Jak zmniejszyć nadwrażliwość zębów?

Nadwrażliwe zęby to jedna z najczęstszych dolegliwości, na jakie skarżą się pacjenci stomatologiczni. Jak wynika z najnowszych badań, problem nadwrażliwości zębów dotyka około 11,5% dorosłych osób. Pacjenci najczęściej odczuwają ją jako ostry ból będący odpowiedzią na bodźce chemiczne, termiczne (gorące lub zimne posiłki) czy dotykowe. Jak poradzić sobie z tym problemem? Specjaliści z warszawskiego centrum stomatologicznego DeClinic dzielą się sposobami na nadwrażliwe zęby!

Co to jest nadwrażliwość zębów i czym się objawia?

Nadwrażliwość zębów najczęściej diagnozowana jest jako nadwrażliwość zębiny. Zębina to niezwykle delikatna i silnie unerwiona tkanka naszych zębów. Przed czynnikami zewnętrznymi chroni ją szkliwo, które niestety łatwo ulega uszkodzeniom. Dochodzi wtedy do odsłonięcia zębiny – a to skutkuje jej nadwrażliwością. Problem nadwrażliwości zębów może dotknąć każdego z nas, bez względu na wiek, płeć czy ogólny stan zdrowia. Pierwsze objawy zwykle pojawiają się w wyniku starcia bądź pojawienia się ubytku szkliwa odsłaniającego kanaliki zębiny.

Objawy nadwrażliwości zębów zazwyczaj obejmują:

  • Skłonność do spontanicznych, krótkotrwałych i ostrych bólów zęba lub kilku sąsiednich zębów.
  • Wysoka wrażliwość zlokalizowana w jednym zębie lub kilku sąsiednich zębach.
  • Ból wywoływany spożywaniem pokarmów lub piciem napojów gorących, zimnych bądź kwaśnych.
  • Przeszywający ból podczas gryzienia, żucia lub szczotkowania zębów.
  • Dyskomfort podczas stosowania płynów do płukania jamy ustnej na bazie alkoholu.
  • Ból podczas oddychania przez zęby, zwłaszcza przy niskich temperaturach.
  • Ból podczas zmiany ciśnienia atmosferycznego.

Jak sobie ulżyć? Sposoby na nadwrażliwość zębów

1. Poznaj przyczynę swojej nadwrażliwości zębów

Zanim omówimy skuteczne sposoby na nadwrażliwe zęby, warto poznać możliwe powody występowania tego zjawiska. Nadwrażliwość zębów może mieć bowiem wiele przyczyn, często współwystępujących. 

Do najpopularniejszych przyczyn nadwrażliwych zębów zaliczane są:

  • Zbyt agresywne szczotkowanie zębów (zwłaszcza używając do tego szczoteczki o twardym włosiu).
  • Niewłaściwa technika szczotkowania (w szczególności w kierunku poziomym, który często skutkuje odsłonięciem szyjek zębowych).
  • Stosowanie mocno ściernych past do zębów (warto uważać na popularne pasty wybielające, które dodatkowo osłabiają nadwrażliwe zęby).
  • Domowe metody „wybielające” zęby (np. stosowanie sody oczyszczonej, soku z cytryny czy węgla aktywnego).
  • Sięganie po produkty kwaśne, gazowane lub słodkie, które przyczyniają się do demineralizacji szkliwa.
  • Nagromadzenie kamienia nazębnego i próchnica.
  • Zapalenie przyzębia (może prowadzić do odsłonięcia korzenia zęba).
  • Złe nawyki, np. obgryzanie paznokci.
  • Nadwrażliwość zębów po profesjonalnym wybielaniu (zwykle jednak przechodzi ona samoistnie po upływie kilku dni od zabiegu).

Do najczęstszych czynników, które zwiększają predyspozycje do pojawienia się nadwrażliwości zębów, należą recesja dziąseł, niepróchnicowe ubytki tkanek twardych (abrazja, erozja szkliwa i abfrakcja), a także bruksizm, czyli niekontrolowane zaciskanie i zgrzytanie zębami (zwłaszcza w nocy).

Pierwszym – i bardzo skutecznym – sposobem na nadwrażliwość zębów, jest eliminacja jej przyczyny. Jeśli nie masz pewności, co wywołuje u Ciebie ten problem, skontaktuj się z dentystą lub higienistką. 

2. Wyklucz poważniejsze problemy stomatologiczne

Eksperci z warszawskiego centrum stomatologicznego DeClinic podkreślają, że taki nagły, przeszywający ból zębów związany z ich nadwrażliwością powinien ustąpić natychmiast po ustaniu kontaktu z wywołującym go bodźcem (np. zimnym napojem czy płynem na bazie alkoholu). Jeśli taki ból utrzymuje się nawet do kilku minut, należy udać się do stomatologa. Przyczyną może być bowiem zapalenie miazgi. Lekarz przeprowadzi wówczas dokładną diagnostykę, oceni stan zębów oraz przyzębia i zaproponuje metodę leczenia.

3. Wymień szczoteczkę do zębów

Wiele modeli szczoteczek (zwłaszcza tych manualnych) może przyczyniać się do zaostrzania problemu z nadwrażliwością zębów. Warto rozważyć wymianę szczoteczki na soniczną, która pomaga dokładnie usuwać płytkę nazębną bez ryzyka niepotrzebnego szorowania i dociskania włosia do szkliwa zębów. 

Jeśli jednak wolisz pozostać przy modelach tradycyjnych, poćwicz technikę szczotkowania. Poprawna technika mycia zębów polega na wymiataniu osadu, ustawiając włosie pod kątem 45 stopni w kierunku dziąseł. Jeżeli czujesz, że Twoja technika szczotkowania jest do poprawy, koniecznie zajrzyj do naszego artykułu na temat poprawnego mycia zębów lub skonsultuj się z higienistką stomatologiczną, która pokaże Ci, jak to robić krok po kroku.

4. Zmień swoją dietę 

Jak pokazują badania, kwaśne jedzenie i napoje to bardzo popularna (ale często lekceważona) przyczyna nadwrażliwości zębów. Jeśli masz zatem problem z nadwrażliwymi zębami, a jednocześnie lubisz owocowe soki, cytrusy czy kwaśne przekąski (np. żelki), warto je wyeliminować ze swojej diety. Bardzo pomocny może być już tak prosty nawyk, jak przepłukanie jamy ustnej wodą po spożyciu czegoś kwaśnego. 

Monitoruj również swój stan zdrowia. Nadwrażliwość zębów spowodowana właśnie atakiem kwasów na szkliwo często pojawia się u osób, u których występują niektóre choroby, takie jak refluks, a nawet bulimia.

5. Stosuj pastę dedykowaną nadwrażliwym zębom

Jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia nadwrażliwości zębów jest wymiana pasty oraz płynu do płukania jamy ustnej na takie przeznaczone dla osób zmagających się z tą przypadłością. Szukaj produktów zawierających wysoką zawartość fluoru, a także z takimi składnikami jak sole potasu lub chlorek strontu oraz cząsteczki hydroksyapatytu. Zamykają one odsłonięte kanaliki zębowe i łagodzą objawy bólowe. Zwróć też uwagę, na to, aby stopień ścieralności pasty, po którą sięgasz, był stosunkowo niski.

Przy dokuczliwym bólu możesz też zastosować żel zawierający nieco wyższe stężenia tych składników. Pamiętaj jednak, że takie produkty stosuje się po konsultacji ze stomatologiem i zazwyczaj nie należy używać ich dłużej niż przez 7 dni. 

6. Profesjonalne metody leczenia nadwrażliwych zębów

W przypadku bardzo zaawansowanej nadwrażliwości zębów, która jest oporna na „domowe” metody i zmianę nawyków, pomocne mogą się okazać profesjonalne zabiegi oferowane w gabinecie stomatologicznym. 

Wysoką skutecznością w blokowaniu kanalików cieszą się tak zwane lakiery fluorkowe. Dają natychmiastową ulgę (nawet po pierwszym zabiegu), a po około 3 aplikacjach są w stanie całkowicie wyeliminować ból. W leczeniu nadwrażliwości zębiny pomocne są też lasery, które hamują przewodnictwo nerwowe lub przepuszczalność zębiny. Metoda leczenia dobierana jest przez lekarza i dostosowywana do indywidualnego przypadku oraz głównej przyczyny występowania nadwrażliwości zębów.

Nadwrażliwość zębów nie należy do przypadłości szczególnie przyjemnych. Na całe szczęście w większości przypadków już samo znalezienie i wyeliminowanie przyczyny nadwrażliwości, zmiana codziennych nawyków oraz domowe metody w zupełności wystarczą, by pozbyć się problemu. Nadwrażliwe zęby zawsze warto jednak skonsultować ze stomatologiem – zwłaszcza jeśli ból jest wyjątkowo dotkliwy. Jeśli szukasz polecanego dentysty w Warszawie, zapisz się na konsultację do DeClinic!

WARTO WIEDZIEĆ
Chirurgiczne usuwanie ósemek – jak to wygląda?

Usuwanie ósemek to jeden z najczęściej przeprowadzanych zabiegów chirurgii stomatologicznej w DeClinic. Zęby mądrości mają tendencję do tłoczenia się, zatrzymywania oraz rozwijania zaawansowanej próchnicy. Ich usunięcie jest często najrozsądniejszą decyzją, jaką możemy podjąć z myślą o własnym zdrowiu. Jak dokładnie wygląda zabieg chirurgicznego usuwania ósemek?

Więcej >
Wszystko o znieczuleniu ogólnym (narkoza)

Znieczulenie ogólne to bezpieczne i bezbolesne przeprowadzenie Pacjenta przez tok operacji lub innego, potencjalnie bolesnego lub nieprzyjemnego zabiegu.

Więcej >
Próchnica zębów mlecznych - nowe spojrzenie na leczenie

Wielu z nas nie wspomina miło swoich wizyt u stomatologa z okresu dzieciństwa. Wspomnienia te prześladują nie tylko dzieci ale również Rodziców, trudno bowiem wytłumaczyć, że wizyta w gabinecie stomatologicznym jest dla ich dobra. Współczesne metody leczenia są bardzo zróżnicowane.

Więcej >
NAPISZ DO NAS
Masz pytanie? Zostaw swój numer a oddzwonimy do Ciebie!




    envelopephone-handsetbubblemenu