Jak prawidłowo myć zęby?

Szczotkowanie zębów wydaje się jednym z najbardziej automatycznych nawyków, jakie wszyscy powtarzamy każdego dnia. Nie każdy jednak robi to poprawnie. Stosowanie źle dobranej szczoteczki lub pasty do zębów, nieprawidłowa technika szczotkowania czy nieodpowiednia częstotliwość mycia zębów mogą spowodować, że nieświadomie doprowadzimy do powstawania różnych problemów z naszym uśmiechem. Jak prawidłowo myć zęby? Oto najważniejsze zasady prosto od specjalistów z warszawskiego centrum stomatologicznego DeClinic.

Jak dobrać szczoteczkę do zębów? 

Zanim opowiemy, jak prawidłowo myć zęby, musimy zacząć od dobrania odpowiedniej szczoteczki. Nie warto kierować się tu modą czy rekomendacjami znajomych. Nawet najczęściej polecana szczoteczka wcale nie musi sprawdzić się akurat u Ciebie. Najlepiej jest przetestować różne modele i ocenić, który z nich jest dla Ciebie najwygodniejszy.

Najpopularniejsze rodzaje szczoteczek do zębów:

Szczoteczki manualne – najtańsze i najpraktyczniejsze szczoteczki pozwalające na prawidłowe umycie zębów. Mimo popularności modeli elektrycznych czy sonicznych, te manualne nadal są polecane przez stomatologów. Wybierając szczoteczkę, warto sięgać po taką z elastyczną główką. Należy też zwrócić uwagę o rodzaj włosia. Nie może być ani zbyt twarde, ani zbyt miękkie. 

Szczoteczki elektryczne – wyposażone są w okrągłą główkę, która wykonuje ruchy rotacyjne oraz pulsacyjne. Bardzo skutecznie usuwają płytkę nazębną, a korzystanie z nich wymaga mniej wysiłku niż w przypadku szczoteczek manualnych. Tu również należy zwrócić uwagę na rodzaj końcówki (twarde włosie i duży nacisk podczas szczotkowania zębów mogą zniszczyć szkliwo). 

Szczoteczki soniczne – wykorzystują emisję fal dźwiękowych, które prawidłowo myją zęby oraz usuwają bakterie i płytkę nazębną. Ten rodzaj szczoteczek pozwala dotrzeć do miejsc niedostępnych dla klasycznych szczoteczek manualnych. Stosowanie szczoteczek sonicznych jest bardzo wygodne i proste.

Jak dobrać pastę do zębów?

Na rynku mamy mnóstwo różnych rodzajów past do zębów dedykowanych różnym problemom i potrzebom. Wybierając pastę, dobrze jest zastanowić się, czego od niej oczekujemy oraz czy mamy jakieś specjalne potrzeby (np. wrażliwe zęby lub krwawiące dziąsła). Najbardziej uniwersalne pasty do zębów pomagają skutecznie pozbywać się płytki nazębnej i jednocześnie zapobiegają próchnicy. 

Eksperci z warszawskiego centrum stomatologicznego DeClinic rekomendują sięganie pasty z fluorem, a także zwracanie uwagi na współczynniki ścieralności RDA i REA, jakimi oznaczona jest każda pasta. Więcej o tym, jak dobrać pastę pisaliśmy w artykule o rodzajach past do zębów.

Prawidłowa technika szczotkowania zębów

Producenci szczoteczek elektrycznych i sonicznych najczęściej wyposażają nas w instrukcję prawidłowego mycia zębów. W przypadku szczoteczek manualnych takiej instrukcji nie ma – stąd też mnóstwo powszechnych błędów. 

Jak prawidłowo myć zęby przy użyciu szczoteczki manualnej?

1. Przepłucz usta, aby pozbyć się resztek jedzenia i zwilż szczoteczkę wodą.

2. Nałóż na szczoteczkę pastę do zębów (wystarczy ilość odpowiadająca wielkości ziarna grochu).

3. Szczotkowanie rozpocznij od zewnętrznej części zębów. Ustaw szczoteczkę pod kątem 45 stopni – tak, aby zakończenie włosia było skierowane do linii dziąseł. 

4. Zacznij od ruchów wymiatających od dziąsła w kierunku korony zębów. Możesz wykonywać przy tym delikatne ruchy okrężne.

5.  Przejdź do części żującej zębów trzonowych. Tutaj możesz stosować ruch przód-tył lub ruch okrężny. 

6. Przejdź do wewnętrznej strony zębów, wykonując ruchy wymiatające.

7. Ruchem wymiatającym oczyść policzki i język (warto zastosować do tego specjalną skrobaczkę do języka).

8. Wypluj nadmiar pasty i staraj się nie przepłukiwać jamy ustnej wodą.

Cały proces szczotkowania zębów powinien zająć około dwie minuty. Szczoteczki eklektyczne i soniczne często mają wbudowany timer, który informuje o konieczności zmiany obszaru szczotkowania, a także o tym, że możemy już zakończyć szczotkowanie zębów.

Jak często i kiedy myć zęby?

Prawidłowe mycie zębów to nie tylko odpowiednia technika, ale też częstotliwość szczotkowania. Podstawową zasadą domowej profilaktyki zdrowego uśmiechu jest mycie zębów codziennie, minimum dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Szczotkowanie zębów tuż po przebudzeniu pozwala na pozbycie się z ich powierzchni osadu i bakterii powstałych przez sen. Usuwa też nieprzyjemny zapach powstały w wyniku zmniejszenia ilości produkowanej w nocy śliny. 

Szczotkując zęby tuż przed snem, nie tylko dokładnie oczyszczamy zęby z nagromadzonych przez cały dzień resztek jedzenia, płytki nazębnej i osadu, ale też zapewniamy ochronę zębom w nocy. Podczas snu wzrasta bowiem ryzyko próchnicy. Oczywiście, zęby warto oczyścić także w ciągu dnia, po posiłkach (zwłaszcza po zjedzeniu słodyczy). Należy jednak pamiętać, aby nie sięgać po szczoteczkę natychmiast po jedzeniu. Najlepiej jest odczekać około 20 minut.

Nić dentystyczna i płyn do płukania ust – czy są obowiązkowe?

Samo prawidłowe mycie zębów to jednak za mało. Nitkowanie to zdrowy nawyk i powinien być elementem codzienny rutyny każdego, komu zależy na zdrowiu swojej jamy ustnej. Nić dentystyczna pomaga w usunięciu resztek pokarmowych oraz płytki nazębnej z przestrzeni międzyzębowych. Dociera tam, gdzie nie dociera szczoteczka. Zęby najlepiej nitkować wieczorem i zawsze przed myciem zębów, a nie po nim. Tu również ważna jest odpowiednia technika. Należy owinąć nić wokół palców i napiąć, a następnie umieścić ostrożnie między dwoma zębami i wykonać pojedynczy ruch ściągający. Każdą przestrzeń trzeba oczyścić dwukrotnie. Posiadacze wrażliwych dziąseł z tendencją do krwawienia mogą zamienić nić dentystyczną na irygator do zębów.

Stosowanie płynu do płukania ust nie jest elementem obowiązkowym, zwłaszcza jeśli prawidłowo umyliśmy zęby i zastosowaliśmy pastę z fluorem. Może być jednak przyjemnym dodatkiem, kiedy zależy nam na świeżym oddechu. Płyny do płukania będą też przydatne przy różnych schorzeniach jamy ustnej lub po stomatologicznych zabiegach chirurgicznych jako wsparcie leczenia.

Prawidłowe mycie zębów – najczęstsze błędy

Specjaliści z DeClinic przygotowali krótką checklistę najczęściej popełnianych błędów związanych ze szczotkowaniem zębów:

1. Zbyt mocne dociskanie szczoteczki do powierzchni zębów. 

2. Zbyt krótkie lub zbyt długie mycie zębów.

3. Pomijanie nitkowania zębów i oczyszczania wewnętrznej strony policzków oraz języka.

4. Ustawienie szczoteczki pod nieodpowiednim katem (np. 90 stopni zamiast 45).

5. Mycie zębów dopiero po śniadaniu. 

6. Zbyt rzadkie wymienianie szczoteczki lub końcówki (należy to robić co 3 miesiące).

7. Mycie zębów tuż posiłku (zwłaszcza po spożyciu kwaśnych produktów).

8. Dokładne przepłukiwanie jamy ustnej wodą po umyciu zębów. 

9. Długotrwałe stosowanie past wybielających. 

10. Sięganie po zbyt twardą szczoteczkę.

Codzienne szczotkowanie zębów to jeden z podstawowych elementów profilaktyki zdrowia jamy ustnej. Konsekwentna higiena oraz wiedza o tym, jak prawidłowo myć zęby, są w stanie zapobiec próchnicy i innym problemom stomatologicznym. Jeśli chcesz jeszcze lepiej zadbać o swoje zęby w profesjonalny sposób lub potrzebujesz pomocy w dobraniu szczoteczki czy odpowiedniej techniki, zapisz się na wizytę do DeClinic – centrum stomatologicznego w Warszaw

WARTO WIEDZIEĆ
Czym jest próchnica zębów i jak z nią walczyć?

Próchnica zębów to jeden z najczęstszych problemów stomatologicznych, z jakimi zgłaszają się do nas Pacjenci. Wpływa nie tylko na estetykę uśmiechu, ale także na ogólne zdrowie całego organizmu. W tym artykule przybliżymy, czym jest próchnica zębów oraz jakie są dostępne metody profilaktyki i leczenia próchnicy.

Więcej >
Jak leczyć zgrzytanie zębami?

U podłoża bruksizmu najczęściej leży stres. Przedłużające się napięcie mięśniowe powoduje zaciskanie zębów w dzień i zgrzytanie nimi w nocy. Powoduje to niszczenie zębów oraz ból. Jakie terapie mogą pomóc?

Więcej >
Higienizacja zębów - na czym polega?

To codzienne dbanie o zęby oraz proste profilaktyczne zabiegi wykonywane w klinice stomatologicznej przez higienistkę lub dentystę. Wszystko po to, żeby nie dopuścić do większych problemów wymagających bardziej inwazyjnego leczenia. Na czym polega higienizacja zębów?

Więcej >
NAPISZ DO NAS
Masz pytanie? Zostaw swój numer a oddzwonimy do Ciebie!




    envelopephone-handsetbubblemenu