Profilaktyka stomatologiczna w DeClinic – ABC zdrowych zębów 

Stomatologia wyróżnia kilka elementów profilaktyki zdrowia zębów. Pierwszym z nich jest codzienna higiena, czyli poprawne szczotkowanie i nitkowanie. Drugim są regularne wizyty kontrolne u stomatologa. Trzecim z filarów są zabiegi higienizacji zębów przeprowadzane w gabinetach stomatologicznych przez wykwalifikowane higienistki. Czym jest taka profilaktyka stomatologiczna w gabinecie i jak wygląda ten zabieg w DeClinic – renomowanym centrum stomatologicznym w Warszawie?

Czym jest profesjonalna profilaktyka stomatologiczna?

Profilaktyka stomatologiczna to najlepszy sposób na utrzymanie naszych zębów oraz dziąseł w jak najlepszym stanie przez wiele lat. Odpowiednia higiena pozwala uniknąć próchnicy, ale też zużycia szkliwa czy rozwijaniu się chorób przyzębia. Zmniejsza też ryzyko konieczności leczenia kanałowego czy nawet przedwczesnej utraty zębów. Codzienne szczotkowanie – nawet bardzo dokładne, wykonywane poprawnie i przy użyciu dobrze dobranej szczoteczki – to wciąż za mało, aby całkowicie zapobiec odkładaniu się płytki nazębnej na powierzchni szkliwa. 

Niezbędne są także profesjonalne zabiegi higienizacyjne, które pozwalają dotrzeć głębiej i dokładniej oczyścić kamień nazębny oraz zlikwidować drobne przebarwienia na zębach. Warszawskie centrum stomatologiczne DeClinic w swojej ofercie ma unikatowy zabieg higienizacji zębów, który obejmuje kilka czynności – scaling, piaskowanie, polishing oraz fluoryzację. W efekcie zęby już po jednym takim zabiegu są wyraźnie gładsze, czystsze i jaśniejsze, a także chronione przed działaniem próchnicy. 

Profilaktyka stomatologiczna w DeClinic, czyli higienizacja zębów krok po kroku

Jak dokładnie przebiega higienizacja zębów w DeClinic? Składa się on z pięciu etapów:

Etap pierwszy – wybarwienie płytki nazębnej

Higienistka nakłada na powierzchnię zębów specjalny płyn, który pozwoli jej lepiej zwizualizować to, czego nie widzi gołym okiem. Zastosowany preparat sprawia, że stara płytka wybarwia się na niebiesko, a świeża na czerwono. Dzięki temu higienistka dokładnie widzi postępy w zabiegu oraz wie, które miejsca w Twojej jamie ustnej wymagają od niej więcej uwagi.

Etap drugi – scaling

Scaling polega na usunięciu kamienia nazębnego przy pomocy specjalnego scalera. Kamień powstaje w wyniku mineralizacji płytki nazębnej osadzającej się na powierzchni zębów oraz przestrzeni pomiędzy nimi. Innym rodzajem kamienia jest również kamień poddziąsłowy, czyli taki zalegający poniżej linii dziąsłowej. Nieusunięty może prowadzić do powstawania paradontozy. Scaler bardzo skutecznie i z niesamowitą dokładnością rozbija kamień oraz pozbywa się go z powierzchni zębów i kieszonek poddziąsłowych. 

W warszawskim centrum stomatologicznym DeClinic stosujemy między innymi scalery pneumatyczne (czyli dźwiękowe). Cechuje je wysoka delikatność oraz cicha praca. Sprawdzają się zwłaszcza u pacjentów z wrażliwymi zębami lub dziąsłami. Dzięki temu sam zabieg nie boli, a dla niektórych pacjentów jest nawet przyjemny. Dodatkowym efektem scalingu jest rozjaśnienie zębów.

Etap trzeci – piaskowanie

Piaskowanie zębów to uzupełnienie zabiegu scalingu. Pomaga usunąć resztki kamienia nazębnego, a także zmniejszyć przebarwienia na powierzchni zębów. Polega na oczyszczeniu zębów przy użyciu tłoczonego pod wysokim ciśnieniem preparatu nazywanego piaskiem stomatologicznym. W trakcie zabiegu higienistka stosuje specjalny ssak, który usuwa nadmiar preparatu z jamy ustnej. 

Piaskowanie również można podzielić na naddziąsłowe i poddziąsłowe. To pierwsze obejmuje wyłącznie pozbycie się osadu i resztek kamienia z tych części zęba, które znajdują się nad dziąsłem. Wykorzystuje się do tego piasek o twardszych drobinkach. Piaskowanie poddziąsłowe pozwala usunąć osad z okolicy kieszonek zębowych. 

Etap czwarty – polishing

Polishing – czyli polerowanie zębów – zawsze odbywa się po dokładnym usunięciu z powierzchni zębów kamienia oraz innych osadów. To taka wisienka na torcie – ostatni etap czyszczenia, podczas którego skupiamy się na wypolerowaniu powierzchni zębów.

W warszawskim centrum stomatologicznym DeClinic do polishingu wykorzystujemy specjalne gumki, szczoteczki i pasty polerujące, które dodatkowo zapobiegają tworzeniu się nowego kamienia nazębnego. W efekcie zęby stają się jaśniejsze, a ich powierzchnia jest odczuwalnie wygładzona.

Etap piąty – fluoryzacja

W naszej placówce zależy nam przede wszystkim na ochronie zębów przed powstawaniem próchnicy – dlatego każdy zabieg profilaktyki zębów kończy się aplikacją preparatu (zazwyczaj żelu) zawierającego fluor. Fluor wzmacnia szkliwo oraz zwiększa jego odporność na bakterie chorobotwórcze i rozwój próchnicy. A to oznacza zdrowsze zęby i mniej bolesnych spotkań ze stomatologiem. 

Etap szósty – edukacja

To, co wyróżnia zabieg profilaktyki stomatologicznej oferowanej w warszawskim centrum stomatologicznym DeClinic, to edukacja naszych pacjentów. Po zakończonym zabiegu higienistka odbywa rozmowę z pacjentem, podczas której podpowiada, jak może jeszcze lepiej zadbać o jamę ustną w domu. Udziela wskazówek, jak dobrać szczoteczkę i pastę, instruuje, jak należy poprawnie szczotkować zęby oraz przypomina o konieczności nitkowania zębów. Cierpliwie odpowiada też na wszystkie pytania pacjenta.

Jak często powtarzać zabieg profesjonalnej profilaktyki stomatologicznej?

Standardowo taką procedurę należy powtarzać co około pół roku – warto to jednak skonsultować to ze swoim stomatologiem. Profesjonalny zabieg higienizacji zębów to też pierwszy krok podczas współpracy z każdym lekarzem DeClinic dowolnej specjalizacji. To właśnie od zabiegu profilaktyki stomatologicznej i dokładnego oczyszczenia zębów z zalegającego kamienia i osadu rozpoczyna się leczenie ortodontyczne, implantologiczne czy protetyczne. Warto też pamiętać, że tacy pacjenci powinni korzystać z zabiegu higienizacji zębów częściej, nawet co trzy miesiące. 

Profesjonalna profilaktyka stomatologiczna odgrywa szalenie ważną rolę w dbaniu o zęby. Zabieg higienizacji zębów oferowany przez DeClinic jest praktycznie bezinwazyjny, bezbolesny i bezpieczny – a przy tym niesamowicie skutecznie zapobiega chorobom zębów i przyzębia. Jeśli szukasz sprawdzonego centrum stomatologicznego w Warszawie, zapisz się jeszcze dziś do DeClinic!

WARTO WIEDZIEĆ
Noworoczne postanowienia dla zdrowych zębów – nawyki, które warto wprowadzić

Nowy Rok to czas podsumowań, refleksji i postanowień. Do swojej listy celów na 2024 rok warto dorzucić coś jeszcze – zadbanie o swoją jamę ustną. Zdrowy i piękny uśmiech to w końcu suma nawyków, jakie wprowadziliśmy do swojej codzienności. Dbając o zęby systematycznie, możemy zapobiec bolesnym wizytom na fotelu dentystycznym. Eksperci z DeClinic, czyli centrum stomatologicznego w Warszawie, podpowiadają najlepsze noworoczne postanowienia dla zdrowych zębów!

Więcej >
Jak wygląda profesjonalna diagnostyka stomatologiczna?

Podobnie jak w przypadku innych dziedzin medycyny, leczenie stomatologiczne rozpoczyna się od szczegółowej diagnostyki. W końcu bez odpowiedniego rozpoznania nie ma mowy o wdrożeniu skutecznych metod leczenia. Na czym polega profesjonalna diagnostyka stomatologiczna oraz jakie rodzaje badań obejmuje diagnostyka w warszawskim centrum stomatologicznym DeClinic? 

Więcej >
Nowoczesne leczenie kanałowe

Rozległa próchnica czy martwica miazgi – tego typu poważne schorzenia mogą się skończyć utratą zęba. Ostatnią deską ratunku często okazuje się wymagające precyzji leczenie kanałowe. Na szczęście nowoczesny sprzęt połączony z doświadczeniem lekarza niweluje dyskomfort pacjenta i zapewnia dokładność działań stomatologa.

Więcej >
NAPISZ DO NAS
Masz pytanie? Zostaw swój numer a oddzwonimy do Ciebie!
    envelopephone-handsetbubblemenu