Czym jest próchnica zębów i jak z nią walczyć?

Próchnica zębów to jeden z najczęstszych problemów stomatologicznych, z jakimi zgłaszają się do nas Pacjenci. Wpływa nie tylko na estetykę uśmiechu, ale także na ogólne zdrowie całego organizmu. W tym artykule przybliżymy, czym jest próchnica zębów oraz jakie są dostępne metody profilaktyki i leczenia próchnicy.

Próchnica zębów to jeden z najczęstszych problemów stomatologicznych, z jakimi zgłaszają się do nas Pacjenci. Wpływa nie tylko na estetykę uśmiechu, ale także na ogólne zdrowie całego organizmu. W tym artykule przybliżymy, czym jest próchnica zębów oraz jakie są dostępne metody profilaktyki i leczenia próchnicy.

Czym jest próchnica zębów?

Próchnica zębów jest chorobą bakteryjną polegającą na demineralizacji i rozpadzie twardych tkanek zęba. Jest efektem procesu zmiękczania szkliwa przez działanie kwasów z płytki nazębnej. 

Płytka nazębna to warstwa na powierzchni naszych zębów składająca się ze śliny, bakterii oraz resztek jedzenia. Kiedy nie jej usuwamy odpowiednio często, zaczyna się na zębach odkładać. Bakterie znajdujące się w płytce nazębnej rozkładają cukry dostępne w jamie ustnej. Tak wytwarzają się kwasy, które uszkadzają strukturę zęba.

Etapy powstawania próchnicy w zębie

Rozwój próchnicy składa się z kilku etapów:

1. Początkowy etap rozwoju próchnicy – demineralizacja

Wszystko rozpoczyna się od bakterii obecnych w jamie ustnej. Bakterie te metabolizują cukry zawarte w spożywanych przez nas produktach, co prowadzi do wytwarzania kwasów. Kwasy te osłabiają szkliwo zęba, powodując jego demineralizację. 

W początkowym stadium rozwoju próchnicy na powierzchni zębów pojawiają się niewielkie białe przebarwienia – bardzo łatwe do zignorowania. Na tym etapie rozwój próchnicy możemy powstrzymać, a nawet odwrócić. Istotne są tu codzienna higiena jamy ustnej z użyciem pasty z fluorem, prawidłowa technika mycia zębów, a także staranne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych. 

2. Rozpad szkliwa

Jeśli demineralizacja postępuje, białe plamy stają się bardziej widoczne i mogą stawać się bardziej przeźroczyste lub lekko brunatne. To pierwszy etap kliniczny próchnicy. Dochodzi w nim do rozpadu szkliwa pod powierzchnią zęba, a co a tym idzie – do powstawania ubytku dostrzegalnego podczas diagnostyki stomatologicznej.

3. Rozpad zębiny

Jeśli zęby z próchnicą nie są leczone, bakteria i kwasy wnikają w szkliwo coraz głębiej i dochodzi do jego dalszej demineralizacji. W tym stadium na zębach widoczne są już zwykle ciemne plamy. Zazwyczaj nie powodują one dolegliwości bólowych, ale zalecamy udać się do stomatologa, kiedy takie zauważymy. 

4. Zajęcie miazgi zębowej

W najbardziej zaawansowanym stadium próchnicy dochodzi do uszkodzenia miazgi zęba, co powoduje stan zapalny oraz intensywny ból. W takich przypadkach specjaliści Centrum Stomatologicznego DeClinic zalecają leczenie kanałowe. W skrajnych sytuacjach może być nawet zalecana ekstrakcja, czyli usunięcie zęba.

Jak rozpoznać próchnicę w zębie?

Rozpoznanie próchnicy zębów na wczesnym etapie pozwala szybko podjąć odpowiednie działania i uniknąć rozwoju choroby. Oto najważniejsze objawy próchnicy, czyli na jakie symptomy warto zwrócić uwagę:

Białe lub brązowe przebarwienia na zębach

To pierwszy znak, że rozpoczął się proces demineralizacji szkliwa.

Nagła wrażliwość na temperatury

Jeśli odczuwasz ból lub nadwrażliwość zęba na skrajne temperatury, na przykład spożywając ciepłe lub zimne jedzenie, może to być objaw próchnicy zębów. Szczególnie jeśli wcześniej Twoje zęby nie były wrażliwe.

Wzmożona wrażliwość na smak słodki i kwaśny

Zęby z próchnicą cechują się niekiedy wzmożoną wrażliwością na słodkie i kwaśne smaki. 

Ból zęba

Zaawansowana próchnica często powoduje dolegliwości bólowe. Ból może być stały lub pojawiać się wyłącznie podczas przeżuwania pokarmu.

„Dziura” w zębie

Kiedy próchnica osiągnie bardziej zaawansowany etap, pojawiają się ubytki, czyli potocznie mówiąc – „dziury” w zębach, widoczne gołym okiem.

Przykry zapach z ust

Przy próchnicy zdarza się też nieprzyjemny zapach z ust, który nie ustępuje po szczotkowaniu zębów.

Leczenie próchnicy w gabinecie stomatologicznym

W przypadku próchnicy zębów niezbędna jest wizyta u stomatologa. W DeClinic oferujemy precyzyjną diagnostykę konieczną do zaplanowania leczenia. Stosujemy różne metody leczenia w zależności od stopnia rozwoju rozpoznanych zmian. Wspieramy się przy tym nowoczesnymi urządzeniami diagnostyczno-medycznymi.

Remineralizacja

W DeClinic stosujemy ten zabieg wyłącznie na początkowych etapach rozwoju zmian próchnicowych. Polega na pokryciu plam preparatami, takimi jak np. preparaty fluorkowe. Ich celem jest zapobieganie rozwojowi próchnicy.

Klasyczne leczenie próchnicy w zębie

Polega na usunięciu zainfekowanej tkanki za pomocą wiertła dentystycznego, a następnie wypełnieniu zęba specjalistycznymi materiałami.

Abrazja powietrzna 

Nowoczesna metoda polegająca na bezwiertłowym leczeniu ubytku. Jest to usunięcie warstwy próchnicy przy użyciu strumienia powietrza pod ciśnieniem. Plusem tego rozwiązania jest brak bólu i stresu wywołanego hałasem. W DeClinic stosujemy w tym celu piaskarkę abrazyjną Sandman Futura.

Leczenie endodontyczne (kanałowe)

Celem kanałowego leczenia próchnicy jest usunięcie zainfekowanej miazgi z komory i kanałów zębowych, a także ich poszerzenie, odkażenie oraz wypełnienie systemu kanałowego specjalnymi materiałami (najczęściej gutaperką). Nowoczesne leczenie kanałowe w DeClinic przeprowadzamy w znieczuleniu miejscowym, przy użyciu mikroskopu oraz pod kontrolą radiologiczną. Możliwe jest także leczenie w znieczuleniu ogólnym. 

Jak zapobiegać próchnicy?

Kluczowym elementem walki z próchnicą jest profilaktyka. Do najskuteczniejszych zapobiegania próchnicy zaliczane są: 

  • Dieta uboga w cukry proste i bogata w mikroelementy.
  • Pasta z fluorem, który wzmacnia szkliwo i hamuje rozwój bakterii.
  • Codzienna higiena jamy ustnej – szczotkowanie i nitkowanie zębów.
  • Regularne wizyty kontrolne u stomatologa.
  • Regularna higienizacja zębów. W DeClinic zabieg higienizacyjny obejmuje wybarwienie płytki nazębnej, scaling, piaskowanie, polishing i fluoryzację. 

Pamiętajmy, że zdrowe zęby mają wpływ nie tylko na estetykę uśmiechu, ale również na ogólny stan naszego zdrowia. Nie bagatelizujmy próchnicy i dbajmy o uzębienie już od najmłodszych lat. W celu skutecznej diagnostyki i leczenia próchnicy skontaktuj się z DeClinic – Centrum Stomatologicznym słynącym z najlepszych dentystów w Warszawie!

WARTO WIEDZIEĆ
Kiretaż ­– czym jest i jakie są rodzaje kiretażu?

Kiretaż to jedna z metod terapii chorób przyzębia u pacjentów z poważnymi problemami periodontologicznymi. Wykonywany jest w przypadku bardzo zaawansowanego kamienia nazębnego, kiedy klasyczny skaling i piaskowanie są już niewystarczające. Jakie są rodzaje kiretażu zębów, na czym polega zabieg oraz jak jest wykonywany w klinice stomatologicznej w Warszawie DeClinic? 

Więcej >
Czym są korony na zęby i kiedy je stosować?

Współczesna stomatologia –  w tym jedna z jej gałęzi, czyli protetyka – dynamicznie posuwa się naprzód, oferując pacjentom coraz bardziej zaawansowane metody leczenia. Jednym z takich rozwiązań są nowoczesne korony na zęby, które odgrywają kluczową rolę w przywracaniu funkcji i estetyki zniszczonych zębów. W tym artykule przyjrzymy się bliżej koronom na zęby, ich różnym rodzajom oraz kiedy są zalecane pacjentom.

Więcej >
Jak zdrowie Twoich zębów wpływa na Twój organizm?

Zdrowe zęby to nie tylko kwestie estetyczne. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że zapalenie dziąseł, nieleczona próchnica czy nieprawidłowy zgryz wpływają niekorzystnie na stan zdrowia całego organizmu oraz obniżają jakość naszego życia. Dlaczego dbanie o zęby jest tak ważne i jakie mogą być skutki zaniedbania zdrowia uśmiechu? 

Więcej >
NAPISZ DO NAS
Masz pytanie? Zostaw swój numer a oddzwonimy do Ciebie!





    envelopephone-handsetbubblemenu