Czy zapalenie nerwu trójdzielnego ma wpływ na zęby? 

Czy wiesz, że charakterystyczny silny ból w okolicy żuchwy lub szczęki wcale nie musi oznaczać rozwijającej się próchnicy zębów? Bardzo podobne objawy daje zapalenie nerwu trójdzielnego, nazywane też neuralgią nerwu trójdzielnego lub rwą twarzową. Jak je od siebie odróżnić oraz czy zapalenie nerwu trójdzielnego ma wpływ na zęby?

Czym jest zapalenie nerwu trójdzielnego?

Chociaż zapalenie nerwu trójdzielnego to stosunkowo rzadka przypadłość wśród pacjentów warszawskiego centrum stomatologicznego DeClinic, to nie jest ona zupełnie niespotykana –zwłaszcza że jej objawy mogą być zbliżone do „zwykłego” bólu zęba. Nerw trójdzielny to nerw, który znajduje się symetrycznie po prawej oraz lewej stronie twarzy. To właśnie dzięki niemu jesteśmy w stanie odczuwać ból, dotyk, ucisk, zmiany temperatury, a także smak słodki, kwaśny i słony. 

Nerw trójdzielny dzieli się na trzy mniejsze nerwy: oczny, szczękowy oraz żuchwowy. Ten ostatni jest odpowiedzialny za unerwienie naszej całej jamy ustnej zębów, a także mięśni, które pomagają nam podczas żucia pokarmu. Kiedy gałązki nerwu zostaną podrażnione lub uszkodzone mechanicznie – niezależnie od przyczyny – może dojść do tak zwanej neuralgii. Towarzyszy jej intensywny ból w okolicy twarzy, przypominając uczucie nagłego „porażenia prądem”.

Objawy zapalenia nerwu trójdzielnego

Ból związany z zapaleniem nerwu trójdzielnego jest dość charakterystycznym bólem po jednej stronie jamy ustnej. Najczęściej rozpoczyna się w obszarze położenia nerwu (np. na policzkach lub nosie), a następnie promieniuje wzdłuż uszkodzonej krawędzi. Zazwyczaj jest bardzo intensywny, kłujący i trwa od kilkunastu sekund do około dwóch minut (chociaż w niektórych przypadkach może mieć również charakter ciągły). Niekiedy występuje pojedynczo, ale najczęściej dolegliwości pojawiaj się nawet kilkanaście razy na dobę. W początkowym etapie ból pojawia się sporadycznie, ale stopniowo zdarza się częściej, dając między atakami uczucie stłumionego ćmienia.

Poza samym bólem, pacjenci dotknięci neuralgią nerwu trójdzielnego skarżą się na szereg dolegliwości towarzyszących. Najczęściej obserwuje się drganie mięśni twarzy, zaburzenia smaku i słuchu, a także opuchliznę. Zdarzają się także łzawienie oka po jednej stronie twarzy, a nawet światłowstręt oraz ślinotok. Ponadto może wystąpić porażenie mięśni mimicznych twarzy, skutkujące np. opadającym kącikiem ust. Takie ataki zapalenia nerwu trójdzielnego najczęściej występują w okresie jesienno-zimowym. Jest to związane z obniżeniem odporności organizmu oraz wahaniami temperatury.

Zapalenie nerwu trójdzielnego czy może ból zęba?

Samo zapalenie nerwu trójdzielnego nie ma wpływu na zdrowie naszych zębów, ale może dawać wrażenie ich intensywnego bólu. Tym, co jest bowiem typowe dla neuralgii nerwu trójdzielnego, to podobieństwo niektórych objawów do zapalenia miazgi zęba. Właśnie dlatego pacjenci, u których taka neuralgia w okolicy żuchwy lub szczęki występuje po raz pierwszy, najczęściej kierują się z objawami do stomatologa. W początkowym okresie choroby za potencjalne źródło dolegliwości najczęściej brane są właśnie zęby.

Tym, co łączy te dwie dolegliwości, to fakt, że ból nasila się podczas niektórych codziennych czynności. Zaliczamy do nich jedzenie i picie, szczotkowanie i nitkowanie zębów, a niekiedy także uśmiechanie się, dotykanie twarzy czy powiew wiatru. Warto zwrócić szczególną uwagę na dodatkowe niepokojące objawy towarzyszące bólowi, takie jak nagła utrata lub osłabienie czucia, utrata smaku, ślinienie się czy kłopoty z mówieniem. Nie należy wówczas zwlekać z wizytą u lekarza. 

Czy zęby mogą powodować zapalenie nerwu trójdzielnego?

Istnieje wiele możliwych przyczyn zapalenia nerwu trójdzielnego. Często neuralgia ta występuje z powodu nieleczonych lub źle leczonych infekcji, a także w wyniku powrotu z fazy uśpienia półpaśca usznego (zespół Ramsaya Hunta). Do przyczyn zapalenia nerwu trójdzielnego zaliczamy również niektóre z chorób autoimmunologicznych, na przykład toczeń rumieniowaty układowy. Powodem występowania neuralgii mogą być także tętniak mózgu czy stwardnienie rozsiane. 

Na liście przyczyn zapalenia nerwu trójdzielnego znajdują się też urazy mechaniczne spowodowane wypadkami lub zabiegami stomatologicznymi. Nerw trójdzielny może zostać przypadkowo uszkodzony podczas ekstrakcji ósemek, wszczepienia implantu, zabiegów z zakresu chirurgii szczękowej, a nawet w trakcie podawania pacjentowi znieczulenia miejscowego. W takiej sytuacji dentysta powinien przepisać pacjentowi środki zmniejszające opuchliznę i odesłać go na konsultację do neurochirurga w celu dokładniejszej diagnozy oraz zaplanowania leczenia. 

Najczęstszymi badaniami diagnozującymi zapalenie nerwu trójdzielnego są badania neurologiczne oraz rezonans magnetyczny. Leczenie neuralgii nerwu trójdzielnego obejmuje między innymi radioterapię, akupunkturę, nastrzykiwanie nerwu preparatami znieczulającymi oraz różnego rodzaju zabiegi chirurgiczne. O metodzie leczenia decyduje lekarz.

Ból zęba nie zawsze musi oznaczać problem stomatologiczny. Jeśli odczuwasz nieprzyjemne dolegliwości zbliżone do tych, które wymieniliśmy w powyższym artykule, koniecznie skonsultuj się z lekarzem w celu diagnozy pod kątem zapalenia nerwu trójdzielnego. Po pilną pomoc stomatologiczną dentysty w Warszawie zapisz się na konsultację do warszawskiego centrum stomatologicznego DeClinic.

WARTO WIEDZIEĆ
Czym jest stomatologia cyfrowa w DeClinic i jakie daje korzyści?

Stomatologa cyfrowa to absolutna rewolucja w leczeniu pacjentów. Mimo nowocześnie brzmiącej nazwy wcale nie jest to rozwiązanie przyszłości. W warszawskim centrum stomatologicznym DeClinic rozwiązania cyfrowe są już naszą codziennością. Na czym dokładnie polega cyfrowe leczenie stomatologiczne i jakie niesie korzyści dla pacjentów?

Więcej >
Czym jest próchnica zębów i jak z nią walczyć?

Próchnica zębów to jeden z najczęstszych problemów stomatologicznych, z jakimi zgłaszają się do nas Pacjenci. Wpływa nie tylko na estetykę uśmiechu, ale także na ogólne zdrowie całego organizmu. W tym artykule przybliżymy, czym jest próchnica zębów oraz jakie są dostępne metody profilaktyki i leczenia próchnicy.

Więcej >
Co to jest endodoncja i czym się zajmuje

Endodoncja to profesjonalna nazwa leczenia kanałowego. Polega na usunięciu z zęba zainfekowanej miazgi. Wymaga precyzji, ale dzięki mikroskopom jest wysoce skuteczna. Pozwala ratować zęby, które kiedyś były skazane na usunięcie, co wpisuje się w trendy nowoczesnej stomatologii.

Więcej >
NAPISZ DO NAS
Masz pytanie? Zostaw swój numer a oddzwonimy do Ciebie!




    envelopephone-handsetbubblemenu