Higienizacja zębów - na czym polega?

To codzienne dbanie o zęby oraz proste profilaktyczne zabiegi wykonywane w klinice stomatologicznej przez higienistkę lub dentystę. Wszystko po to, żeby nie dopuścić do większych problemów wymagających bardziej inwazyjnego leczenia. Na czym polega higienizacja zębów?

Edukacja na temat higieny jamy ustnej jest istotniejsza niż nam się zazwyczaj wydaje. Wiedzę na ten temat podczas wizyt w DeClinic przekazują higienistki, które do każdego pacjenta podchodzą indywidualnie.

Udzielają wskazówek:

  • jak powinno wyglądać domowe dbanie o zęby,
  • jakie szczoteczki są najbardziej odpowiednie,
  • jakie techniki mycia zębów są najskuteczniejsze,
  • jakie pasty do zębów najlepsze w danym przypadku.

Higienistki przypominają pacjentom o wartości nitkowania zębów oraz o płukaniu jamy ustnej. Podczas wizyt kontrolnych sprawdzają efekty samodzielnych działań i ewentualnie je korygują.

Wykonują także proste zabiegi higienizacyjne, należące do działań profilaktyki stomatologicznej – scaling, piaskowanie, fluoryzacja i lakierowanie zębów. Do tych zabiegów w DeClinic przykłada się ogromną wagę. Regularne wizyty oraz odpowiednia dbałość o uśmiech mogą nawet wyeliminować potrzebę leczenia. To niemal bezinwazyjna i najbardziej bezpieczna procedura, która zapobiega problemom z zębami.

Edukacja na temat codziennej higienizacji zębów

Aby przeciwdziałać gromadzeniu się kamienia nazębnego, co może doprowadzić do zmian próchnicowych, paradontozy czy zapalenia dziąseł, trzeba usuwać płytkę nazębną i zapobiegać jej odkładaniu. Najskuteczniejszym sposobem jest szczotkowanie zębów (również szczoteczkami cylindrycznymi do usuwania resztek pokarmów z przestrzeni międzyzębowych) oraz stosowanie nici dentystycznych, irygatorów czy płynów do płukania jamy ustnej. Rekomendowana metoda szczotkowania to roll, czyli wymiatająca. Zaleca się stosowanie miękkich szczoteczek. Wymagane minimum to szczotkowanie zębów dwa razy dziennie. Stomatolodzy jednak zalecają mycie zębów po każdym posiłku, a zwłaszcza po zjedzeniu słodyczy, ponieważ próchnica nasila się z częstotliwością spożywanych fermentujących węglowodanów.

Scaling – na czym polega?

To bezbolesny zabieg polegający na usunięciu kamienia nazębnego oraz płytki bakteryjnej specjalnym skalerem, który rozbija kamień i usuwa bakterie z zębów, nie niszcząc szkliwa.

Kamień powstaje w wyniku mineralizacji płytki nazębnej, która osadza się na zębach. Dzieje się to szybciej, jeśli nie dbamy o codzienną higienizację zębów – odpowiednie szczotkowanie ich przynajmniej dwa razy dziennie.

Podczas scalingu wykorzystywane jest działanie ultradźwięków. W ramach zabiegu usuwa się też przebarwienia, których nie można pozbyć się domowym szczotkowaniem. Służą temu obrotowe szczotki, gumki oraz pasty profilaktyczne o dużej ścieralności.

Aby szkliwo było idealnie gładkie, podczas scalingu używa się past o rosnącej polerowalności, które oczyszczają i wygładzają powierzchnię zęba. Scaling nie tylko zapobiega chorobom przyzębia i sprawia, że zęby wyglądają estetycznie, ale również likwiduje przykry zapach z ust, będący wynikiem działania bakterii zgromadzonych w kamieniu.

Piaskowanie zębów – usuwanie osadu kamienia nazębnego

Kolejny z kluczowych zabiegów higienizacji, polegający na oczyszczaniu zębów za pomocą tzw. piaskarki, czyli specjalnego urządzenia, które kieruje strumień piasku dentystycznego na zęby. Piaskowanie często jest uzupełnieniem scalingu, ale wystarcza gdy na zębach widoczny jest tylko osad kamienia a nie jego większa warstwa. Piaskowanie pozwala usunąć ten osad albo resztki kamienia nazębnego oraz zniwelować przebarwienia zębów.

Zadaniem zabiegu piaskowania zębów jest dotarcie do trudno dostępnych miejsc, które trudno wyczyścić codziennym myciem zębów szczoteczką. Często jest wstępnym zabiegiem przygotowującym do wybielania zębów. Piaskowanie jest polecane zwłaszcza osobom, które noszą aparat ortodontyczny i mają wady zgryzu objawiające się stłoczeniem zębów.

Fluoryzacja i lakierowanie – zabezpieczenie zębów przed próchnicą

Ostatnimi zabieg higienizacji są fluoryzacja i lakierowanie zębów. Przeprowadza się je po wykonaniu scalingu i piaskowania.

Fluoryzacja polega na nałożeniu specjalnego żelu zawierającego fluor. Za jego pomocą zęby są wzmocnione i stają się bardziej odporne na działania próchnicy. Lakierowanie to zastosowanie kolejnego preparatu, który zapobiega nie tylko zaleganiu bakterii, ale również nadwrażliwości zębów. Zabiegi fluoryzacyjne rekomenduje się wykonywać co pół roku.

WARTO WIEDZIEĆ
NAPISZ DO NAS
Masz pytanie? Zostaw swój numer a oddzwonimy do Ciebie!
    envelopephone-handsetbubblemenu