Niewidoczne aparaty ortodontyczne 

Wiele osób dorosłych chcących poprawić estetykę swojego uśmiechu, obawia się tradycyjnych aparatów na zęby. Noszenie aparatu składającego się z metalowych zamków oraz drutu może być krępujące i nieco nas ograniczać. Na szczęście nowoczesna ortodoncja zna bardziej dyskretne metody korygowania wad zgryzu. Mowa tu o niewidocznych aparatach ortodontycznych, po które coraz częściej sięgają pacjenci DeClinic. W tym artykule zebraliśmy najważniejsze informacje, które warto na ich temat znać.

Wiele osób dorosłych chcących poprawić estetykę swojego uśmiechu, obawia się tradycyjnych aparatów na zęby. Noszenie aparatu składającego się z metalowych zamków oraz drutu może być krępujące i nieco nas ograniczać. Na szczęście nowoczesna ortodoncja zna bardziej dyskretne metody korygowania wad zgryzu. Mowa tu o niewidocznych aparatach ortodontycznych, po które coraz częściej sięgają pacjenci DeClinic. W tym artykule zebraliśmy najważniejsze informacje, które warto na ich temat znać.

Czym są niewidoczne aparaty ortodontyczne i u kogo się sprawdzą?

Niewidoczne aparaty ortodontyczne – jak wskazuje ich nazwa – to aparaty, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Ich głównym założeniem jest korygowanie wad zgryzu przy jednoczesnym zachowaniu estetyki uśmiechu. To doskonałe rozwiązanie dla pacjentów, którzy na przykład z racji wykonywanego zawodu, nie chcą decydować się na klasyczny aparat na zęby. Poza kwestiami estetycznymi niewidoczne aparaty na zęby nie wymagają drastycznej zmiany diety i rezygnowania z surowych warzyw czy orzechów. Niektóre aparaty niewidoczne polecane są także osobom, które mają alergie na tworzywa stosowane w aparatach tradycyjnych, np. nikiel.

Rodzaje niewidocznych aparatów na zęby

Nowoczesna ortodoncja wyróżnia dwa główne rodzaje aparatów, które określa się mianem niewidocznych. Każdy z nich opiera się na innej metodzie leczenia wad zgryzu.

Aparaty lingwalne

Aparaty lingwalne (inaczej aparaty językowe lub tylne aparaty ortodontyczne) mocowane są wyłącznie po wewnętrznej części powierzchni zębów – i to właśnie sprawia, że są niewidoczne podczas rozmowy czy uśmiechania się. Tak samo jak w przypadku tradycyjnych aparatów stałych, tu również mamy do czynienia z zamkami połączonymi łukiem, wykonanymi najczęściej ze stali nierdzewnej. W większości przypadków nie stosuje się tu jednak ligatur (gumek utrzymujących drut w zamkach), co wpływa na skrócenie czasu leczenia. Pacjenci nie muszą się też obawiać przebarwień na zębach, które mogą się pojawiać u osób noszących tradycyjne aparaty. Co więcej, kontrole u ortodonty odbywają się rzadziej. 

W warszawskim centrum stomatologicznym DeClinic takie tylne aparaty ortodontyczne wykonywane są na indywidualne zamówienie i wymagają dokładnej diagnostyki oraz skanów zębów. Dopiero na podstawie tak opracowanej dokumentacji laboratorium przygotowuje dla pacjenta aparat. Przed zamocowaniem zamków (wykorzystuje się do tego specjalny klej), zęby muszą być dokładnie oczyszczone. Po zamocowaniu zamków ortodonta nakłada łuk. Za pomocą tylnych aparatów ortodontycznych można wyleczyć niemal wszystkie wady zgryzu. 

Poza dużą estetyką i dyskrecją tego rozwiązania warto zdawać sobie sprawę z kilku wad, jakie mają aparaty lingwalne. Główną z nich jest trudna adaptacja – na początku aparat może utrudniać mowę, a także sprawiać dyskomfort podczas jedzenia. Tego typu aparaty powodują też czasem podrażnienie języka, który nie jest przyzwyczajony do obecności zamków i łuków po wewnętrznej stronie zębów. Warto też pamiętać, że jest to rodzaj aparatów stałych, co oznacza, że nie można ich zdjąć poza gabinetem ortodontycznym. 

Aparaty ortodontyczne nakładkowe

Coraz popularniejszą alternatywą dla aparatów lingwalnych są aparaty nakładkowe (inaczej alignery) – na przykład aparaty Invisalign. Wykonuje się je ze specjalnego biokompatybilnego, przezroczystego materiału przypominającego plastik. Dzięki temu są minimalnie widoczne z bliska, a niemal zupełnie niewidoczne z daleka, np. podczas rozmowy czy na zdjęciach. Dużym plusem aparatów nakładkowych jest to, że w dowolnym momencie można je po prostu zdjąć (np. na czas jedzenia). To ułatwia codzienną higienę jamy ustnej, a także sprawia, że możemy jeść, cokolwiek tylko chcemy i bez żadnych ograniczeń. Nakładki należy nosić codziennie, przez minimum 22 godziny w ciągu doby.

W warszawskim centrum stomatologicznym DeClinic aparaty nakładkowe Invisalign przygotowuje się w oparciu o komputerową wizualizację uzębienia pacjenta. Na tej podstawie tworzy się zestaw nakładek, które stopniowo przemieszczają zęby na właściwą pozycję. Nakładki prostują zęby w sposób właściwie nieodczuwalny – po prostu co około 1-2 tygodnie należy je wymieniać na kolejny zestaw. To co, dla większości jest plusem, dla innych może się jednak okazać minusem. Ich skuteczność zależy wyłącznie od naszej samodyscypliny. To po stronie pacjenta leży pilnowanie, aby nosić dany zestaw nakładek przez odpowiedni czas oraz wymieniać je zgodnie z opracowanym przez ortodontę planem leczenia. W przeciwnym razie terapia nie przyniesie oczekiwanych efektów. 

Ogromną zaletą aparatów nakładkowych jest wygoda ich noszenia. Elastyczny materiał, z którego są wykonane, nie powoduje podrażnienia dziąseł, wewnętrznej części policzków czy języka. Początkowo mogą sprawiać nieco trudności z mówieniem (szczególnie głosek sz i cz), ale pacjenci stosunkowo szybko przyzwyczajają się do nakładek. Co więcej, czas leczenia za pomocą alignerów wynosi średnio maksymalnie 12 miesięcy, co sprawia, że jest odrobinę krótszy niż w przypadku aparatów stałych.

Jakie wady zgryzu może leczyć niewidoczny aparat na zęby?

Zarówno aparaty lingwalne, jak i aparaty nakładkowe są skuteczne w korygowaniu bardzo szerokiej gamy wad zgryzu. Pomagają zarówno przy zgryzie otwartym, krzyżowym, jak i głębokim, przodozgryzie, a także przy stłoczeniu zębów czy lukach między zębami. Tylko niektóre bardziej skomplikowane wady, wymagające dużego przesunięcia zębów, mogą wymagać tradycyjnych aparatów ortodontycznych. Dobór rodzaju niewidocznego aparatu na zęby zależy od indywidualnego przypadku. Niekiedy zdarza się, że lekarz proponuje pacjentowi połączenie kilku metod ortodontycznych. 

Niewidoczne aparaty na zęby to ukłon w stronę osób, które chcą zadbać o wygląd i zdrowie swojego uśmiechu bez wielu wyrzeczeń. Warto być jednak świadomym tego, jak ważny w tym procesie jest wybór doświadczonego ortodonty, który zaproponuje najskuteczniejsze rozwiązanie oraz opracuje plan leczenia wady zgryzu. Jeśli szukasz dobrego ortodonty w Warszawie, skontaktuj się z ekspertami z warszawskiego centrum stomatologicznego DeClinic i umów się na wizytę.

WARTO WIEDZIEĆ
Jak zdrowie Twoich zębów wpływa na Twój organizm?

Zdrowe zęby to nie tylko kwestie estetyczne. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że zapalenie dziąseł, nieleczona próchnica czy nieprawidłowy zgryz wpływają niekorzystnie na stan zdrowia całego organizmu oraz obniżają jakość naszego życia. Dlaczego dbanie o zęby jest tak ważne i jakie mogą być skutki zaniedbania zdrowia uśmiechu? 

Więcej >
Jakie korzyści dla pacjenta niesie zespołowe leczenie stomatologiczne? 

W czasach, gdy stomatologia rozwija się w zawrotnym tempie, jeden lekarz nie jest w stanie być ekspertem w każdej dziedzinie. Rozwiązaniem jest tu podejście interdyscyplinarne, którego założeniem jest leczenie zespołowe.

Więcej >
Co to jest endodoncja i czym się zajmuje

Endodoncja to profesjonalna nazwa leczenia kanałowego. Polega na usunięciu z zęba zainfekowanej miazgi. Wymaga precyzji, ale dzięki mikroskopom jest wysoce skuteczna. Pozwala ratować zęby, które kiedyś były skazane na usunięcie, co wpisuje się w trendy nowoczesnej stomatologii.

Więcej >
NAPISZ DO NAS
Masz pytanie? Zostaw swój numer a oddzwonimy do Ciebie!




    envelopephone-handsetbubblemenu