Stomatologia w narkozie

Wiele osób boi się dentysty, co często doprowadza stan uzębienia do poważnych zaniedbań. Bardzo interesującym rozwiązaniem dla takich osób jest leczenie w znieczuleniu ogólnym, zwane popularnie narkozą.

Pacjent podczas znieczulenia ogólnego – które może trwać jednorazowo nawet do 6 godzin – poddawany jest kompleksowemu leczeniu obejmującemu nie tylko leczenie chirurgiczne czy implantologiczne, ale również leczenie zachowawcze, endodontyczne czy protetyczne.

Narkoza w stomatologii

 • Umożliwia przeprowadzenie skomplikowanych operacji.
 • Pozwala znieść ból.
 • Wyłącza świadomość i odruchy obronne.
 • Jest bezpieczna dla dorosłych i dzieci.
 • 2 godziny po zabiegu pacjent odzyskuje pełną sprawność.

Zabieg taki wbrew wielu opiniom jest zabiegiem bardzo bezpiecznym o ile przeprowadzany jest w placówce dysponującej pełnym zapleczem anestezjologicznym.

Narkoza - dla kogo?

Na zabiegi wykonywane w narkozie – decydują się głównie osoby wykazujące objawy typowej dentofobii – panicznego, niemożliwego do opanowania strachu przed leczeniem zębów. Ale nie tylko. To czasami wręcz jedyna możliwość na leczenie stomatologiczne dla osób upośledzonych lub borykających się z określonymi chorobami. Poza schorzeniami, które uniemożliwiają podanie narkozy, zabieg jest bezpieczny i może być przeprowadzony zarówno u osób dorosłych, jak i dla dzieci.

Doświadczony personel

Narkoza zwykle kojarzy się nam z poważnym zabiegiem i salą operacyjną. Oczywiście jest w tym wiele prawdy, bo rzeczywiście jego przeprowadzenie wymaga spełnienia rygorystycznych i konkretnych warunków zarówno jeśli chodzi o wyposażenie sali, sprzęt i kompetencje personelu.

W zabiegu w znieczuleniu ogólnym biorą udział dwa zespoły – stomatologiczny i anestezjologiczny. Oprócz lekarzy – dentysty i anestezjologa, na sali obecne są też pomoce – asysta stomatologiczna i wykwalifikowana pielęgniarka anestezjologiczna towarzysząca przy znieczuleniu ogólnym.

Przed przystąpieniem do właściwego leczenia, z pacjentem lub jego prawnym opiekunem w przypadku dzieci lub osób, z którymi jest utrudniony kontakt, rozmawia anestezjolog, który kwalifikuje do zabiegu. Lekarz szczegółowo pyta o schorzenia, poznaje historię chorób oraz występowanie innych przypadłości, które mogą być ewentualnym przeciwwskazaniem – np. stwierdzone w wyniku testów uczulenia.

W trakcie jednej, trwającej nawet do kilku godzin wizyty – pacjent ma wyleczone kompleksowo wszystkie ubytki, a przez cały czas nie odczuwa bólu, stres zostaje zredukowany do minimum.

Dodatkową formą wsparcia stosowaną przez anestezjologów jest premedykacja, czyli farmakologiczne uspokojenie, stanowiące przygotowanie do wprowadzenia pacjenta w stan właściwego znieczulenia ogólnego.

Narkoza to w porównaniu do innych stosowanych form znieczulenia ogólnego metoda najbardziej zaawansowana, a zarazem najbardziej polecana w stomatologii.

Po zakończeniu zabiegu, pacjent musi pozostać pod opieką anestezjologa do czasu całkowitego ustąpienia skutków działania podanych środków. W zależności od organizmu i indywidualnych predyspozycji wybudzanie może trwać od kilkudziesięciu minut do kilku godzin.

Pacjent już 2 godziny po zabiegu odzyskuje pełną sprawność a przez 24h po zabiegu jest pod pełną kontrolą naszych specjalistów.

Leczenie w znieczuleniu ogólnym jest także rozwiązaniem w przypadku dzieci, które nie są w stanie spokojnie uczestniczyć w leczeniu tradycyjnym.

Narkoza - o czym pamiętać?

Przed znieczuleniem ogólnym:

 • Należy usunąć protezy zębowe i szkła kontaktowe
 • Należy zdjęć i pozostawić kolczyki, pierścionki, łańcuszki, spinki do włosów
 • Nie wolno pić alkoholu na 24 godziny przed zabiegiem
 • 6 godzin przed zabiegiem nie wolno nic jeść ani pić, aby uniknąć zachłyśnięcia
 • Leki należy przyjąć o zwykłej porze (można popić łyżką wody)
 • Należy założyć wygodne luźne ubranie, zabrać ze sobą dodatkową parę grubych skarpet

Po znieczuleniu ogólnym:

 • Trzeba mieć zapewniony transport do domu z towarzyszącą osobą dorosłą
 • W czasie 24 godzin po zabiegu należy unikać podejmowania ważnych decyzji
 • Nie wolno 24 godziny po zabiegu pić alkoholu, prowadzić pojazdów ani obsługiwać urządzeń mechanicznych

Koszta znieczulenia ogólnego

Kalkulacja kosztów leczenia jest sporządzana indywidualnie, w oparciu o konkretną sytuację i pacjenta. Wiele zależy od zakresu prac stomatologicznych, jakie należy przeprowadzić. Liczba i rodzaj ubytków wpływają zaś na ilość i rodzaj użytych materiałów stomatologicznych, a także na czas trwania samego zabiegu – który z kolei determinuje czas pracy zespołów lekarskich i ilość leków anestezjologicznych.

Anestezjolodzy w DeClinic mają za sobą kilka tysięcy znieczuleń stomatologicznych. Gwarantujemy wysoką jakość, bezpieczeństwo i profesjonalizm.

W DeClinic w Warszawie wykonujemy pod narkozą wszystkie zabiegi takie jak np. leczenie zachowawcze, ekstrakcje, leczenie kanałowe, implanty.

WARTO WIEDZIEĆ

Dentofobia, czyli lęk przed dentystą - jak sobie z nim radzić?
Więcej >
Leczenie stomatologiczne bez wiertła
Więcej >
Próchnica zębów mlecznych - nowe spojrzenie na leczenie
Więcej >
NAPISZ DO NAS
Masz pytanie? Zostaw swój numer a oddzwonimy do Ciebie!
  menu