Co to jest endodoncja i czym się zajmuje

Endodoncja to profesjonalna nazwa leczenia kanałowego. Polega na usunięciu z zęba zainfekowanej miazgi. Wymaga precyzji, ale dzięki mikroskopom jest wysoce skuteczna. Pozwala ratować zęby, które kiedyś były skazane na usunięcie, co wpisuje się w trendy nowoczesnej stomatologii.

Czy warto leczyć ząb kanałowo?

W DeClinic uważamy, że warto podjąć wyzwanie endodontyczne, ponieważ jest ono mniej inwazyjne oraz tańsze niż usunięcie zęba i zastąpienie go mostem protetycznym lub implantem. Ekstrakcja zęba jest krokiem nieodwracalnym, ale nie stanowi rozwiązania ostatecznego, bo w przyszłości i tak prowadzi do konieczności odtworzenia zęba. Po skutecznym leczeniu kanałowym i właściwej odbudowie możemy cieszyć się własnym zębem. Pamiętajmy, że nawet najlepszej firmy implant nie jest lepszy od tego co dała nam natura.

Na czym polega endodoncja, czyli leczenie kanałowe?

Endodoncja, czyli leczenie kanałowe, polega na mechanicznym usunięciu z zęba tkanek znajdujących się w stanie zapalnym, spowodowanym przez bakterie. Najczęstszą przyczyną leczenia kanałowego jest nieleczona próchnica. Bakterie z ubytku migrują w kierunku miazgi, w skład której wchodzą naczynia i nerwy, prowadząc do nieodwracalnych stanów zapalnych.

W pierwszym etapie leczenia kanały zostają opracowanie pilnikami ręcznymi a następnie maszynowymi. Pozwala to na odpowiednie ich poszerzenie i nadanie im odpowiedniego kształtu. Wyznaczana jest wówczas długość robocza, czyli długość poszczególnych kanałów. Do pomiaru długości służy nam endometr. Za każdym razem pomiar potwierdzany jest zdjęciem radiologicznym.

Najważniejszym elementem leczenia kanałowego jest jego płukanie odpowiednimi środkami, z których najważniejszym jest podchloryn sodu o silnym działaniu antyseptycznym. Potem kanały zostają osuszone dopasowanymi do rozmiaru światła sączkami. Służy to sprawdzeniu, czy nie ma wysięku i kanały są suche.

Na koniec pozostaje wypełnienie kanałów materiałem stomatologicznym, najczęściej gutaperką. W tym celu do każdego z nich wkładany jest specjalnie skalibrowany ćwiek wykonany z termoplastycznego materiału który po rozgrzaniu specjalnie dopasowanym pluggerem (upychadłem) dopasowuje się do ścian kanału, a dodatkowy uszczelniacz wnika w jego boczne odnogi. Całość dopełniamy gutaperką w formie płynnej. Po wypełnieniu ząb wzmacniamy jest wkładami z włókien szklanych, aby konstrukcja była trwała na lata. Efekt wypełnienia kanałów kontrolowany jest zdjęciem radiologicznym.

Zęby po leczeniu kanałowym wymagają szczelnej odbudowy korony zęba, zwykle odbudową protetyczną, o której decyduje lekarz protetyk podczas wizyty. Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy od stopnia zniszczenia tkanek zęba i warunków panujących w jamie ustnej.

Kiedy zalecane jest leczenie endodontyczne?

Najczęściej wdraża się je, gdy pojawia się infekcja miazgi będąca wynikiem zaawansowanej, nieleczonej próchnicy. Czasem prowadzi to do zgorzeli miazgi (rozkładu pod wpływem bakterii beztlenowych), który powoduje stany martwicze i zapalne. Zapalenie miazgi najczęściej objawia się silnym bólem, ale nie zawsze tak się dzieje. Niekiedy ząb wcale nie boli, a mimo to wymaga interwencji endodontycznej, bo w badaniu radiologicznym diagnozujemy zmiany zapalne wokół wierzchołków korzeni.

Przyczyną zapalenia miazgi najczęściej jest głęboki ubytek próchnicowy, ale również przeciążenia zgryzowe, urazy, czy zespół endo-perio powiązany z chorobą przyzębia. Powtórne leczenie endodontyczne (reendo) jest wykonywane gdy pierwotne leczenie kanałowe przebiegło nieprawidłowo i pojawiają się powikłania.

Dlaczego endodoncja wymaga zaawansowanej technologii?

Wnętrze zęba to pole zabiegowe o wymiarach  3×4 mm. Na tak niewielkiej przestrzeni znajduje się kilka ujść kanałów korzeniowych o przekroju ułamka milimetra. I to właśnie one podczas leczenia kanałowego mają zostać oczyszczone i wyleczone. Do ich powiększenia i oświetlenia potrzebny jest mikroskop. W DeClinic w endodoncji posługujemy się światowej klasy mikroskopem Zeiss OPMI Pico.

Dzięki niemu lekarz może prawidłowo znaleźć wszystkie kanały, zdiagnozować i wyleczyć dodatkowe problemy jak perforacje, złamane narzędzie, wykonane w kanale stopnie. To sprawia, że leczenie enodontyczne jest przewidywalne, skuteczne i zakończone na jednej wizycie.

Endodoncję w naszej klinice można nazywać nowoczesną dlatego, że wykorzystujemy nie tylko mikroskop, ale koferdam czyli jedyną dobrą izolację pola zabiegowego, endometr Morita (Denta Port ZX) – elektroniczne urządzenie dające możliwość dokładnego pomiaru głębokości kanału zębowego, radiowizjografię (Stern Weber) czy precyzyjne techniki wypełniania kanałów korzeniowych.

Pamiętajmy jednak, że technologia sama nie leczy tylko lekarz z odpowiednimi umiejętnościami i doświadczeniem, mający w dorobku dziesiątki i setki małych i dużych sukcesów.

WARTO WIEDZIEĆ
Co mogą oznaczać białe plamy na zębach?
Więcej >
Aparaty Invisalign by DeClinic – połączenie subtelności i mocy

Niemal niewidoczne i delikatne, a efektywne i precyzyjne. Nakładki ortodontyczne Invisalign dają wolność oraz komfort na drodze do pięknego uśmiechu. Z jakiego powodu pokochali je celebryci?

Więcej >
NAPISZ DO NAS
Masz pytanie? Zostaw swój numer a oddzwonimy do Ciebie!





    envelopephone-handsetbubblemenu