowy i właściwego działania zależy nie tylko nasz wygląd, ale też zdolność komfortowego i efektywnego przeżuwania pokarmów, mówienia i oddychania. Zaburzać te czynności może wiele wad zgryzu, w tym przodozgryz.

Czym jest przodozgryz i jak się objawia?

Przodozgryz to nieprawidłowe ułożenie dolnego łuku zębowego polegające na nadmiernym jego wysunięciu w stosunku do płaszczyzny czołowej. W efekcie tej nieprawidłowości dolne siekacze i kły mogą zachodzić na górne, przez co dolna warga staje się charakterystycznie wychylona, a bruzda wargowo–bródkowa wygładzona – takie objawy wskazują na przodozgryz całkowity. W stomatologii wyróżnia się jeszcze dwa inne rodzaje przodozgryzu: częściowy, oznaczający wysunięcie jedynie przedniego odcinka łuku, i rzekomy, oznaczający pozorne wysunięcie żuchwy w wyniku zahamowania doprzedniego wzrostu szczęki. W każdym z tych przypadków mamy do czynienia nie tylko z defektem estetycznym, który nadaje twarzy surowy wyraz i wklęsły profil, ale też zaburzeniem funkcjonalności narządu mowy i żucia, które może skutkować trudnościami w jedzeniu i mówieniu.

Jakie są przyczyny przodozgryzu?

Na powstawanie przodozgryzu ogromny wpływ mają czynniki zarówno środowiskowe, jak i genetyczne. Z tych pierwszych warto wymienić chociażby szkodliwe nawyki często towarzyszące małym dzieciom: ssanie kciuka, ssanie górnej wargi czy oddychanie przez usta. Do przesunięcia dolnego łuku zębowego może dojść również na skutek zbyt wysokiego układania głowy do snu – taka pozycja sprawia, że żuchwa i język odruchowo wysuwają się do przodu, co z czasem może doprowadzić do przewagi mięśni odpowiedzialnych za wysuwanie żuchwy nad tymi, które odpowiadają za jej cofanie, i w konsekwencji wykształcenia się przodozgryzu. Niekiedy u podłoża tej wady zgryzu leżą też przebyte urazy szczęki, wady rozwojowe, na przykład rozszczep podniebienia czy przerost migdałków podniebiennych, albo choroby takie jak zespół Downa, zespół Aperta czy achondroplazja. Poza tym oczywiście przodozgryz bywa dziedziczny – jeśli któryś z rodziców miał taką wadę zgryzu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko też będzie ją miało.

Na czym polega leczenie przodozgryzu?

Przebieg leczenia przodozgryzu zależy od wieku pacjenta i stopnia zaawansowania tej dysfunkcji. Przodozgryz u dzieci najczęściej leczy się za pomocą aparatów ortodontycznych, stałych lub ruchomych, które w wielu przypadkach potrafią z powodzeniem zniwelować taką wadę zgryzu i przywrócić pierwotną równowagę łuku zębowego. Aparaty stałe zaleca się raczej starszym dzieciom, zwłaszcza z zaawansowanym przodozgryzem całkowitym, zdejmowane natomiast będą odpowiednie dla maluchów w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ponieważ ich rozwijające się struktury kostne są o wiele bardziej podatne na ingerencję ortodontyczną. Przodozgryz u dorosłych również leczy się za pomocą aparatów, ale tylko stałych – zwykle są one zakładane na okres od 1,5 roku do 3 lat. Dodatkowo osobom posiadającym tę wadę zgryzu, niezależnie od wieku, rekomenduje się leczenie uzupełniające w postaci mioterapii, czyli ćwiczeń mięśniowych wspomagających korekcję ustawienia żuchwy. Czasami przodozgryz u dzieci i dorosłych leczy się też chirurgicznie, ale tylko w skrajnych przypadkach, gdy zahamowanie doprzedniego wzrostu żuchwy nie jest możliwe przy użyciu aparatu ortodontycznego i mioterapii.

Dlaczego korekta przodozgryzu jest konieczna?

Przodozgryz nie jest jedynie problemem estetycznym. Nieprawidłowo ukształtowany zgryz, poza tym, że pogarsza estetykę twarzy i wywołuje kompleksy na punkcie jej wyglądu, utrudnia również pacjentowi codzienne funkcjonowanie, ponieważ uniemożliwia mu dokładne rozgryzanie pokarmów i wyraźne artykułowanie głosek, a czasami także swobodne oddychanie. Takie objawy, nawet jeśli nie są nasilone, stanowią wystarczające przesłanki do zgłoszenia się do specjalisty. Nie odkładajmy konsultacji lekarskiej w czasie. Pamiętajmy, że wczesna diagnoza przodozgryzu przekłada się na jego szybkie i skuteczne leczenie, dlatego nie warto ignorować tego problemu u dziecka w nadziei, że z wiekiem minie lub nie będzie miał większego wpływu na jego życie.

WARTO WIEDZIEĆ
Aparaty Invisalign by DeClinic – połączenie subtelności i mocy

Niemal niewidoczne i delikatne, a efektywne i precyzyjne. Nakładki ortodontyczne Invisalign dają wolność oraz komfort na drodze do pięknego uśmiechu. Z jakiego powodu pokochali je celebryci?

Więcej >
Piękny uśmiech bez wyrzeczeń

Invisalign to najnowsza metoda prostowania zębów, która pozwala na praktycznie niewidoczne leczenie ortodontyczne.

Więcej >
Sanacja jamy ustnej – co to jest?

Sanacja  – wymóg lekarza czy nasza decyzja przed operacją, przeszczepem, chemioterapią czy ciążą? 

Więcej >
NAPISZ DO NAS
Masz pytanie? Zostaw swój numer a oddzwonimy do Ciebie!




    envelopephone-handsetbubblemenu