Czym są implanty zygomatyczne i kiedy się je stosuje?

Implanty zygomatyczne pozwalają cieszyć się naturalnym uśmiechem pacjentom ze znacznymi zanikami kości szczęki, a nawet całkowitym bezzębiem. Dziś przyjrzymy się im nieco bliżej. Kiedy są one stosowane oraz jak przebiega proces wszczepienia implantów zygomatycznych w warszawskim centrum stomatologicznym DeClinic?

Implanty zygomatyczne pozwalają cieszyć się naturalnym uśmiechem pacjentom ze znacznymi zanikami kości szczęki, a nawet całkowitym bezzębiem. Dziś przyjrzymy się im nieco bliżej. Kiedy są one stosowane oraz jak przebiega proces wszczepienia implantów zygomatycznych w warszawskim centrum stomatologicznym DeClinic?

Czym są implanty zygomatyczne?

Implanty zygomatyczne – nazywane także implantami jarzmowymi – to tytanowe wszczepy używane w celu rehabilitacji protetycznej pacjentów z bezzębiem i rozległymi zanikami kości szczęki. 

Implanty zygomatyczne znacząco różnią się od konwencjonalnych implantów zarówno pod względem długości, jak i ich umiejscowienia. Są one od 3 do nawet 5 razy dłuższe od standardowych implantów oraz są umieszczane pod wyraźnym kątem, co pozwala na ich zakotwiczenie w kościach jarzmowych. Dzięki temu implanty zygomatyczne mogą być stosowane do rekonstrukcji górnych zębów, nawet w przypadku zaniku kości szczęki.

Kiedy stosuje się implanty zygomatyczne?

Eksperci z centrum stomatologicznego w Warszawie DeClinic decydują się na wszczepienie implantów zygomatycznych w przypadkach, gdy standardowe implanty nie są możliwe do zastosowania. Standardowe implanty wymagają wystarczającej ilości kości, aby można je było skutecznie zakotwiczyć. W przypadku znacznego zaniku kości takie metody wymagają skomplikowanych operacji. Wykorzystanie implantów jarzmowych pozwala nam uniknąć inwazyjnych i czasochłonnych procedur podniesienia dna zatoki szczękowej oraz przeszczepienia kości. 

Implanty zygomatyczne to doskonała metoda leczenia bezzębia. Niekiedy pacjentom wydaje się, że są już skazani na ruchomą protezę – a takie rozwiązanie nie jest szczególnie komfortowe. Wymusza bowiem ogromną zmianę trybu życia oraz codziennej diety. Warto pamiętać, że klasyczne protezy przywracają maksymalnie jedynie 50% siły żucia, a także znacznie ograniczają odczuwanie smaku jedzenia. Tutaj z pomocą przychodzą implanty zygomatyczne, które pozwalają pacjentom szybko i bezpiecznie otrzymać nowy, piękny, naturalny uśmiech. A to wszystko podczas jednego zabiegu.

Do leczenia z wykorzystaniem implantów jarzmowych kwalifikowane są również:

  • Częściowa lub całkowita proteza górna,
  • Uzębienie resztkowe,
  • Brak górnych zębów.

Przygotowanie do wszczepienia implantów zygomatycznych

Zanim przystąpimy do zabiegu wszczepienia implantów zygomatyczych, konieczne jest przeprowadzenie dokładnej diagnostyki. W tym celu nasi specjaliści wykonują tomografię komputerową części twarzowej czaszki. To pozwala na ocenę warunków kostnych do wszczepienia implantów oraz wykluczenie ewentualnych schorzeń czy stanów zapalnych zatok szczękowych. 

Równie istotna jest też analiza możliwości odbudowy protetycznej. Podczas konsultacji wstępnych lekarz protetyk szczegółowo analizuje szanse na uzyskanie prawidłowej okluzji, czyli tego, jak będą stykać się ze sobą zęby górne i dolne w uzupełnieniu protetycznym. Po dokonaniu diagnostyki oraz zakwalifikowaniu pacjenta proponujemy termin zabiegu. 

Zabieg wszczepienia implantów zygomatycznych w DeClinic

Sam zabieg wszczepienia implantów jarzmowych przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. W DeClinic dysponujemy profesjonalną salą chirurgiczną, a nad każdym zabiegiem czuwa anestezjolog. Implanty jarzmowe wszczepia się symetrycznie w odcinkach bocznych w okolicę łuku jarzmowego pod kątem 45 stopni. W przypadku leczenia całkowitego bezzębia, konieczne jest zazwyczaj wszczepienie czterech implantów zygomatycznych metodą All-On-4, polegającą na odbudowie całego uzębienia na czterech implantach. Cała procedura trwa zwykle nie dłużej niż 3 godziny.

W przeciwieństwie do tradycyjnych implantów, w przypadku implantów jarzmowych nie jest konieczne zachowanie sześciomiesięcznego okresu integracji z kością. Zazwyczaj już w pierwszej dobie po zabiegu możliwe jest zamontowanie tymczasowej odbudowy protetycznej. Po kilku miesiącach kość jarzmowa zrasta się ze wszczepem, a to umożliwia naszym lekarzom wstawienie pacjentowi stałych uzupełnień.

Zalety implantów zygomatycznych

Implanty zygomatyczne pozwalają na leczenie bezzębia u osób nawet z dużym zanikiem kości, eliminując konieczność skomplikowanych operacji regeneracyjnych kości. Badania udowadniają, że skuteczność wszczepienia implantów jarzmowych jest bardzo wysoka, a pełen sukces bez powikłań odnotowuje się aż u 98,5% pacjentów.

W przeciwieństwie do standardowych implantów nie jest tu też wymagany długi okres oczekiwania na integrację z kością. Implanty jarzmowe są zazwyczaj stabilne od razu po zabiegu, co pozwala na założenie tymczasowego mostu już w ciągu kolejnej doby. Kilkuetapowy proces odbywa się zatem na przysłowiowym „jednym posiedzeniu”. To olbrzymi komfort dla pacjentów, szczególnie jeśli cały proces wiąże się dla nich z dużą ilością stresu. Dzięki skróceniu procesu odbudowy protetycznej zmniejszone są także koszty leczenia.

Co więcej, takie rozwiązanie protetyczne jest bardzo stabilnie osadzone. W przeciwieństwie do wyjmowanych protez – implanty zupełnie się nie poruszają. Nie ma zatem obaw o ich przesunięcie lub wypadnięcie. Zabieg wszczepienia implantów zygomatycznych, ze względu na zminimalizowane ryzyko powikłań pooperacyjnych, pozwala pacjentowi na natychmiastowe normalne funkcjonowanie.

Implanty zygomatyczne są niczym ostatnia (ale skuteczna!) deska ratunku dla pacjentów, którzy sądzą, że są już skazani na ruchome protezy czy skomplikowane przeszczepy kości. Warto skonsultować się z doświadczonym specjalistą, aby dowiedzieć się, czy są odpowiednim rozwiązaniem dla Twoich potrzeb. 

Szukasz centrum stomatologicznego w Warszawie, które specjalizuje się w chirurgii szczękowejoraz protetyce? Skontaktuj się ze specjalistami DeClinic. Jako nieliczni w Polsce mamy wieloletnie doświadczenie w zabiegach wszczepienia implantów zygomatycznych.

WARTO WIEDZIEĆ
Torbiel zęba – czym jest i jak ją usunąć?

Torbiele zębów są jedną z najczęściej spotykanych zmian patologicznych w obrębie jamy ustnej. Pacjenci często nie są nawet świadomi ich obecności – zazwyczaj rozpoznaje się je przypadkowo podczas diagnostyki radiologicznej. Choć przez dłuższy czas rozwijają się bezobjawowo, zwykle niezbędne jest ich chirurgiczne usunięcie. Z tego artykułu dowiesz się, czym są oraz jak usuwa się torbiel zęba w warszawskim centrum stomatologicznym DeClinic! 

Więcej >
Czym jest próchnica zębów i jak z nią walczyć?

Próchnica zębów to jeden z najczęstszych problemów stomatologicznych, z jakimi zgłaszają się do nas Pacjenci. Wpływa nie tylko na estetykę uśmiechu, ale także na ogólne zdrowie całego organizmu. W tym artykule przybliżymy, czym jest próchnica zębów oraz jakie są dostępne metody profilaktyki i leczenia próchnicy.

Więcej >
Kiretaż ­– czym jest i jakie są rodzaje kiretażu?

Kiretaż to jedna z metod terapii chorób przyzębia u pacjentów z poważnymi problemami periodontologicznymi. Wykonywany jest w przypadku bardzo zaawansowanego kamienia nazębnego, kiedy klasyczny skaling i piaskowanie są już niewystarczające. Jakie są rodzaje kiretażu zębów, na czym polega zabieg oraz jak jest wykonywany w klinice stomatologicznej w Warszawie DeClinic? 

Więcej >
NAPISZ DO NAS
Masz pytanie? Zostaw swój numer a oddzwonimy do Ciebie!
    envelopephone-handsetbubblemenu