Stomatologia w narkozie

Wiele osób boi się dentysty, co często doprowadza stan uzębienia do poważnych zaniedbań. Bardzo interesującym rozwiązaniem dla takich osób jest leczenie w znieczuleniu ogólnym, zwane popularnie narkozą.

Pacjent podczas znieczulenia ogólnego – które może trwać jednorazowo nawet do 6 godzin – poddawany jest kompleksowemu leczeniu obejmującemu nie tylko leczenie chirurgiczne czy implantologiczne, ale również leczenie zachowawcze, endodontyczne czy protetyczne.

Narkoza w stomatologii

 • Umożliwia przeprowadzenie skomplikowanych operacji.
 • Pozwala znieść ból.
 • Wyłącza świadomość i odruchy obronne.
 • Jest bezpieczna dla dorosłych i dzieci.
 • 2 godziny po zabiegu pacjent odzyskuje pełną sprawność.

Zabieg taki wbrew wielu opiniom jest zabiegiem bardzo bezpiecznym o ile przeprowadzany jest w placówce dysponującej pełnym zapleczem anestezjologicznym.

Narkoza - dla kogo?

Na zabiegi wykonywane w narkozie – decydują się głównie osoby wykazujące objawy typowej dentofobii – panicznego, niemożliwego do opanowania strachu przed leczeniem zębów. Ale nie tylko. To czasami wręcz jedyna możliwość na leczenie stomatologiczne dla osób upośledzonych lub borykających się z określonymi chorobami. Poza schorzeniami, które uniemożliwiają podanie narkozy, zabieg jest bezpieczny i może być przeprowadzony zarówno u osób dorosłych, jak i dla dzieci.

Doświadczony personel

Narkoza zwykle kojarzy się nam z poważnym zabiegiem i salą operacyjną. Oczywiście jest w tym wiele prawdy, bo rzeczywiście jego przeprowadzenie wymaga spełnienia rygorystycznych i konkretnych warunków zarówno jeśli chodzi o wyposażenie sali, sprzęt i kompetencje personelu.

W zabiegu w znieczuleniu ogólnym biorą udział dwa zespoły – stomatologiczny i anestezjologiczny. Oprócz lekarzy – dentysty i anestezjologa, na sali obecne są też pomoce – asysta stomatologiczna i wykwalifikowana pielęgniarka anestezjologiczna towarzysząca przy znieczuleniu ogólnym.

Przed przystąpieniem do właściwego leczenia, z pacjentem lub jego prawnym opiekunem w przypadku dzieci lub osób, z którymi jest utrudniony kontakt, rozmawia anestezjolog, który kwalifikuje do zabiegu. Lekarz szczegółowo pyta o schorzenia, poznaje historię chorób oraz występowanie innych przypadłości, które mogą być ewentualnym przeciwwskazaniem – np. stwierdzone w wyniku testów uczulenia.

W trakcie jednej, trwającej nawet do kilku godzin wizyty – pacjent ma wyleczone kompleksowo wszystkie ubytki, a przez cały czas nie odczuwa bólu, stres zostaje zredukowany do minimum.

Dodatkową formą wsparcia stosowaną przez anestezjologów jest premedykacja, czyli farmakologiczne uspokojenie, stanowiące przygotowanie do wprowadzenia pacjenta w stan właściwego znieczulenia ogólnego.

Narkoza to w porównaniu do innych stosowanych form znieczulenia ogólnego metoda najbardziej zaawansowana, a zarazem najbardziej polecana w stomatologii.

Po zakończeniu zabiegu, pacjent musi pozostać pod opieką anestezjologa do czasu całkowitego ustąpienia skutków działania podanych środków. W zależności od organizmu i indywidualnych predyspozycji wybudzanie może trwać od kilkudziesięciu minut do kilku godzin.

Pacjent już 2 godziny po zabiegu odzyskuje pełną sprawność a przez 24h po zabiegu jest pod pełną kontrolą naszych specjalistów.

Leczenie w znieczuleniu ogólnym jest także rozwiązaniem w przypadku dzieci, które nie są w stanie spokojnie uczestniczyć w leczeniu tradycyjnym.

Narkoza - o czym pamiętać?

Przed znieczuleniem ogólnym:

 • Należy usunąć protezy zębowe i szkła kontaktowe
 • Należy zdjęć i pozostawić kolczyki, pierścionki, łańcuszki, spinki do włosów
 • Nie wolno pić alkoholu na 24 godziny przed zabiegiem
 • 6 godzin przed zabiegiem nie wolno nic jeść ani pić, aby uniknąć zachłyśnięcia
 • Leki należy przyjąć o zwykłej porze (można popić łyżką wody)
 • Należy założyć wygodne luźne ubranie, zabrać ze sobą dodatkową parę grubych skarpet

Po znieczuleniu ogólnym:

 • Trzeba mieć zapewniony transport do domu z towarzyszącą osobą dorosłą
 • W czasie 24 godzin po zabiegu należy unikać podejmowania ważnych decyzji
 • Nie wolno 24 godziny po zabiegu pić alkoholu, prowadzić pojazdów ani obsługiwać urządzeń mechanicznych

Koszta znieczulenia ogólnego

Kalkulacja kosztów leczenia jest sporządzana indywidualnie, w oparciu o konkretną sytuację i pacjenta. Wiele zależy od zakresu prac stomatologicznych, jakie należy przeprowadzić. Liczba i rodzaj ubytków wpływają zaś na ilość i rodzaj użytych materiałów stomatologicznych, a także na czas trwania samego zabiegu – który z kolei determinuje czas pracy zespołów lekarskich i ilość leków anestezjologicznych.

Anestezjolodzy w DeClinic mają za sobą kilka tysięcy znieczuleń stomatologicznych. Gwarantujemy wysoką jakość, bezpieczeństwo i profesjonalizm.

W DeClinic w Warszawie wykonujemy pod narkozą wszystkie zabiegi takie jak np. leczenie zachowawcze, ekstrakcje, leczenie kanałowe, implanty.

WARTO WIEDZIEĆ
Dentofobia, czyli lęk przed dentystą - jak sobie z nim radzić?

Aż połowa Polaków unika wizyt u dentysty, ponieważ się ich boi. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych. Statystyki pokazują, że temat jest ważny, ponieważ duża ilość osób może cierpieć na dentalfobię. Warto się zatem zastanowić, dlaczego boimy się stomatologa. Czy jest to fobia, która wymaga pomocy psychologa a może nawet psychiatry czy jedynie lęk, z którym sami sobie możemy poradzić? Jak to rozpoznać? Z czego ten strach może wynikać? I jakie to może nieść konsekwencje?

Więcej >
Leczenie stomatologiczne bez wiertła

Wiele osób boi się dentysty, co często doprowadza stan uzębienia do poważnych zaniedbań.
Bardzo interesującym rozwiązaniem dla takich osób jest abrazja powietrzna.

Więcej >
Próchnica zębów mlecznych - nowe spojrzenie na leczenie

Wielu z nas nie wspomina miło swoich wizyt u stomatologa z okresu dzieciństwa. Wspomnienia te prześladują nie tylko dzieci ale również Rodziców, trudno bowiem wytłumaczyć, że wizyta w gabinecie stomatologicznym jest dla ich dobra. Współczesne metody leczenia są bardzo zróżnicowane.

Więcej >
NAPISZ DO NAS
Masz pytanie? Zostaw swój numer a oddzwonimy do Ciebie!
  envelopephone-handsetbubblemenu