Podobnie jak w przypadku innych dziedzin medycyny, leczenie stomatologiczne rozpoczyna się od szczegółowej diagnostyki. W końcu bez odpowiedniego rozpoznania nie ma mowy o wdrożeniu skutecznych metod leczenia. Na czym polega profesjonalna diagnostyka stomatologiczna oraz jakie rodzaje badań obejmuje diagnostyka w warszawskim centrum stomatologicznym DeClinic?
Podobnie jak w przypadku innych dziedzin medycyny, leczenie stomatologiczne rozpoczyna się od szczegółowej diagnostyki. W końcu bez odpowiedniego rozpoznania nie ma mowy o wdrożeniu skutecznych metod leczenia. Na czym polega profesjonalna diagnostyka stomatologiczna oraz jakie rodzaje badań obejmuje diagnostyka w warszawskim centrum stomatologicznym DeClinic?
Diagnostyka stomatologiczna ma na celu identyfikację, ocenę oraz monitorowanie różnych schorzeń i nieprawidłowości w obrębie jamy ustnej. Wspomaga dentystów w znajdowaniu przyczyn, ustalaniu najlepszego dla danego przypadku planu leczenia, ocenie skuteczności terapii oraz monitorowaniu postępów w leczeniu.
W DeClinic wierzymy, że trafne rozpoznanie problemu determinuje jego skuteczne i szybkie rozwiązanie. Właśnie dlatego pierwsza wizyta każdego naszego pacjenta rozpoczyna się od przeprowadzenia kompleksowej diagnostyki. Dotyczy to nie tylko skomplikowanych zabiegów z zakresu implantologii, protetyki, endodoncji, periodontologii, chirurgii czy ortodoncji, ale także stomatologii zachowawczej. Dzięki odpowiedniej diagnostyce stomatologicznej leczenie staje się bardziej przewidywalne i może być przeprowadzane w pełni kontrolowany sposób. To zwiększa się jego skuteczność oraz wpływa na skrócenie czasu jego trwania.
Diagnostyka w warszawskim centrum stomatologicznym DeClinic – niezależnie od wybranego specjalisty – rozpoczyna się od wywiadu lekarskiego i zbadania jamy ustnej pacjenta.
Pierwszym krokiem w diagnostyce stomatologicznej jest wnikliwy wywiad z pacjentem. Taka rozmowa obejmuje kwestie związane z ogólnym stanem zdrowia, przyjmowanymi lekami, chorobami czy alergiami. Następnie lekarz przechodzi do zdrowia samej jamy ustnej – pyta o cel wizyty, aktualne dolegliwości, przebyte zabiegi stomatologiczne, a także badania stomatologiczne wykonywane na przestrzeni ostatniego czasu.
Wysłuchanie zgłoszonych przez pacjenta objawów to oczywiście za mało, by postawić jednoznaczną diagnozę. Lekarz przechodzi więc do czynności diagnostycznych. Pierwszą z nich jest wewnątrzustne badanie stomatologiczne za pomocą lusterka oraz zgłębnika. Badanie obejmuje ocenę wizualną zębów, a także języka, błony śluzowej, policzków, dziąseł i podniebienia. Dokonuje też oceny stanu zębów (sprawdza wypełnienia, diagnozuje nowopowstałe ubytki, bada wrażliwość na opukiwanie). Sprawdza również budowę oraz funkcję stawów skroniowo-żuchwowych.
Bardzo przydatnymi narzędziami są też klasyczny aparat cyfrowy oraz kamera wewnątrzustna. Takie zdjęcia wykonywane są w bardzo wysokiej rozdzielczości, dzięki czemu ukazują wszystko to, co jest niewidoczne gołym okiem. Mimo że nie mają nadrzędnego naznaczenia diagnostycznego, to pomagają pacjentowi lepiej zrozumieć, na czym polega problem i ułatwiają komunikację z lekarzem.
W DeClinic stomatologiczna diagnostyka cyfrowa to standardowa procedura – przyczyna wielu problemów stomatologicznych leży bowiem dużo głębiej i nie jest widoczna podczas badania wewnątrzustnego. Diagnostyka cyfrowa pozwala prześwietlić zmiany wewnątrz zęba, wykryć stany zapalne i zmiany chorobotwórcze oraz patologiczne (np. torbiele). Jest to też absolutnie kluczowy krok w planowaniu leczenia implantologicznego, ortodontycznego czy protetycznego, a także podstawa zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej.
Polega na prześwietleniu zęba oraz otaczających go tkanek za pomocą promieni rentgenowskich. Jest to jedno z najbardziej podstawowych badań radiologicznych, jakie wykonujemy w diagnostyce stomatologicznej w DeClinic, zwłaszcza przy zabiegach chirurgicznych i endodontycznych.
Badanie ukazuje zęby oraz pełen przekrój bocznej części czaszki (tkanek miękkich, struktur kostnych i zatok przynosowych). Pomaga ocenić wzrost kostny, a także zdiagnozować wady zgryzu. Najczęściej wykonuje się go w planowaniu oraz monitorowaniu leczenia ortodontycznego.
Jest to zdjęcie panoramiczne, które obejmuje szeroką panoramę zębów, szczęki, żuchwy oraz zatok szczękowych. Pozwala uzyskać płaski obraz twarzoczaszki. Pantomogram jest szeroko wykorzystywany w diagnostyce i leczeniu, między innymi przed ekstrakcją zęba, przed leczeniem implantologicznym i ortodontycznym, a także w przypadku chorób przyzębia oraz chirurgii stomatologicznej. Pomaga też diagnozować zęby zatrzymane oraz nieprawidłowości, jak np. torbiele.
W warszawskim centrum stomatologicznym DeClinic tomografia komputerowa zębów 3D (inaczej stożkowa lub CBCT) jest obowiązkowym badaniem wykorzystywanym w ortodoncji, implantologii, endodoncji, a także chirurgii stomatologicznej oraz szczękowo-twarzowej. Tomografia 3D zębów to jedna z najbardziej innowacyjnych technik obrazowania, która pozwala nam uzyskać trójwymiarowy i niezwykle szczegółowy obraz struktur anatomicznych – zarówno zębów, kości, jak i nerwów. W porównaniu do badania pantomograficznego tomografia 3D zębów daje nam wgląd we wszystkie struktury na trzech różnych płaszczyznach, co przekłada się na bardziej precyzyjną diagnozę i ocenę możliwości leczenia.
Centrum DeClinic wyposażone jest w nowoczesny tomograf NewTom 5G, który nie tylko pozwala nam skanować obraz w wysokiej rozdzielczości, ale jest też bardzo komfortowy dla samego pacjenta. Wystarczą trzy minuty, aby otrzymać obraz w trzech płaszczyznach. Co więcej, na podstawie badania CBCT możemy przygotować także inne badania, takie jak pantomogram, zdjęcie cefalometryczne czy zdjęcie stawów skroniowo-żuchwowych.
W DeClinic doskonale rozumiemy, jak ważna jest profesjonalna diagnostyka stomatologiczna. Jako lekarze musimy być pewni, że leczenie jest dobrze zaplanowane i przyniesie pacjentowi oczekiwane efekty. Jeśli zależy Ci na rzetelnym rozpoznaniu przed rozpoczęciem leczenia stomatologicznego lub chcesz wykonać wybrane badania diagnostyczne w sprawdzonym centrum stomatologicznym w Warszawie, skontaktuj się z DeClinic.
Usuwanie ósemek to jeden z najczęściej przeprowadzanych zabiegów chirurgii stomatologicznej w DeClinic. Zęby mądrości mają tendencję do tłoczenia się, zatrzymywania oraz rozwijania zaawansowanej próchnicy. Ich usunięcie jest często najrozsądniejszą decyzją, jaką możemy podjąć z myślą o własnym zdrowiu. Jak dokładnie wygląda zabieg chirurgicznego usuwania ósemek?
Kieszonka dziąsłowa to niewielka przestrzeń lub zagłębienie między dziąsłem a zębem. Choć wygląda dość niepozornie, to jej nieleczony stan zapalny może prowadzić do poważnych problemów stomatologicznych. Co zrobić w przypadku kieszonki dziąsłowej i jakie są jej metody leczenia?
Implanty zygomatyczne pozwalają cieszyć się naturalnym uśmiechem pacjentom ze znacznymi zanikami kości szczęki, a nawet całkowitym bezzębiem. Dziś przyjrzymy się im nieco bliżej. Kiedy są one stosowane oraz jak przebiega proces wszczepienia implantów zygomatycznych w warszawskim centrum stomatologicznym DeClinic?