Chirurgiczne usuwanie ósemek – jak to wygląda?

Usuwanie ósemek to jeden z najczęściej przeprowadzanych zabiegów chirurgii stomatologicznej w DeClinic. Zęby mądrości mają tendencję do tłoczenia się, zatrzymywania oraz rozwijania zaawansowanej próchnicy. Ich usunięcie jest często najrozsądniejszą decyzją, jaką możemy podjąć z myślą o własnym zdrowiu. Jak dokładnie wygląda zabieg chirurgicznego usuwania ósemek?

Usuwanie ósemek to jeden z najczęściej przeprowadzanych zabiegów chirurgii stomatologicznej w DeClinic. Zęby mądrości mają tendencję do tłoczenia się, zatrzymywania oraz rozwijania zaawansowanej próchnicy. Ich usunięcie jest często najrozsądniejszą decyzją, jaką możemy podjąć z myślą o własnym zdrowiu. Jak dokładnie wygląda zabieg chirurgicznego usuwania ósemek?

Wskazania do chirurgicznego usunięcia ósemek

Usuwanie ósemek z reguły nie jest konieczne, kiedy zęby są zdrowe i prawidłowo ułożone. W wielu przypadkach stwarzają jednak problemy kwalifikujące pacjenta do takiego zabiegu. Ze względu na dalekie położenie w łuku zębowym, ósemki są bardziej narażone na powstawanie próchnicy. Ich leczenie jest trudne, a niekiedy nawet niemożliwe. 

Często zdarza się też, że zęby mądrości są niewłaściwe ustawione i nie są w stanie prawidłowo się wyrżnąć. Ósemki zatrzymane (częściowo lub całkowicie) nierzadko powodują ból, przyczyniając się do powstawania stanów zapalnych. Chirurgiczne usuwanie ósemek jest również powszechnym zabiegiem przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego w DeClinic. Mogą bowiem prowadzić do stłoczeń zębów przednich lub dystalizacji zębów bocznych.

Diagnostyka i badania

Choć usuwanie ósemek to zabieg rutynowy, to wymaga odpowiedniego przygotowania. Zanim zostanie zaplanowany, chirurg stomatologiczny przeprowadza dokładną diagnostykę. Ten etap jest dla nas niesamowicie ważny. Przy usuwaniu zębów mądrości możemy mieć bowiem do czynienia z trzema sytuacjami: zębem wyrżniętym całkowicie, wyrżniętym częściowo lub zatrzymanym. Położenie zęba wpływa bezpośrednio na zakres i przebieg zabiegu.

Badaniem podstawowym jest tu badanie wewnątrzustne, podczas którego lekarz ocenia stan zębów pod kątem próchnicy czy uszkodzeń. Zwraca też uwagę na objawy takie jak ból, obrzęk lub stany zapalne. Najczęściej wykonywane jest też standardowe zdjęcie pantomograficzne, które pomaga w ocenie położenia ósemki w łuku zębowym, jej kształtu i ewentualnych problemów, takich jak zatrzymanie w kości. W niektórych przypadkach konieczna jest tomografia komputerowa, która dostarcza bardziej szczegółowych informacji na temat położenia i struktury zęba, pozwalając określić jego umiejscowienie względem kanału nerwu żuchwowego. To szczególnie niezbędne w przypadku ósemek zatrzymanych.

Jak przygotować się do chirurgicznego usunięcia ósemek?

Jeśli pacjent na stałe przyjmuje leki lub ma zaburzenia krzepliwości krwi, należy to wcześniej zgłosić lekarzowi. To pozwoli na dostosowanie planu leczenia i zapobiegnie nadmiernemu krwawieniu podczas oraz po zabiegu. W przypadku kobiet nie zaleca się usuwania ósemek tuż przed miesiączką ani w jej pierwszych dniach. Jeśli pacjentka jest w ciąży, lepiej odłożyć zabieg na czas po porodzie. 

Na 2-3 dni przed planowanym zabiegiem warto zmniejszyć aktywność fizyczną oraz powstrzymać się od picia alkoholu. W dniu zabiegu nie należy palić papierosów. Przed wizytą u stomatologa zaleca się spożycie lekkiego posiłku. Należy też dokładnie wyszczotkować zęby oraz użyć nici dentystycznej. 

Przebieg zabiegu usuwania ósemek

Chirurgiczne usuwanie zębów mądrości może przebiegać różnie, zależnie od położenia i stanu wyrżnięcia zęba. Zabieg trwa zwykle od kilkunastu minut do nawet kilku godzin w przypadku skomplikowanego przebiegu korzeni. Jeśli mamy do czynienia z zębem wyrżniętym, proces ten wygląda zwykle następująco:

  1. Podanie znieczulenia – dzięki temu zabieg chirurgicznego usunięcia ósemek nie jest bolesny, choć pacjenci odczuwają nacisk wywierany na tkanki oraz ciągnięcie zęba.
  2. Nacięcie błony śluzowej – stomatolog często musi naciąć błonę śluzową, aby uzyskać dostęp do zęba.
  3. Rozseparowanie korzeni ­­– korzenie zęba są rozchylane specjalnymi wiertłami. Dzięki temu wyrwanie zęba będzie łatwiejsze, a ryzyko utraty tkanek w jego otoczeniu zostanie zminimalizowane.
  4. Rozchwianie korzeni – poprzez zastosowanie dźwigni.
  5. Usunięcie zęba – ząb mądrości jest usuwany za pomocą kleszczy chirurgicznych.
  6. Założenie szwów – zamykają one ranę, zmniejszają krwawienie i przyspieszają gojenie. 

Jeśli ósemka jest zatrzymana w kości, konieczne jest nacięcie błony śluzowej oraz usunięcie fragmentu kości nad zębem.

Usuwanie ósemek pod narkozą

Chociaż w większości przypadków usuwanie ósemek odbywa się w znieczuleniu miejscowym, w warszawskim centrum stomatologicznym DeClinic istnieje możliwość przeprowadzenia tego zabiegu pod narkozą. 

Wskazania do znieczulenia ogólnego obejmują pacjentów niewspółpracujących (np. dzieci lub osoby z niepełnosprawnością intelektualną), a także osoby cierpiące na dentofobię, czyli strach przed zabiegami dentystycznymi. Znieczulenie ogólne można też podać pacjentom w przypadku ekstrakcji wielu zębów jednocześnie lub uczulonym na leki, które są stosowane w znieczuleniu miejscowym. 

Chirurgiczne usunięcie ósemek pod narkozą wymaga konsultacji z anestezjologiem i wypełnienie szczegółowej ankiety w naszym centrum. 

Zalecenia i rekonwalescencja po zabiegu 

Po chirurgicznym usunięciu ósemek ważne jest przestrzeganie zaleceń stomatologa, aby uniknąć powikłań i zapewnić skuteczną rekonwalescencję. Przez kilka godzin po zabiegu może występować lekkie krwawienie. Ból i obrzęk po usunięciu ósemek zwykle utrzymuje się przez 2-3 dni po zabiegu. Pomocne będzie stosowanie przepisanych leków przeciwbólowych.

Ogólne zalecenia po zabiegu usuwania ósemek obejmują:

  • Przez 2 godziny po zabiegu należy powstrzymać się od jedzenia i płukania jamy ustnej.
  • Do końca dnia zaleca się stosowanie diety półpłynnej.
  • Na czas gojenia się rany należy unikać jedzenia gorących, twardych i ostro przyprawionych potraw.
  • Nie można pić napojów przez słomkę.
  • Należy starannie, ale bardzo ostrożnie dbać o higienę jamy ustnej. Warto też stosować płukanki antyseptyczne zgodnie z zaleceniami stomatologa.
  • W przypadku opuchlizny pomocne będą zimne okłady.
  • W niektórych przypadkach lekarz może przepisać antybiotyk, który przyspieszy gojenie rany i zmniejszy opuchliznę.
  • Po około 7 dniach konieczna jest wizyta u stomatologa w celu kontroli i usunięcia szwów.

Chociaż usuwanie ósemek uznaje się za zabieg rutynowy, to jego przebieg, możliwe komplikacje oraz rekonwalescencja w dużej mierze zależą od kompetencji lekarza przeprowadzającego zabieg. Jeśli szukasz centrum stomatologicznego specjalizującego się w chirurgicznym usuwaniu ósemek w Warszawie, zapisz się na konsultację do DeClinic.

WARTO WIEDZIEĆ
Co to jest endodoncja i czym się zajmuje

Endodoncja to profesjonalna nazwa leczenia kanałowego. Polega na usunięciu z zęba zainfekowanej miazgi. Wymaga precyzji, ale dzięki mikroskopom jest wysoce skuteczna. Pozwala ratować zęby, które kiedyś były skazane na usunięcie, co wpisuje się w trendy nowoczesnej stomatologii.

Więcej >
Licówki porcelanowe - gwarancja pięknego uśmiechu

Jak najmniej inwazyjnie i jak najbardziej trwale. Takie wymagania stawiają protetyce XXI wieku świadomi pacjenci. Licówki porcelanowe spełniają te oczekiwania, sprawiając że zęby wyglądają idealnie.

Więcej >
Narkoza - o czym pamiętać?

Znieczulenie ogólne – narkoza, polega na okresowym zahamowaniu czynności ośrodkowego układu nerwowego przy jednoczesnym utrzymaniu funkcji ośrodków podtrzymujących życie.

Więcej >
NAPISZ DO NAS
Masz pytanie? Zostaw swój numer a oddzwonimy do Ciebie!




    envelopephone-handsetbubblemenu