Bonding zębów – najczęściej zadawane pytania

Bonding zębów to jeden z najmniej inwazyjnych zabiegów stomatologicznych, który jest w stanie wypełnić niewielkie uszkodzenia zębów i poprawić estetykę uśmiechu. Z uwagi na brak większej ingerencji w strukturę szkliwa wielu pacjentów warszawskiego centrum stomatologicznego DeClinic decyduje się na to rozwiązanie. W tym artykule odpowiadamy na pytania, które na temat bondingu pojawiają się najczęściej.

Czym jest bonding zębów i jakie daje efekty?

Bonding to zabieg z zakresu stomatologii estetycznej, dzięki któremu możemy wyrównać kształt i kolor zębów. Bonding zębów pozwala również zniwelować duże przerwy między zębami, a także minimalnie zmienić ich wielkość. Zazwyczaj stosuje się go przy mniejszych lub pojedynczych uszkodzeniach. W bardziej wymagających przypadkach zalecamy tradycyjne rozwiązania protetyczne.

Zabieg jest szybki, bezpieczny i daje naturalne efekty. Przy odpowiedniej higienie jamy ustnej, regularnych kontrolach u stomatologa, a także zachowaniu właściwej diety bonding pozwala utrzymać piękny uśmiech przez długi czas. Nie daje jednak tak trwałych efektów, jak np. licówki czy korony protetyczne.

Jaki materiał stosuje się do bondingu zębów?

Do korekty uśmiechu tą techniką używa się specjalnych żywic kompozytowych. Żywica, którą stosuje się do bondingu, jest bardzo elastyczna i łatwa do modelowania. Dzięki temu lekarz może dostosować ją pod względem wielkości ubytków, a także do koloru zębów pacjenta. Żywica zapewnia mocne przyleganie kompozytu do powierzchni zębów. Zabieg nie wymaga ingerencji w strukturę zęba i zazwyczaj jest wykonywany podczas jednej wizyty.

Czy bonding zębów jest bezpieczny?

Tak, bonding zębów jest bezpieczny dla szkliwa, gdyż nie wymaga jego szlifowania. Jednym z ewentualnych zagrożeń związanych z bondingiem są natomiast reakcje alergiczne, gdyż niektórzy pacjenci mogą być uczuleni na materiały stosowane podczas zabiegu.

Jakie są wskazania i przeciwskazania do bondingu?

Podstawowe wskazania do bondingu zębów:

  • pęknięcia zębów,
  • przerwy między zębami,
  • widoczne wypełnienia,
  • wyszczerbienia w zębach,
  • drobne złamania korony zęba,
  • ukruszenia zębów,
  • przebarwienia i nierówny koloryt,

Przeciwwskazania do bondingu zębów:

  • duże ubytki próchnicowe,
  • rozległe wypełnienia,
  • nadmierne ścieranie zębów,
  • poważne problemy z dziąsłami,
  • stan zapalny przyzębia brzeżnego.

W powyższych sytuacjach lepiej sprawdzą się rozwiązania z zakresu protetyki stomatologicznej oferowane w DeClinic.

Jak przebiega zabieg odbudowy zębów przy pomocy bondingu?

Zabieg wykonania bondingu zębów podzielony jest na kilka etapów. Rozpoczyna się od pobrania wycisków, a następnie wykonania na ich podstawie modelu szczęki. To właśnie na tym modelu projektowany jest kształt odbudowywanych zębów. W tym celu wykonywane są szyny silikonowe. 

Kolejny etap to określenie ostatecznego kształtu oraz wielkości zębów. Ten proces odbywa się przy ścisłej współpracy z pacjentem. Rozmawiamy z nim o oczekiwaniach i wymaganiach, a także dobieramy wygląd zębów tak, aby pasowały do proporcji twarzy pacjenta. 

Po określeniu kształtu zębów lekarz wykonuje tak zwane wytrawianie szkliwa przy użyciu łagodnego kwasu. Ma to za zadanie przygotować powierzchnię zębów i zwiększyć przyczepność materiału kompozytowego. 

Następnie lekarz nakłada cienkie warstwy kompozytu na powierzchnię zębów. Warstwy te są utwardzane światłem lampy polimeryzacyjnej, co uodparnia ją na działanie czynników zewnętrznych. Na koniec stomatolog wygładza i poleruje powierzchnię zębów.

Jak długo utrzymuje się bonding zębów?

Bonding wykonany w warszawskim centrum stomatologicznym DeClinic może przetrwać od 3 do 10 lat, w zależności od nawyków pacjenta. To, jak długo utrzymają się efekty bondingu zębów, w głównej mierze zależy właśnie od niego. Największy wpływ na trwałość odbudowy ma stosowana dieta. Niektóre pokarmy – takie jak produkty kwaśne i gazowane napoje – nasilają bowiem ścieranie kompozytu. Warto je zatem ograniczyć, jeśli zależy nam na wydłużeniu trwałości bondingu. Nie zapominajmy też, że po wykonaniu bondingu zębów co około sześć miesięcy należy odwiedzać stomatologa na wizyty kontrolne. 

Bonding a licówki – jaka jest różnica?

Licówki są to bardzo cienkie płatki porcelany, przykleja się do powierzchni zębów. Są trwalsze niż bonding i mniej podatne na odbarwienia oraz uszkodzenia mechaniczne. Warto jednak mieć świadomość, że proces wykonywania licówek jest bardziej inwazyjny niż wykonanie bondingu. W tym przypadku konieczne jest minimalne szlifowanie zęba, co może przyczyniać się do osłabienia zębiny. Co więcej, licówki są również rozwiązaniem droższym.

Bonding a wybielanie – co wybrać? 

Niektórzy pacjenci decydują się na bonding zębów jako alternatywę dla profesjonalnego wybielania zębów. Rzeczywiście, bonding pozwala na wyrównanie kolorytu zębów, a jego efekty można dobrać do naszych oczekiwań. Pacjent może zadecydować o kolorze swoich zębów – tymczasem efekty standardowego wybielania mają swoje ograniczenia.

Bonding zębów sprawdzą się też w przypadkach, kiedy klasyczne wybielanie nie przyniosło oczekiwanych efektów. Co więcej, zabieg bondingu wiąże się ze zmianą kształtu korony zęba, więc może być dobrym rozwiązaniem typu „dwa w jednym”. Pamiętajmy również, że po wykonaniu bondingu zębów nie można wybielać. Jeśli chcemy zatem te zabiegi połączyć, wybielanie powinno poprzedzać bonding.

Bonding zębów pozwala w szybki i bezpieczny sposób odmienić kolor oraz kształt naszych zębów.  Warto być jednak świadomym, że w wielu sytuacjach bonding traktuje się jako rozwiązanie tymczasowe. Jeśli zależy Ci na bardzo trwałych efektach lub masz rozległe wypełnienia i duże ubytki, lepiej zdecydować się na rozwiązania protetyczne. Potrzebujesz pomocy przy dobraniu odpowiedniej metody odbudowy zębów i szukasz sprawdzonego dentysty w Warszawie? Zapisz się na konsultację do warszawskiego centrum stomatologicznego DeClinic!

WARTO WIEDZIEĆ
Czym różni się uśmiech kobiecy od męskiego?

Czy uśmiech ma płeć? Niewiele osób o tym wie, ale... w pewnym sensie tak! Chociaż sama budowa zębów jest taka sama, to kobiece zęby swoim kształtem nieco różnią się od uzębienia męskiego. Znajomość tych różnic oraz niuansów jest przydatna przy planowaniu metamorfoz uśmiechu w warszawskim centrum stomatologicznymDeClinic. Na czym polegają te różnice i czy rzeczywiście odgrywają tak dużą rolę w stomatologii estetycznej?

Więcej >
Czym jest wypełnienie kompozytowe zęba i kiedy się je stosuje?

Próchnica, powszechnie występująca w społeczeństwie choroba dotykająca tkanek twardych zębów, najczęściej diagnozowana jest na etapie rozpadu szkliwa, a więc w momencie, gdy dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia jego struktur.

Więcej >
Metody odbudowy zęba - którą wybrać?

Rozległa próchnica będąca skutkiem niewłaściwej higieny jamy ustnej bądź uszkodzenie mechaniczne w wyniku nieszczęśliwego wypadku mogą doprowadzić do utraty zęba, jego złamania lub zdegradowania.

Więcej >
NAPISZ DO NAS
Masz pytanie? Zostaw swój numer a oddzwonimy do Ciebie!





    envelopephone-handsetbubblemenu