Pantomogram a tomografia zębów – czym się od siebie różnią?

Diagnostyka obrazowa to pierwszy i niezbędny krok w skutecznym leczeniu zębów oraz chorób czy nieprawidłowości w obrębie jamie ustnej. Do najczęściej przeprowadzanych w stomatologii badań diagnostycznych należą badanie pantomograficzne i tomografia komputerowa zębów. Czym się od siebie różnią i kiedy stosuje się każde z nich? Odpowiedzi na te pytania udzielają eksperci warszawskiego centrum stomatologicznego DeClinic.

Dlaczego diagnostyka obrazowa jest tak istotna w stomatologii?

W nowoczesnej stomatologii nie ma mowy o skutecznym leczeniu bez precyzyjnej diagnostyki obrazowej. Podstawowe badanie wewnątrzustne pozwala lekarzowi ocenić stan zębów pacjenta jedynie powierzchownie. Zdecydowana większość chorób rozwija się bowiem w ukryciu – w korzeniach zębów czy nawet kościach (żuchwy i szczęki). Dysponując pełnym obrazem sytuacji pacjenta, lekarz może nie tylko szybciej znaleźć źródło i przyczyny jego problemu, ale też przygotować plan leczenia. 

Co więcej, dziś trudno też sobie wyobrazić skuteczne leczenie ortodontyczne, implantologiczne, periodontologiczne, protetyczne czy leczenie z zakresu chirurgii szczękowej bez wcześniejszego zobrazowania struktur jamy ustnej za pomocą badania rentgenowskiego. Badania obrazowe pozwalają zaobserwować wszelkie zmiany strukturalne. To pozwala na wybór najodpowiedniejszych metod oraz zaplanowanie kolejności leczenia (zwłaszcza jeśli niezbędne jest leczenie interdyscyplinarne). 

Z pomocą w skutecznej diagnostyce przychodzą dwa najczęściej wykorzystywane w stomatologii rodzaje badań radiologicznych – pantomogram oraz komputerowa tomografia zębów.

Pantomogram a tomografia zębów – podstawowa różnica

Zarówno badanie pantomograficzne, jak i tomografia komputerowa są badaniami rentgenowskimi. Oba badania są szybkie, komfortowe dla pacjenta oraz bezpieczne – wykorzystują ściśle określone dawki promieniowania. Podstawową różnicą między pantomogram a tomografią zębów jest natomiast obraz, jaki możemy za pomocą tych badań uzyskać. 

Pantomogram to podstawowe badanie obrazowe szczęki stosowane w stomatologii. Pozwala uzyskać jednowymiarowy obraz RTG wszystkich zębów (w dolnym i górnym łuku) oraz szczęki i żuchwy. Lekarz otrzymuje zatem obraz całej szczęki pacjenta na pojedynczym zdjęciu.

Tomografia komputerowa jest badaniem znacznie precyzyjniejszym. Polega na wykorzystaniu źródła promieniowania RTG przyjmującego kształt stożka, który obraca się wokół pacjenta. Dzięki temu obraz, jaki uzyskujemy podczas badania, jest trójwymiarowy. Tomografia zębów zapewnia obraz wszystkich tkanek miękkich, kości żuchwy i szczęki, a także korzeni zębów w perspektywie 3D. 

Kiedy stosuje się pantomogram?

Pantomogram to badanie przeglądowe stosowane do ceny ogólnego stanu jamy ustnej i szczęki. Umożliwia stomatologowi ocenę stanu przyzębia, zdiagnozowanie próchnicy głębokiej, guzów, torbieli czy infekcji zębów, a także dostrzeżenie wszelkich nieprawidłowości w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych oraz kości szczęki. 

Podstawowe zalecenia do wykonania badania pantomograficznego:

  • Przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego wad zgryzu.
  • Głęboka próchnica zębów.
  • Ekstrakcja zębów, w tym diagnostyka tzw. zębów zatrzymanych.
  • Urazy i złamania w obrębie żuchwy i szczęki.
  • Leczenie endodontyczne (kanałowe) zębów.
  • Choroby przyzębia.
  • Ocena stopnia mineralizacji zębów. 
  • Niektóre zabiegi chirurgiczne. 

Kiedy stosuje się tomografię zębów?

Tomografia zębów, dzięki swojej precyzyjności i szczegółowości, daje nam niezwykle dokładny obraz o bardzo wszechstronnym zastosowaniu wykorzystywanym w różnych dziedzinach stomatologii – od endodoncji, przez protetykę czy chirurgię, aż po nowoczesną implantologię. 

Podstawowe zalecenia do wykonania tomografii zębów:

  • Rozległe leczenie endodontyczne. 
  • Leczenie ortodontyczne (w tym również w trakcie leczenia – tomografia zębów może być wykonywana u osób noszących metalowy aparat ortodontyczny). 
  • Leczenie protetyczne (do stworzenia modelu protezy).
  • Leczenie implantologiczne (w celu dobrania implantów i stworzenia modelu).
  • Diagnostyka schorzeń stawu skroniowo-żuchwowego oraz urazów w tym obrębie.
  • Ocena struktur zatok oraz jam nosowych. 
  • Ekstrakcja zębów, w tym zębów zatrzymanych. 
  • Zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej, chirurgii szczękowej oraz ortognatyki. 

Pantomogram i tomografia zębów w DeClinic – centrum stomatologicznym w Warszawie

W warszawskim centrum stomatologicznym DeClinic obrazowanie 3D to już niemal rutynowe postępowanie. Tomografia zębów 3D to badanie precyzyjne, które pozwala nam uzyskać obraz o wysokiej jakości. Dzięki temu nasi lekarze są w stanie nie tylko szybciej dotrzeć do źródła problemu, ale też zaplanować proces leczenia (często wieloetapowy, przebiegający zespołowo przy współpracy wielu lekarzy o różnych specjalizacjach). 

W DeClinic tomografię zębów wykonujemy nowoczesnym tomografem NewTom 5G, który zapewnia nam skanowanie w wysokiej rozdzielczości oraz pozwala uzyskać płaski panel o dużych rozmiarach. Badanie jest komfortowe dla pacjenta – fotel rozkłada się do pozycji leżącej, a ograniczenie ruchów wpływa pozytywnie na jakość obrazu i zapobiega konieczności powtórzenia badanie. Co najważniejsze, na podstawie tomografii komputerowej możemy przygotować także inne, równie przydatne badania, takie jak pantomogram.  

Bez właściwego rozpoznania stomatolog nie jest w stanie zdiagnozować problemu, znaleźć jego przyczyny i wdrożyć odpowiednich metod leczenia. O wyborze między pantomogramem a tomografią zębów zawsze decyduje lekarz. Szukasz polecanego dentysty w Warszawie lub potrzebujesz precyzyjnej diagnostyki obrazowej? 

Zapisz się na wizytę do DeClinic – warszawskiego centrum stomatologicznego. Oferujemy nowoczesne badanie pantomograficzne, tomografię stożkową 3D, a także wszystkie inne niezbędne badania diagnostyczne

WARTO WIEDZIEĆ
Profilaktyka stomatologiczna w DeClinic – ABC zdrowych zębów 

Stomatologia wyróżnia kilka elementów profilaktyki zdrowia zębów. Pierwszym z nich jest codzienna higiena, czyli poprawne szczotkowanie i nitkowanie. Drugim są regularne wizyty kontrolne u stomatologa. Trzecim z filarów są zabiegi higienizacji zębów przeprowadzane w gabinetach stomatologicznych przez wykwalifikowane higienistki. Czym jest taka profilaktyka stomatologiczna w gabinecie i jak wygląda ten zabieg w DeClinic – renomowanym centrum stomatologicznym w Warszawie?

Więcej >
Jakie korzyści dla pacjenta niesie zespołowe leczenie stomatologiczne? 

W czasach, gdy stomatologia rozwija się w zawrotnym tempie, jeden lekarz nie jest w stanie być ekspertem w każdej dziedzinie. Rozwiązaniem jest tu podejście interdyscyplinarne, którego założeniem jest leczenie zespołowe.

Więcej >
Licówki porcelanowe - gwarancja pięknego uśmiechu

Jak najmniej inwazyjnie i jak najbardziej trwale. Takie wymagania stawiają protetyce XXI wieku świadomi pacjenci. Licówki porcelanowe spełniają te oczekiwania, sprawiając że zęby wyglądają idealnie.

Więcej >
NAPISZ DO NAS
Masz pytanie? Zostaw swój numer a oddzwonimy do Ciebie!





    envelopephone-handsetbubblemenu