Po co chodzić do ortodonty?
Po to, by wyleczyć wszelkiego rodzaju wady jak np. zgryz krzyżowy, stłoczenie, szparowatość, zgryz prosty, zgryz głęboki czy zgryz otwarty. A w efekcie:
- Dla pięknego uśmiechu i podniesienia poczucia atrakcyjności – zęby, które są wykrzywione czy stłoczone, nie wyglądają estetycznie. Sprawia to, że rzadziej się uśmiechamy, wypowiadamy, bo mniej pewnie czujemy się w towarzystwie innych osób. To w dłuższej perspektywie może przełożyć się na izolowanie od ludzi, unikanie wyzwań, które wymagają interakcji społecznych, nieudane związki.
- Dla efektu anti-aging – nieładne zęby to nie tylko defekt kosmetyczny. Warto wiedzieć, że zęby są rusztowaniem, na którym wspierają się tkanki miękkie. Poprzez poprawę ich położenia wpływamy korzystnie na kontur ust, co często daje efekt podobny do wypełnienia kwasem hialuronowym, tylko bardziej naturalny i trwały. Równe zęby harmonijnie komponują się z rysami twarzy. Piękny górny i dolny łuk wypełniający cały uśmiech, to najmocniejszy atut urody i najatrakcyjniejszy element twarzy. Im więcej pięknych zębów w uśmiechu, tym wyglądamy ładniej i młodziej. Mniejsza ekspozycja górnych zębów to cecha, która nas postarza.
- Dla lepszej higieny jamy ustnej a co za tym idzie dla profilaktyki chorób zębów i przyzębia – krzywe zęby negatywnie wpływają na utrzymanie higieny jamy ustnej. Trudniej je czyścić, co bezpośrednio przekłada się na podwyższenie ryzyka próchnicy i chorób przyzębia. Zęby, które nie są proste i nie zachowują naturalnych odstępów, nierównomiernie się ścierają, powodując zapalenia dziąseł, krwawienie i dolegliwości bólowe.
- Dla zdrowia układu pokarmowego – pierwszym etapem trawienia jest przeżuwanie. Jeśli z powodu krzywych zębów nie przebiega prawidłowo, negatywnie się to odbija na pracy całego przewodu trawiennego.
- Dla poprawy wymowy – na przykład wyeliminowania seplenienia.
- Dla pozbycia się bólu – wady zgryzu powodują nierównomierne rozkładanie się sił żucia, a co za tym idzie przeciążenia niektórych grup zębowych i w konsekwencji bóle promieniujące do stawów skroniowo-żuchwowych a nawet bóle głowy.
Jak się zmotywować do leczenia ortodontycznego?
- Z pomocą stomatologa-ortodonty zdefiniować swoje indywidualne potrzeby, poczuć się wysłuchanym, dobrze poinformowanym i poznać kolejne kroki leczenia – jeśli na początku dowiadujemy się, jakie etapy leczenia nas czekają i jaki mają cel, czujemy się bezpiecznie, bo znamy sens działań, jakim zostaniemy poddani.
- Na początku leczenia zobaczyć końcowy efekt ortodontycznej procedury – swój piękny uśmiech z przyszłości. Dzięki temu wzrasta motywacja Pacjenta do leczenia ortodontycznego, które wymaga czasu i niejednokrotnie cierpliwości. Uwaga: nie przy wszystkich systemach ortodontycznych możemy końcowy efekt pokazać, warto o to zapytać podczas wizyty.
- Jeśli boisz się pobierania wycisków, które są stałym elementem leczenia ortodontycznego i mają na celu przeniesienie sytuacji z jamy ustnej do laboratorium, nowoczesne technologie przychodzą z pomocą. To skaner wewnątrzustny iTero, który zastępuje tradycyjne wyciski pobierane z masy silikonowej. Zaawansowana i precyzyjna cyfrowa kamera, znajdująca się w głowicy skanera dzięki imponującej rozdzielczości dokładnie pobierze wycisk cyfrowy, na podstawie którego zaplanowane zostanie leczenie. Samo badanie jest wręcz błyskawiczne i bezbolesne Już 60 sekund wystarczy, żeby powstał skan pełnego łuku zębowego.
- Niektóre systemy ortodontyczne, dzięki wirtualnemu, trójwymiarowemu planowi leczenia (ClinCheck) pozwalają na to, żeby pacjent zobaczył symulację efektu końcowego. Zobrazowanie pozytywnych skutków terapii dzięki precyzyjnemu obrazowi o dużej szczegółowości buduje motywację i pomaga podjąć decyzję o rozpoczęciu leczenia. Tu nie ma miejsca na wyobraźnię. Pacjent dokładnie wie i widzi, jak pięknie będzie wyglądał jego uśmiech.
Aparaty ortodontyczne – widzialne czy niewidzialne?
- Aparaty Invisalign (system zdejmowanych nakładek) – innowacyjna metoda prostowania stałych zębów. Invisalign to komplet przezroczystych, wymiennych płytek, które wykonywane są na zamówienie i powstają indywidualnie dla każdego Pacjenta. Są niewidoczne dla innych, ponieważ nie zawierają żadnych metalowych elementów – zamków i drutów. Dzięki temu pozwalają zachować dotychczasowy styl życia. W razie potrzeby – ślubu, ważnego spotkania, wystąpienia publicznego – można je na jakiś czas zdjąć bez negatywnego wpływu na proces leczenia. Zwykle wymienia się je co około dwa tygodnie i zdejmuje się do jedzenia, co dodatkowo podnosi wygodę użytkowania. Czas leczenia nimi jest porównywalny do okresu leczenia tradycyjnymi aparatami ortodontycznymi, a nawet uważa się że krótszy. Jest to dzisiaj jedna z najbardziej popularnych technik leczenia, ale nie jest przeznaczony dla osób mało zdyscyplinowanych, bo aparat noszony w kieszeni lub torebce nie będzie działać.
- Aparaty stałe – dają możliwość precyzyjnego przyłożenia siły aparatu do zęba. Składają się z zaczepów: zamków oraz pierścieni, które wykonane są z metalu, porcelany lub z przezroczystych kryształów. Wśród zamków metalowych dla osób uczulonych na nikiel dostępne są wersje bezniklowe. Kolor zamków porcelanowych dobiera się do odcienia zębów, żeby były jak najmniej widoczne. Aparaty stałe osadzone są na powierzchni zębów za pomocą kleju dentystycznego. Pacjent nie może sam ich wyjmować, działają przez cały czas leczenia. Rozróżniamy aparaty klejone po zewnętrznej powierzchni zębów (te najbardziej popularne) lub po wewnętrznej powierzchni zębów (system Incognito).
Leczenie ortodontyczne krok po kroku:
- Konsultacja ortodontyczna – wywiad lekarski, badanie jamy ustnej (przed rozpoczęciem leczenia, zęby muszą być wyleczone, lekarz ocena również stan przyzębia i jak sobie Pacjent radzi z higieną. Dodatkowo badane są stawy skroniowo-żuchwowe, wykonywane jest badanie radiologiczne w tym zdjęcie pantomograficzne i cefalometryczne oraz wyciski.
- Przygotowanie i przedstawienie planu leczenia oraz wybranie aparatu.
- Założenie aparatu ortodontycznego.
- Wizyty kontrolne – w zależności od rodzaju aparatu oraz korygowanej wady wizyty odbywają się co 4 do 10 tygodni. Oprócz oceny postępów leczenia oraz stanu aparatu odbywa się wówczas profesjonalne czyszczenie zębów.
- Zakończenie leczenia i utrwalenie jego efektów.