Inlay, onlay i overlay – wysokoestetyczne rekonstrukcje kompozytowe

Wysokoestetyczne rekonstrukcje kompozytowe typu inlay, onlay i overlay to doskonała alternatywa dla tradycyjnych wypełnień zębów. W warszawskim centrum stomatologicznym DeClinic proponujemy je pacjentom, których dotknął problem rozległych ubytków w zębach bocznych. W przeciwieństwie do klasycznych plomb z kompozytu cechuje je wysoka trwałość oraz stabilność koloru. Czym są wypełnienia typu inlay, onlay lub overlayoraz dlaczego warto się na nie zdecydować?

Czym są wypełnienia inlay, onlay i overlay?

Jeszcze nie tak dawno pacjenci z ubytkami zębów mieli do wyboru jedynie dwa rodzaje wypełnień – plomby kompozytowe oraz korony protetyczne. Wraz z rozwojem technologii (czyli mniej więcej na początku XXI wieku) stomatologia estetyczna zaczęła oferować nowy rodzaj uzupełnienia, czyli tak zwane wkłady oraz nakłady koronowe inlay, onlay i overlay. 

Wysokoestetyczne rekonstrukcje kompozytowe typu inlay, onlay i overlay wykonuje się w zębach bocznych (trzonowych oraz przedtrzonowych), które mają powierzchnie żujące. To właśnie ten obszar mają za zadanie odtworzyć. Najczęściej wykonuje się je z materiałów kompozytowych lub porcelany, dzięki czemu stanowią nie tylko samo wypełnienie, ale też solidne wzmocnienie dla uszkodzonego zęba. 

  • Wkład inlay – wkład koronowy, który pokrywa jedynie część powierzchni żującej zęba (bez szczytu guzków zęba i bez części stycznych z zębami sąsiadującymi).  
  • Nakład onlay – nakład, który jest stosowany przy nieco większych ubytkach. Swoim wglądem przypomina wypełnienie inlay, ale jest rozszerzony o szczytu guzków zęba, pokrywając również powierzchnię żującą.
  • Wypełnienie typu overlay – specjalna odmiana wkładu koronowego, która jest stosowana przy najbardziej rozległych ubytkach. Wypełnienie typu overlay pokrywa całą powierzchnię żującą zęba, szczyty guzków oraz miejsca styku z innymi zębami. Sięga powierzchni językowych, stycznych oraz przedsionkowych.

Wskazaniem do zastosowania wkładów koronowych typu inlay, onlay i overlay są rozległe zniszczenia wywołane przez próchnicę, które nie kwalifikują się do odbudowania przy pomocy tradycyjnych wypełnień kompozytowych (tzw. plomb). W warszawskim centrum stomatologicznym DeClinic wysokoestetyczne rekonstrukcje kompozytowe wykorzystujemy przede wszystkim do rekonstrukcji zębów po leczeniu kanałowym. Ich zastosowanie wymaga pracy lekarza protetyka oraz wykwalifikowanego technika wykonującego wypełnienie na specjalne zamówienie dla danego pacjenta.

Zalety wypełnień inlay, onlay i overlay

Wśród głównych zalet i właściwości wysokoestetycznych rekonstrukcji kompozytowych możemy wymienić:

  • Są „szyte na miarę” naszych potrzeb. Wypełnienia inlay, onlay i overlay przygotowane są w laboratorium protetycznym na indywidualne zamówienie oraz dopasowywane do warunków w jamie ustnej i anatomicznej struktury zębów pacjenta. Dzięki temu perfekcyjnie odwzorowują naturalny kształt zębów, w tym występujących w nich bruzd czy zagłębień.
  • Precyzyjnie rekonstruują miejsca styczne z sąsiednimi zębami (co jest trudne do osiągnięcia za pomocą tradycyjnych wypełnień kompozytowych).
  • Przy ich użyciu można likwidować naprawdę rozległe ubytki zębów.
  • Wyróżnia je niesamowita wytrzymałość i dużo większa trwałość niż w przypadku klasycznych wypełnień kompozytowych. Mają też dużą odporność na ścieranie. 
  • Są mniej inwazyjną alternatywą dla koron protetycznych. Specjaliści z warszawskiego centrum stomatologicznegoDeClinic polecają je w przypadkach, kiedy ząb nie jest zniszczony na tyle, aby szlifować go pod nałożenie korony.
  • Mają naturalny wygląd. Dobrze wykonane wypełnienia inlay, onlay i overlay są właściwie nieodróżnialne od naszych naturalnych zębów. 
  • Są rozwiązaniem bardzo estetycznym. W miarę użytkowania nie zmieniają swojego koloru, nie żółkną i nie mają tendencji do występowania przebarwień.
  • W przeciwieństwie do uzupełnień pełnoceramicznych wkłady typu inlay, onlay i overlay wykazują pewną elastyczność (mimo swojej trwałości i twardości). Zapewniają też odpowiednie rozłożenie siły nacisku w trakcie gryzienia czy żucia oraz wysoką wytrzymałość na wszelkie przeciążenia.
  • Nie wywołują reakcji alergicznych. 

Etapy wykonywania wysokoestetycznych rekonstrukcji kompozytowych

Zarówno wypełnienia inlay, onlay, jak i overlay wymagają co najmniej dwóch wizyt w gabinecie stomatologicznym. Podczas pierwszej wizyty dentysta leczy ząb z próchnicy oraz opracowuje koronę zęba (aby nadać ubytkowi właściwy kształt pod wypełnienie). Następnie za pomocą specjalnej masy plastycznej pobiera od pacjenta wycisk, który wysyła do technika, który będzie wykonywał wypełnienie. Lekarz wspólnie z pacjentem ustala również kolor wypełnienia. Przygotowany wcześniej ubytek zabezpiecza tymczasowym opatrunkiem do kolejnej wizyty.

Na drugim spotkaniu (już po usunięciu wypełnienia tymczasowego) wkład koronowy zostaje ostatecznie osadzony w zębie pacjenta i zabezpieczony specjalnym cementem. Jeśli na tym etapie pojawią się drobne niedopasowania, lekarz samodzielnie wprowadza korekty, aby wypełnienie idealnie przylegało zarówno do ubytku, jak i zęba przeciwstawnego. 

Co prawda leczenie z zastosowaniem wypełnień typu inlay, onlay i overlay to rozwiązanie nieco droższe od tradycyjnej plomby, ale zdecydowanie warte jest polecenia. Zapewnia nie tylko wysoką trwałość, wytrzymałość oraz pełną funkcjonalność zęba, ale również doskonały efekt wizualny. Co więcej, przy rozległych ubytkach jest jedynym rozwiązaniem, które uchroni nas przed koniecznością zastosowania korony protetycznej. Jeśli szukasz sprawdzonego protetyka w Warszawie, który specjalizuje się w wysokoestetycznych rekonstrukcjach kompozytowych, zapisz się na konsultację do DeClinic jeszcze dziś!

WARTO WIEDZIEĆ
Pęknięty ząb – co teraz?

Pęknięty ząb to problem, który może dotknąć każdego z nas. Czasem pęknięcie jest tak drobne, że możemy go nawet nie zauważyć. Czasem jednak powoduje silny ból, który nasila się podczas gryzienia. W tym artykule omówimy najczęstsze przyczyny, objawy oraz różne metody leczenia pękniętego zęba.

Więcej >
Wszystko o znieczuleniu ogólnym (narkoza)

Znieczulenie ogólne to bezpieczne i bezbolesne przeprowadzenie Pacjenta przez tok operacji lub innego, potencjalnie bolesnego lub nieprzyjemnego zabiegu.

Więcej >
NAPISZ DO NAS
Masz pytanie? Zostaw swój numer a oddzwonimy do Ciebie!





    envelopephone-handsetbubblemenu