Licówki porcelanowe - gwarancja pięknego uśmiechu

Jak najmniej inwazyjnie i jak najbardziej trwale. Takie wymagania stawiają protetyce XXI wieku świadomi pacjenci. Licówki porcelanowe spełniają te oczekiwania, sprawiając że zęby wyglądają idealnie.

Licówki porcelanowe to nowoczesna alternatywa dla szlifowania zębów pod korony. Obecnie, jeśli tylko jest to możliwe, odchodzi się od okoronowania.

Licówki mają dwie funkcje – chronią zęby i zapewniają im estetyczny wygląd.
Dzięki pojawiającym się coraz to nowocześniejszym materiałom stosowanym przy wykonywaniu licówek, możliwości ich stosowania zwiększa się. Wykonuje się je przy nieestetycznych wypełnieniach na powierzchniach zębów przednich oraz urazowych odłamaniach brzegów siecznych.
Licówki porcelanowe dobrze sprawdzają się także w przypadku:

  • szpar między zębami,
  • nieprawidłowym ustawieniu zębów,
  • licznych wypełnieniach,
  • erozjach i ubytkach przyszyjkowych,
  • nieładnym kształcie zębów (na przykład stożkowych),
  • przebarwieniach opornych na wybielanie,
  • starciu związanym z wiekiem.

Licówki sprawdzają się przy korekcie zarówno nieestetycznych problemów, jak i przy mniejszych korektach.

Czym są licówki porcelanowe?

To cienkie płatki porcelany, będące niezwykle wytrzymałym półprzezroczystym materiałem zbliżonym wyglądem do naturalnego szkliwa, naklejane na przednie powierzchnie zębów. Grubość licówek waha się od 0.3 do 0.75 mm. Licówki porcelanowe są protetycznym rozwiązaniem najmniej ingerującym w tkanki oraz najskuteczniej poprawiającym piękno uśmiechu i to na bardzo długi czas.

Ich trwałość szacuje się od 8 do 15 lat. Licówki porcelanowe sprawiają, że zęby nabierają idealnego kształtu i optymalnego koloru. Wykonywane są w naturalnym kolorze zębów pacjenta odpowiadającemu pozostałym zębom lub w jaśniejszym kolorze po wcześniejszym wybieleniu.

Licówki porcelanowe mają mnóstwo zalet. Zachowują trwałą barwę i połysk, nie ulegając przebarwieniom, ścieraniu czy ubytkom próchnicowym. Są wyjątkowo szczelne i kompatybilne z tkankami przyzębia.

Licówki porcelanowe zwykle wiążą się ze spektakularnym efektem estetycznym, dlatego po zakończonym leczeniu powodują znaczną poprawę samopoczucia pacjentów.

Licówki porcelanowe bez szlifowania


Najpopularniejszy typ licówek jest mocowany adhezyjnie bez szlifowania. Dzięki zastosowaniu tej nowoczesnej metody łączenia szkliwa zębów z porcelaną można odtworzyć kształt zębów i nadać im naturalny wygląd. Licówka pozwala zachować jak najwięcej tkanek zęba. W pełnym łuku najczęściej wykonuje się ok 6-8 licówek w przednim odcinku. Raz zacementowane licówki gładko harmonizują z naturalnymi zębami. I co bardzo istotne – nie zostawiają żadnego śladu zabiegu stomatologicznego.

Jak wygląda zabieg w naszej klinice w Warszawie?

Na pierwszej wizycie lekarz przeprowadza z pacjentem rozmowę na temat jego oczekiwań po zakończeniu leczenia i wykonuje kontrolne badanie stomatologiczne, a także zdjęcie pantomograficzne uzębienia. Zostaje również omówiony wstępny plan leczenia oraz kosztorys.

Podczas drugiej wizyty w celu wykonania odpowiednich porcelanowych licówek pobierane są wyciski pełnych łuków zębowych. Następnie technik razem z lekarzem stomatologiem i pacjentem pracuje nad dobraniem kształtu zębów do rysów twarzy. Wyciski trafiają do laboratorium, gdzie technik na ich podstawie wykonuje modele i przygotowuje woskową wizualizację pracy. Gdy ich wygląd zostanie zaakceptowany, można przystąpić do nieznacznej preparacji zębów pod licówki w znieczuleniu miejscowym. Pacjent opuszcza gabinet w uzupełnieniu tymczasowym.

Ostatnia wizyta najczęściej poświęcona jest już cementowaniu ostatecznych licówek porcelanowych.

Jak dbać o licówki porcelanowe?

Licówki porcelanowe należy kontrolować u stomatologa co pół roku. Aby ich idealny wygląd cieszył nas dłużej, ważne jest zachowanie higieny jamy ustnej oraz regularna opieka dentystyczna.

WARTO WIEDZIEĆ
NAPISZ DO NAS
Masz pytanie? Zostaw swój numer a oddzwonimy do Ciebie!





    envelopephone-handsetbubblemenu