Noworoczne postanowienia dla zdrowych zębów – nawyki, które warto wprowadzić

Nowy Rok to czas podsumowań, refleksji i postanowień. Do swojej listy celów na 2024 rok warto dorzucić coś jeszcze – zadbanie o swoją jamę ustną. Zdrowy i piękny uśmiech to w końcu suma nawyków, jakie wprowadziliśmy do swojej codzienności. Dbając o zęby systematycznie, możemy zapobiec bolesnym wizytom na fotelu dentystycznym. Eksperci z DeClinic, czyli centrum stomatologicznego w Warszawie, podpowiadają najlepsze noworoczne postanowienia dla zdrowych zębów!

Dokładniejsza higiena jamy ustnej

Jest to bezapelacyjny numer jeden na naszej liście postanowień dla zdrowych zębów. Jeśli czujesz, że masz w tym aspekcie pewne niedociągnięcia, powinieneś zacząć od najważniejszego kroku, czyli dokładnego, codziennego mycia zębów. Zęby powinno się szczotkować minimum dwa razy dziennie (rano i wieczorem), ale warto też wprowadzić szczotkowanie po głównych posiłkach. Nie można z tym jednak przesadzić – zbyt częste mycie zębów (lub mycie ich bezpośrednio po jedzeniu, zwłaszcza owoców) zwiększa ryzyko mechanicznego uszkodzenia szkliwa. 

Ważne są także prawidłowa technika szczotkowania (przy szczoteczce manualnej powinny to być ruchy wymiatające), wybór szczoteczki (warto zainwestować w soniczną lub elektryczną), pasty do zębów (najlepiej z fluorem) oraz czas trwania szczotkowania (zęby powinno się myć przez około dwie minuty).

Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych

Samo szczotkowanie zębów to jednak za mało. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że niezależnie od tego, jak dokładnie umyjemy zęby, oczyszczone zostanie jedynie 60% ich powierzchni! Aby zapobiec rozwojowi próchnicy, nie można zaniedbywać również przestrzeni międzyzębowych – a tam szczoteczka po prostu nie dociera. To właśnie pomiędzy zębami powstaje ponad 95% próchnicy. Jak temu zapobiec? Codziennie wieczorem przed umyciem zębów należy usunąć resztki zalegających pokarmów oraz płytkę bakteryjną z przestrzeni pomiędzy zębami. 

Do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych można użyć nici dentystycznej. Uważaj jednak, by nie robić tego agresywnie, gdyż możesz uszkodzić tkankę dziąseł – zwłaszcza jeśli są one wrażliwe. Świetnie sprawdzi się również irygator, który wykorzystuje wodę pod wysokim ciśnieniem. Takie rozwiązanie jest bezpieczniejsze dla dziąseł, zwłaszcza jeśli nitkowanie powoduje u Ciebie opuchliznę lub krwawienie dziąseł. 

Regularne wizyty u stomatologa

Na fotelu dentystycznym powinno się zasiadać przynajmniej co 6 miesięcy – a z pewnością nie rzadziej niż raz do roku. Wizyty kontrolne u dentysty pozwalają w porę wykryć zmiany w uzębieniu, a także początki próchnicy. Stomatolog jest też w stanie wykryć i usunąć kamień nazębny, a także wysłać pacjenta na zabieg profesjonalnej higienizacji zębów. 

Nawet jeżeli wydaje Ci się, że odpowiednio dbasz o swoje zęby na co dzień, regularne spotkania kontrolne z dentystą to Twój obowiązek. A co więcej, to świetny, a jednocześnie mało wymagający pomysł na noworoczne postanowienie dla zdrowych zębów. Gwarantujemy, że Twoje zęby będą Ci za to wdzięczne.

Regularne zabiegi higienizacyjne

Właściwe mycie zębów oraz stosowanie nici dentystycznych nie wystarczą, aby zapobiec rozwojowi próchnicy i chorobom przyzębia. Każdy z nas mniej więcej raz na 6 miesięcy (a pacjenci ortodontyczni lub periodontologiczni dwa razy częściej) powinien udać się na profesjonalny zabieg higienizacji zębów w gabinecie stomatologicznym. Taki zabieg to element profilaktyki, który powinniśmy traktować na równi z wizytami kontrolnymi u dentysty. 

Warszawskie centrum stomatologiczne DeClinic ma w swojej ofercie kompleksowy zabieg higienizacyjny, który obejmuje kilka różnych procedur. Pierwszym krokiem jest scaling, który pozwala naszym higienistkom usunąć kamień nazębny. Następnie przechodzimy do piaskowania, dzięki czemu usuwamy pozostałe osady oraz przebarwienia. Kolejnym krokiem jest polishing, czyli wygładzenie powierzchni zębów. Wisienką na torcie jest fluoryzacja zębów, która wzmacnia szkliwo i zwiększa jego odporność na chorobotwórcze bakterie. 

Dieta na zdrowsze zęby

Zdrowe zęby to nie tylko dbanie o nie od zewnątrz – ale również od wewnątrz. Dieta ma niebagatelny wpływ na kondycję naszego uzębienia oraz dziąseł. Jeśli więc tworzysz listę noworocznych postanowień dla zdrowych zębów, nie powinieneś tego elementu pomijać. Pierwszym krokiem powinno być wyeliminowanie (lub ograniczenie) z diety cukru. Nie od dziś wiadomo, że cukier osłabia szkliwo i zwiększa ryzyko powstawania próchnicy. Jeśli nie chcesz rezygnować z tej przyjemności, wprowadź nawyk mycia zębów po jedzeniu słodyczy.

Aby zachować mocne zęby, do codziennej diety dobrze jest wprowadzić produkty zawierające wapń i witaminę D3 (która zwiększa wchłanialność tego pierwiastka). Znajdziemy je w nabiale, rybach, orzechach, nasionach oraz warzywach kapustnych. Warto też popracować nad wyeliminowaniem produktów o dużej ilości soli, a także kofeiny, które ograniczają przyswajalność wapnia oraz wypłukują go z organizmu. 

Ograniczenie spożycia alkoholu i rzucenie palenia

Alkohol oraz papierosy wpływają negatywnie na cały organizm – w tym także na nasze zęby. Alkohol zmniejsza produkcję śliny, co długofalowo prowadzi do próchnicy oraz chorób przyzębia. Co więcej, zawarte w nim kwasy obniżają pH, sprzyjając demineralizacji szkliwa. Niektóre alkohole, takie jak czerwone wino, powodują przebarwienia zębów. 

Jeszcze gorsze są dla zębów papierosy, które powodują niedotlenienie komórek błony śluzowej jamy ustnej, zwiększając ryzyko próchnicy i chorób przyzębia oraz grożąc przedwczesną utratą zębów. Powodują też zjawisko zwane „zębami palacza”, czyli powstawanie nieestetycznych przebarwień, które są trudne do usunięcia – nawet poprzez profesjonalne zabiegi takie jak piaskowanie. 

Jeśli wprowadzisz te postanowienia w życie, w 2024 roku przywitasz piękniejszy i zdrowszy uśmiech. A jeśli szukasz sprawdzonego dentysty w Warszawie, który zaopiekuje się Twoją jamą ustną w nadchodzącym roku, zapisz się jeszcze dziś do DeClinic.

WARTO WIEDZIEĆ
Rodzaje past do zębów – jaka jest najlepsza pasta do zębów?

Szukasz idealnej pasty do zębów? Musisz wiedzieć, że pojęcie pasty idealnej jest różne dla każdego z nas. Zupełnie inne wymagania mają osoby z krwawiącymi dziąsłami, a zupełnie inne – kawosze zmagający się z przebarwieniami na zębach. Jakie są dostępne rodzaje past i czym się kierować podczas wyboru najlepszej pasty do zębów dla siebie?

Więcej >
Jak zdrowie Twoich zębów wpływa na Twój organizm?

Zdrowe zęby to nie tylko kwestie estetyczne. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że zapalenie dziąseł, nieleczona próchnica czy nieprawidłowy zgryz wpływają niekorzystnie na stan zdrowia całego organizmu oraz obniżają jakość naszego życia. Dlaczego dbanie o zęby jest tak ważne i jakie mogą być skutki zaniedbania zdrowia uśmiechu? 

Więcej >
Narkoza - o czym pamiętać?

Znieczulenie ogólne – narkoza, polega na okresowym zahamowaniu czynności ośrodkowego układu nerwowego przy jednoczesnym utrzymaniu funkcji ośrodków podtrzymujących życie.

Więcej >
NAPISZ DO NAS
Masz pytanie? Zostaw swój numer a oddzwonimy do Ciebie!




    envelopephone-handsetbubblemenu