Co to jest kieszonka dziąsłowa i jak ją leczyć?

Kieszonka dziąsłowa to niewielka przestrzeń lub zagłębienie między dziąsłem a zębem. Choć wygląda dość niepozornie, to jej nieleczony stan zapalny może prowadzić do poważnych problemów stomatologicznych. Co zrobić w przypadku kieszonki dziąsłowej i jakie są jej metody leczenia? 

Kieszonka dziąsłowa to niewielka przestrzeń lub zagłębienie między dziąsłem a zębem. Choć wygląda dość niepozornie, to jej nieleczony stan zapalny może prowadzić do poważnych problemów stomatologicznych. Co zrobić w przypadku kieszonki dziąsłowej i jakie są jej metody leczenia? 

Czym jest kieszonka dziąsłowa?

Kieszonka dziąsłowa to niewielka szczelina znajdująca się w okolicy szyjki zęba, między brzegiem dziąsła a jego przyczepem nabłonkowym. Mówiąc prościej, jest to przestrzeń, w której dziąsło odstaje od zęba i tworzy małą szczelinę. Optymalna szerokość tej szczeliny nie powinna przekraczać 2-3 milimetrów – większy rozmiar uznawany jest za patologiczny i wymaga konsultacji lekarzem.

Kieszonki dziąsłowe bywają dość problematyczne. Są trudne w utrzymaniu higieny, przez co stanowią doskonałe miejsce do gromadzenia się resztek jedzenia oraz namarzania bakterii. To pierwszy krok do powstawania stanów zapalnych, opuchniętych dziąseł i bólu – a w dłuższej perspektywie nawet utraty zębów. Aby zapobiec problemom z dziąsłami i przyzębiem ważne są nie tylko odpowiednia higiena dziąseł, ale też konsultowanie się ze stomatologiem w przypadku zauważenia niepokojących sygnałów. 

Kieszonka dziąsłowa – najczęstsze objawy

Jak rozpoznać, że mamy problem z kieszonką dziąsłową? Objawy uzależnione są od przyczyny jej powstania oraz stopnia zaawansowania. Najczęstsze z nich obejmują:

  • Uporczywy ból, tkliwość i opuchnięcie dziąseł.
  • Wrażenie obecności ciała obcego pod dziąsłem.
  • Krwawienie podczas szczotkowania oraz używania nici dentystycznych.
  • Nieprzyjemny zapach z ust (bakterie gromadzą się w szczelinach, powodując charakterystyczny nieświeży oddech).
  • Kamień nazębny.
  • Ból podczas jedzenia, gryzienia, opukiwania zębów lub naciskania dziąseł.
  • Wysięk ropny (w zaawansowanych przypadkach może dochodzić do powstawania ropnej wydzieliny).
  • Odsłonięcie szyjek zębowych.
  • Rozchwianie zębów.

Jeśli doświadczasz któregokolwiek z tych objawów, warto jak najszybciej udać się z wizytą do periodontologa w celu otrzymania diagnozy i wyboru odpowiedniego leczenia. Lekarz specjalną sondą zmierzy głębokość kieszonki. Może też wysłać Cię na zdjęcie pantomograficzne, które pozwoli mu ocenić ryzyko związane z obecnością kieszonki. 

Przyczyny powstawania kieszonki dziąsłowej

Kieszonki dziąsłowe mogą powstawać z różnych powodów. Kieszonka dziąsłowa przyzębna (tak zwana kieszonka prawdziwa) jest wynikiem utraty przyczepu łącznotkankowego. Najczęściej nie wymaga leczenia, a jedynie dokładniejszej higieny i przepłukiwania płynem antyseptycznym, aby zapobiec stanom zapalnym. 

Drugim, nieco poważniejszym rodzajem jest kieszonka dziąsłowa rzekoma, która pojawia się wskutek przerostu lub obrzęku dziąsła spowodowanego stanem zapalnym. Często towarzyszy jej ból. Zazwyczaj powstawanie kieszonek dziąsłowych jest konsekwencją kamienia nazębnego, gromadzącego się między zębami a dziąsłem. Niedostateczne mycie zębów czy niewłaściwe techniki szczotkowania prowadzą do gromadzenia się płytki nazębnej, co przyczynia się do rozwoju kamienia nazębnego. Kamień nazębny jest idealnym środowiskiem dla namnażania się bakterii, które mogą uszkadzać tkanki dziąseł. Sytuację mogą przyspieszyć palenie papierosów oraz dieta bogata w węglowodany proste. 

Częstym powodem tworzenia się stanów zapalnych kieszonek dziąsłowych są też wyrzynające się trzecie trzonowce, czyli tzw. ósemki. Kiedy ósemki próbują wyrosnąć, przesuwają inne zęby łuku, co może prowadzić do tworzenia się stanów zapalnych oraz obrzęków dziąseł. A to z kolei sprzyja powstawaniu kieszonki dziąsłowej.

Jak leczyć kieszonkę dziąsłową?

Dobór leczenia kieszonek dziąsłowych zależy od stopnia zaawansowania problemu i zawsze dokonywany jest przez periodontologa po przeprowadzeniu szczegółowych badań oraz zdiagnozowaniu źródła problemu. 

Oto kilka możliwych kroków w leczeniu kieszonek dziąsłowych, jakie stosujemy w warszawskim Centrum Stomatologicznym DeClinic:

Scaling i piaskowanie

Jeśli to kamień nazębny jest główną przyczyną powstawania kieszonki, lekarz może zalecić profesjonalny zabieg higienizacji, podczas którego kamień i płytka nazębna zostaną usunięte. 

Kiretaż

Jest to zabieg stomatologiczny z zakresu periodontologii, który polega na oczyszczeniu korzeni zęba z płytki oraz kamienia z powierzchni poniżej linii dziąseł. Jego celem jest usunięcie złogów kamienia, bakterii oraz złogów martwego cementu z kieszonek dziąsłowych.  W DeClinic stosujemy do tego nowoczesny kiretaż laserowy. Promieniowanie lasera likwiduje złogi poddziąsłowe, obumarłe tkanki, ziarninę oraz zakażony nabłonek. Jeżeli w kieszonce rozwija się stan zapalny, można też zaaplikować do niej lek.

Leczenie domowe

Do leczenia domowego zalecane są specjalne płyny do płukania jamy ustnej zawierające ekstrakty ziołowe oraz chlorheksydynę, które pomagają w redukcji i zapobieganiu powstawania stanu zapalnego. Takie postępowanie stosuje się szczególnie w przypadku kieszonki powstałej w wyniki wyrzynającej się ósemki.  

Leczenie farmakologiczne

W niektórych sytuacjach (np. przy dużym stanie zapalnym) lekarz przepisuje leczenie antybiotykiem. Dopiero po zmniejszeniu się opuchlizny może zdecydować o podjęciu dalszych kroków. 

Usunięcie zęba

W przypadku gdy ósemka ułoży się w niewłaściwej pozycji, jedynym wyjściem jest ekstrakcja zęba, na którym pojawiła się kieszonka. 

Zapobieganie powstawaniu kieszonki dziąsłowej

Aby zapobiec powstawaniu kieszonek dziąsłowych, warto utrzymywać swoje dziąsła w dobrej kondycji. Nasi periodontolodzy zalecają:

  • Mycie zębów dwa razy dziennie za pomocą pasty z fluorem.
  • Stosowanie szczoteczki sonicznej, która umożliwia dokładniejsze oczyszczanie dziąseł niż tradycyjne szczoteczki.
  • Używanie nici dentystycznych lub irygatorów służących do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych.
  • Unikanie palenia papierosów i innych wyrobów tytoniowych.
  • Zdrowa dieta bogata w warzywa i owoce, a uboga w słodycze, produkty przetworzone napoje gazowane.
  • Regularne wizyty kontrolne u stomatologa.
  • Poddawanie się profesjonalnemu zabiegowi higienizacyjnemu (skaling, piaskowanie, polishing, fluoryzacja) przynajmniej raz w roku.

Przy odpowiedniej profilaktyce większość kieszonek dziąsłowych można skutecznie kontrolować i leczyć. Warto pamiętać, że ich zaniedbanie prowadzi do poważniejszych komplikacji, w tym nawet utraty zębów. Jeśli podejrzewasz u siebie ten problem, umów się na wizytę w warszawskim centrum stomatologicznym DeClinic. Dysponujemy zespołem jednych z najlepszych periodontologów w Warszawie.

WARTO WIEDZIEĆ
Niewidoczne aparaty ortodontyczne 

Wiele osób dorosłych chcących poprawić estetykę swojego uśmiechu, obawia się tradycyjnych aparatów na zęby. Noszenie aparatu składającego się z metalowych zamków oraz drutu może być krępujące i nieco nas ograniczać. Na szczęście nowoczesna ortodoncja zna bardziej dyskretne metody korygowania wad zgryzu. Mowa tu o niewidocznych aparatach ortodontycznych, po które coraz częściej sięgają pacjenci DeClinic. W tym artykule zebraliśmy najważniejsze informacje, które warto na ich temat znać.

Więcej >
Czym są korony na zęby i kiedy je stosować?

Współczesna stomatologia –  w tym jedna z jej gałęzi, czyli protetyka – dynamicznie posuwa się naprzód, oferując pacjentom coraz bardziej zaawansowane metody leczenia. Jednym z takich rozwiązań są nowoczesne korony na zęby, które odgrywają kluczową rolę w przywracaniu funkcji i estetyki zniszczonych zębów. W tym artykule przyjrzymy się bliżej koronom na zęby, ich różnym rodzajom oraz kiedy są zalecane pacjentom.

Więcej >
Higienizacja zębów - na czym polega?

To codzienne dbanie o zęby oraz proste profilaktyczne zabiegi wykonywane w klinice stomatologicznej przez higienistkę lub dentystę. Wszystko po to, żeby nie dopuścić do większych problemów wymagających bardziej inwazyjnego leczenia. Na czym polega higienizacja zębów?

Więcej >
NAPISZ DO NAS
Masz pytanie? Zostaw swój numer a oddzwonimy do Ciebie!





    envelopephone-handsetbubblemenu