Próchnica zębów mlecznych - nowe spojrzenie na leczenie

Wielu z nas nie wspomina miło swoich wizyt u stomatologa z okresu dzieciństwa. Wspomnienia te prześladują nie tylko dzieci ale również Rodziców, trudno bowiem wytłumaczyć, że wizyta w gabinecie stomatologicznym jest dla ich dobra. Współczesne metody leczenia są bardzo zróżnicowane.

Postaramy się przybliżyć te najważniejsze i zwrócić Państwa uwagę na te, które szczególnie sprawdzają się w stomatologii dziecięcej.

Częste wizyty kontrolne pozwalają wykryć ognisko próchnicy na bardzo wczesnym etapie – na etapie próchnicy początkowej (plama próchnicowa). W takiej sytuacji stosujemy zabiegremineralizacji polegający na miejscowym stosowaniu związków fluoru aby doprowadzić do wytworzenia się składników mineralnych i zahamowanie rozwoju próchnicy. U dzieci w wieku między 1 a 3 r. ż. kiedy postęp próchnicy jest niezwykle gwałtowny, aby go zatrzymać wykonujemy zabieg impregnacji. Impregnacja polega na zastosowaniu środków chemicznych (zwykle jest to azotan srebra i płyn Lugola) o działaniu bakteriobójczym który utwardza zmienione chorobowo tkanki. Po zaimpregnowaniu powierzchnia zęba staje się ciemna. Zabieg powtarza się 5-krotnie w odstępach 7-dniowych a po kilku miesiącach należy takie zęby skontrolować.

Częste wizyty kontrolne pozwalają wykryć ognisko próchnicy na bardzo wczesnym etapie – na etapie próchnicy początkowej.

Kiedy dziecko dobrze współpracuje możliwe jest tradycyjne opracowanie ubytku przy użyciu wiertła. Coraz częściej wiertło jest jednak zastępowane np. piaskarką abrazyjną. Urządzenie to eliminuje nieprzyjemny hałas i wibracje. Warstwa próchnicy jest usuwana poprzez strumień powietrza zmieszanego z tlenkiem glinu. Metoda ta nie wymaga podania znieczulenia, wymaga natomiast założenia koferdamu (ślinochron) dzięki któremu piasek nie gromadzi się w buzi Małego Pacjenta. Popularną metodą leczenia jest równieżozonowanie. W kontakcie z tkanką ozon rozpada się tworząc tlen o działaniu bakteriobójczym, powodując zahamowanie rozwoju próchnicy na wczesnym etapie. W laserowym leczeniu zęba warstwa próchnicy usuwana jest bezkontaktowo za pomocą wiązki światła, wnikającej w ząb i usuwającej próchnicę. Dodatkową zaletą tego urządzenia jest dezynfekcja ubytku po jego opracowaniu.

Wielu Rodziców korzysta z możliwości wyleczenia jednorazowo kilku lub nawet wszystkich zębów co ułatwiają różne formy znieczulenia.

Gaz rozweselający (podtlenek azotu) podany przy użyciu zapachowej maseczki wprowadza dziecko w stan fizycznego rozluźnienia i znosi ból. Dla szczególnie bojących się Małych Pacjentów można skorzystać ze znieczulenia ogólnego (narkoza). W takiej sytuacji do zabiegu kwalifikuje lekarz anestezjolog, zleca odpowiednie badania, czuwa nad Pacjentem podczas i po zabiegu. Należy sprawdzić czy placówka, którą wybieramy jest przystosowana do prowadzenia leczenia w znieczuleniu ogólnym. Oprócz nieocenionych zalet warto wiedzieć, że narkoza nie jest obojętna dla organizmu.

Każda z opisanych form leczenia jest skuteczna jeśli tylko dopasujemy metodę leczenia do poziomu zaawansowania procesu chorobowego. Drogi Rodzicu zapytaj stomatologa o metodę najlepszą dla Twojego Dziecka i decyduj o jego wspomnieniach!

lek.dent. Irmina Materna

WARTO WIEDZIEĆ
NAPISZ DO NAS
Masz pytanie? Zostaw swój numer a oddzwonimy do Ciebie!
    envelopephone-handsetbubblemenu