Mimo że jest ważną częścią załogi placówki stomatologicznej, to nie każdy wie, kim właściwie jest i czym dokładnie się zajmuje. Higienistka stomatologiczna to niezastąpiona osoba w każdym gabinecie dentystycznym. W czym może Ci pomóc i kiedy stomatolog może Cię do niej wysłać? W tym artykule rozwiewamy wszelkie wątpliwości!
Profilaktyka zębów to nie tylko codzienne szczotkowanie oraz regularne odwiedzanie stomatologa na wizyty kontrolne. To też wiedza o tym, jak poprawnie dbać o zęby i całą jamę ustną, a także chodzenie na profesjonalne zabiegi higienizacji, które pozwalają chronić zęby przed powstawaniem próchnicy. Właśnie w tym zakresie pomogą nam higienistki stomatologiczne – czyli osoby, bez których praca warszawskiego centrum stomatologicznego DeClinic byłaby niemożliwa (a z pewnością byłaby znacznie wolniejsza).
Higienistka dentystyczna ma wiedzę i umiejętności z zakresu, między innymi, wykonywania zabiegów profilaktyczno-leczniczych, prowadzenia zajęć instruktażowych z zakresu higieny jamy ustnej, wykonywania przeglądów uzębienia, prowadzenia dokumentacji stomatologicznej oraz obsługi urządzeń i aparatów dentystycznych. Nie jest to jednak stanowisko równoważne z asystentką stomatologiczną – zadania tych dwóch grup znacznie się od siebie różnią. Ta pierwsza samodzielnie przeprowadza zabiegi z zakresu profilaktycznej ochrony naszych zębów – ta druga wspiera lekarzy podczas leczenia i wykonywanych zabiegów. Higienistki stomatologiczne wspomagają pracę całej placówki stomatologicznej. Ściśle współpracują również z lekarzami różnych specjalizacji, przygotowując pacjentów (a właściwie ich jamy ustne) do dalszego leczenia.
Jak dokładnie wygląda praca higienistek stomatologicznych w warszawskim centrum stomatologicznym DeClinic? Oto najważniejsze obowiązki i zadania naszych higienistek:
Przeprowadzanie higienizacji zębów to najważniejsze zadanie higienistek stomatologicznych. Higienizacja pozwala pacjentom uniknąć kamienia nazębnego, ubytków, chorób przyzębia, paradontozy czy zużycia szkliwa. W ofercie DeClinic mamy kompleksowy zabieg higienizacyjny, który obejmuje szereg procedur takich jak scaling (czyli pozbycie się kamienia), piaskowanie (czyli usunięcie pozostałości kamienia i osadów), polishing (czyli wypolerowanie zębów przy pomocy specjalnych gumek i past) oraz fluoryzacja. Każda osoba powinna udać się do higienistki stomatologicznej na taki zabieg co około pół roku, a pacjenci ortodontyczni i periodontologiczni – nawet cztery razy do roku.
Po konsultacji wstępnej, ale jeszcze przed rozpoczęciem właściwego procesu leczenia, lekarze stomatolodzy warszawskiego centrum stomatologicznego DeClinic wysyłają swoich pacjentów na konsultację do higienistki stomatologicznej. Wykonanie zabiegu higienizacji zębów jest zalecane zwłaszcza przed leczeniem ortodontycznym, implantologicznym, protetycznym, periodontologicznym, endodontycznym lub nawet zachowawczym.
Często taka wizyta u higienistki dentystycznej jest pierwszą wizytą naszych pacjentów w ich życiu – a więc odpowiedzialność, jaka spoczywa na barkach higienistek, jest naprawdę ogromna. Ich zadaniem jest dokładne i cierpliwe wysłuchanie pacjentów, porozmawianie o ich problemach oraz wyłapanie ewentualnych błędów, jakie popełniają w codziennej higienie jamy ustnej. Nie każdy zdaje sobie bowiem sprawę, że nieprawidłowa technika mycia zębów (a zwłaszcza byt agresywne szczotkowanie lub stosowanie szczoteczki ze zbyt twardym włosiem) grozi uszkodzeniem szkliwa, nadwrażliwością, podrażnieniem dziąseł, a nawet powstawaniem chorób dziąseł i przyzębia.
Jednymi z najbardziej wymagających i angażujących higienistki stomatologiczne pacjentów są pacjenci leczeni ortodontycznie. Aparatów nie można nakładać na zęby pokryte kamieniem lub z próchnicą, dlatego zawsze przed rozpoczęciem leczenia niezbędne jest wykonanie ich dokładnej higienizacji.
To jednak nie koniec pracy higienistek dentystycznych. Po nałożeniu aparatu pacjent ortodontyczny ponownie kierowany jest na jej fotel. Wówczas higienistka pomaga pacjentowi dobrać odpowiednią metodę szczotkowania oraz wskazuje przyrządy, które jeszcze lepiej pomogą mu zadbać o zęby w domu. Warto pamiętać, że higiena z aparatem na zębach jest utrudniona, więc pacjent niejako musi nauczyć się jej „na nowo”.
Jednym z kluczowych zadań każdej higienistki dentystycznej jest edukacja pacjentów w zakresie prawidłowej higieny jamy ustnej. Higienistki udzielają porad oraz pokazują instruktaże w zakresie prawidłowej techniki szczotkowania zębów, płukania jamy ustnej, czyszczenia języka, nitkowania przestrzeni międzyzębowych lub stosowania irygatora do zębów.
Mogą również pomóc pacjentom dobrać odpowiedni rodzaj i model szczoteczki do zębów oraz jej włosia. Wspierają też w doborze pasty dopasowanej do potrzeb pacjenta, a także jego ewentualnych schorzeń. Odpowiadają na dodatkowe pytania dotyczące profilaktyki oraz motywują do nieustannego dbania o zęby.
Rola higienistki stomatologicznej całym procesie profilaktyki stomatologicznej jest nie do przecenienia. Jej zadania obejmują nie tylko dbanie o higienę jamy ustnej pacjentów, ale także ich edukację. Dzięki profesjonalnym zabiegom wykonywanym przez higienistki pacjenci DeClinic mogą cieszyć się zdrowymi zębami i uśmiechem. Wizyta u higienistki stomatologicznej powinna stać się stałym elementem dbania o zdrowie jamy ustnej każdego z nas. Jeśli szukasz sprawdzonego gabinetu dentystycznego w Warszawie, który oferuje zabieg higienizacji zębów, skontaktuj się z nami jeszcze dziś.
Leczy wady zgryzu poprzez korektę ich ustawienia za pomocą aparatów ruchomych bądź stałych. Leczenie ortodontyczne w DeClinic nie trwa w nieskończoność a jego efekt nie jest owiany tajemnicą. Jeszcze zanim założymy aparat, w przypadku niektórych systemów ortodontycznych, możemy zobaczyć wizualizację naszego przyszłego uśmiechu!
Dzięki tomografii komputerowej 3D otrzymujemy najdokładniejszy obraz radiologiczny. Badanie to pomaga lekarzowi w szybkiej, precyzyjnej diagnozie i ułatwia wybrać najlepszą metodę leczenia stomatologicznego.
Aż połowa Polaków unika wizyt u dentysty, ponieważ się ich boi. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych. Statystyki pokazują, że temat jest ważny, ponieważ duża ilość osób może cierpieć na dentalfobię. Warto się zatem zastanowić, dlaczego boimy się stomatologa. Czy jest to fobia, która wymaga pomocy psychologa a może nawet psychiatry czy jedynie lęk, z którym sami sobie możemy poradzić? Jak to rozpoznać? Z czego ten strach może wynikać? I jakie to może nieść konsekwencje?