Rodzaje past do zębów – jaka jest najlepsza pasta do zębów?

Szukasz idealnej pasty do zębów? Musisz wiedzieć, że pojęcie pasty idealnej jest różne dla każdego z nas. Zupełnie inne wymagania mają osoby z krwawiącymi dziąsłami, a zupełnie inne – kawosze zmagający się z przebarwieniami na zębach. Jakie są dostępne rodzaje past i czym się kierować podczas wyboru najlepszej pasty do zębów dla siebie?

Szukasz idealnej pasty do zębów? Musisz wiedzieć, że pojęcie pasty idealnej jest różne dla każdego z nas. Zupełnie inne wymagania mają osoby z krwawiącymi dziąsłami, a zupełnie inne – kawosze zmagający się z przebarwieniami na zębach. Jakie są dostępne rodzaje past i czym się kierować podczas wyboru najlepszej pasty do zębów dla siebie?

Uniwersalna pasta do zębów

Choć nie istnieje jedna najlepsza pasta do zębów dla każdego, to na rynku mamy mnóstwo past uniwersalnych. Zalecane są pacjentom bez większych problemów z zębami czy dziąsłami. Ich skład jest na tyle zbilansowany, by dbać o zęby na wiele różnych sposobów jednocześnie: czyszczą je z płytki nazębnej, zapobiegają próchnicy, zwalczają bakterie wewnątrz jamy ustnej, zapobiegają powstawaniu przebarwień oraz zapewniają świeży oddech.

Przy szukaniu najlepszej pasty do zębów dla siebie, warto spojrzeć na współczynniki ścieralności – RDA (dla zębiny) oraz REA (dla szkliwa). Im wyższa wartość danego współczynnika, tym intensywniejsze właściwości pasty w ścieraniu szkliwa. Pasty dedykowane osobom o wrażliwych zębach mają niski współczynnik ścieralności. Z kolei te przeznaczone do wybielania i usuwania przebarwień mają ten współczynnik wyższy.

Pasta do zębów przeciw próchnicy

Pasta do zębów przeciw próchnicy jest polecana osobom, które borykają się z problemem nadmiernego rozwoju bakterii w jamie ustnej prowadzącym do próchnicy. Takie działanie zawdzięcza przede wszystkim wysokiej zawartości fluoru, który wzmacnia szkliwo zębów i chroni je przed działaniem kwasów bakteryjnych. Szukając najlepszej pasty do zębów przeciw próchnicy, zwracaj uwagę na ilość fluoru w składzie. Zazwyczaj zaleca się pasty z zawartością fluoru na poziomie 1000-1500 ppm. 

Warto również zwrócić uwagę na zawartość nanohydroksyapatytu (tworzy na powierzchni zębów barierę przeciwbakteryjną, zapobiegając powstawaniu osadów), fluorowodorku nikometanolu (wspiera remineralizację i ochronę szkliwa przed działaniem kwasów) oraz syliglikolu (uczestniczy w procesach wiązania fluoru w szkliwie).

 

Pasta do zębów antybakteryjna

Jej głównym celem jest redukcja wzrostu drobnoustrojów w jamie ustnej odpowiedzialnych za powstawanie próchnicy oraz nieświeżego oddechu. Najczęściej stosowanym w pastach do zębów i zarazem najskuteczniejszym składnikiem działającym przeciwbakteryjnie jest chlorheksydyna. Jej zadaniem jest niedopuszczanie do formowania się płytki nazębnej. Często zalecana jest osobom noszącym aparaty ortodontyczne, a także po zabiegach wszczepienia implantów czy regeneracji dziąseł.

Najlepsze pasty do zębów o działaniu antybakteryjnym zawierają też składniki takie jak triclosan lub fluor, które pomagają kontrolować rozwój bakterii w jamie ustnej. Aktywnie wspierają zwalczanie bakterii odpowiedzialnych za próchnicę, zapalenie dziąseł i choroby przyzębia oraz nieświeży oddech. Warto też szukać mięty, ziół czy olejku z goździków, które dodatkowo zapewniają długotrwałe uczucie świeżości. 

Pasta do wrażliwych zębów

To pasta dedykowana osobom cierpiącym na nadwrażliwość zębów. Jej zadaniem jest efektywna remineralizacja szkliwa, odbudowa drobnych ubytków w szkliwie i miejsc dotkniętych kwasową erozją oraz ochrona odsłoniętych szyjek zębowych. Dzięki temu zmniejsza uczucie bólu i dyskomfortu podczas spożywania gorących, zimnych lub kwaśnych pokarmów. Pasty do wrażliwych zębów charakteryzuje również niski współczynnik ścieralności, dzięki czemu szkliwo zębów jest w bezpieczne podczas szczotkowania.

Szukając pasty dla wrażliwych zębów, zwracaj uwagę na obecność składników takich jak fluor, hydroksyapatyt (zwany też „szkliwem w płynie”, który uszczelnia odsłoniętą zębinę), azotan potasu (ma silne działanie łagodzące, gdyż blokuje receptory bólu), a także chlorek strontu, wapń, fosfor czy cynk, które wzmacniają szkliwo i zmniejszają nadwrażliwość.

 

Pasta do zębów na krwawiące dziąsła

Jeśli zmagasz się z podrażnieniami, bólem, opuchnięciem, a nawet krwawieniem dziąseł, warto zdecydować się na pastę specjalistyczną, która przywróci komfort szczotkowania. Zawiera składniki o zadaniu wzmacniającym dziąsła, a także przeciwbólowym.

Wśród najpopularniejszych składników łagodzących występujących w pastach do zębów są kojący kwas glicyretynowy, chlorheksydyna o działaniu przeciwzapalnym, aminofluorek oraz fluorek cyny. Te składniki nie tylko zwalczają nieprzyjemne objawy, ale też zapobiegają ich powstawaniu w przyszłości. Pasta na krwawiące dziąsła może służyć zarówno do codziennego szczotkowania, jak i masażu dziąseł za pomocą palca lub miękkiej szczoteczki.

Pasta do zębów wybielająca 

Pasta wybielająca jest idealna dla osób chcących utrzymać biały uśmiech. Zawiera składniki usuwające powierzchniowe przebarwienia, które mogą być spowodowane paleniem papierosów, piciem kawy i herbaty lub spożywaniem pokarmów barwiących zęby. Pasty wybielające zawierają mikrogranulki sprzyjające łatwiejszemu i głębszemu docieraniu do wyżłobień w szkliwie zębów. Szukając pasty wybielającej, zwracaj uwagę na składniki takie jak nadtlenek wodoru, krzemionka lub wodorowęglan sodu, które pomagają w usuwaniu przebarwień. 

Ze względu na wysoki współczynnik ścieralności, pasta wybielająca nie jest zalecana dla osób o wrażliwych zębach i z uszkodzonym szkliwem. Eksperci z warszawskiego Centrum Stomatologicznego DeClinic podkreślają też, że efekt jest delikatny, więc jeśli zależy Ci na naprawdę białych zębach, lepszą opcją będzie profesjonalne wybielanie w gabinecie stomatologicznym. 

 

Pasta do zębów dla dzieci

Pasty stworzone z myślą o najmłodszych pacjentach są delikatniejsze od standardowych past i nie zawierają intensywnych ekstraktów roślinnych czy substancji ścierających. Najlepsze pasty do zębówdla dzieci mają wysoką zawartość fluoru (nawet 1400 ppm jonów). Pomaga on w budowaniu mocnych zębów stałych. Warto też szukać past z dodatkiem syliglikolu tworzącego powłokę zabezpieczającą, która sprzyja wiązaniu fluoru powierzchni szkliwa.

Coraz popularniejszym rozwiązaniem dla dzieci są także pasty edukacyjne. Zawierają substancje, które pozostawiają na zębach kolorowy ślad. Dzięki temu dzieci mogą zobaczyć, które miejsca zostały już umyte, a które jeszcze wymagają uwagi. Inny typ past edukacyjnych zawiera stopniowo uwalniające się mikrokapsułki, które powodują, że po 2 minutach szczotkowania piana zmienia swój kolor. Nasi eksperci uwielbiają to rozwiązanie i często polecają je rodzicom.  Pasty edukacyjne pomagają w nauce odpowiedniej techniki mycia zębów.

Wybór pasty do zębów to jedna z najważniejszych decyzji w codziennym dbaniu o higienę jamy ustnej i zdrowie zębów. Jeśli nadal nie wiesz, która będzie dla Ciebie najlepsza, zapraszamy na wizytę w Centrum Stomatologicznym w Warszawie DeClinic. Nasi eksperci z przyjemnością pomogą w wyborze!

WARTO WIEDZIEĆ
Czym jest próchnica zębów i jak z nią walczyć?

Próchnica zębów to jeden z najczęstszych problemów stomatologicznych, z jakimi zgłaszają się do nas Pacjenci. Wpływa nie tylko na estetykę uśmiechu, ale także na ogólne zdrowie całego organizmu. W tym artykule przybliżymy, czym jest próchnica zębów oraz jakie są dostępne metody profilaktyki i leczenia próchnicy.

Więcej >
Co to jest endodoncja i czym się zajmuje

Endodoncja to profesjonalna nazwa leczenia kanałowego. Polega na usunięciu z zęba zainfekowanej miazgi. Wymaga precyzji, ale dzięki mikroskopom jest wysoce skuteczna. Pozwala ratować zęby, które kiedyś były skazane na usunięcie, co wpisuje się w trendy nowoczesnej stomatologii.

Więcej >
Higienizacja zębów - na czym polega?

To codzienne dbanie o zęby oraz proste profilaktyczne zabiegi wykonywane w klinice stomatologicznej przez higienistkę lub dentystę. Wszystko po to, żeby nie dopuścić do większych problemów wymagających bardziej inwazyjnego leczenia. Na czym polega higienizacja zębów?

Więcej >
NAPISZ DO NAS
Masz pytanie? Zostaw swój numer a oddzwonimy do Ciebie!
    envelopephone-handsetbubblemenu