Dlaczego nie należy bać się tomografii komputerowej 3D?

Dzięki tomografii komputerowej 3D otrzymujemy najdokładniejszy obraz radiologiczny. Badanie to pomaga lekarzowi w szybkiej, precyzyjnej diagnozie i ułatwia wybrać najlepszą metodę leczenia stomatologicznego.

Jednak prześwietlanie promieniami RTG w wielu z nas budzi obawy. Zastanawiamy się, czy jest bezpieczne dla zdrowia? Jeśli badanie wykonywane jest za pomocą tak nowoczesnego sprzętu jak w DeClinic – tak.

CBCT jest szybką i bezpieczną odmianą tomografii komputerowej stworzoną dla stomatologii. Skuteczność leczenia stomatologicznego oraz komfort pacjenta w dużej mierze zależy od precyzyjnej i trafnej diagnozy. Postawienie jej jest możliwe dzięki nowoczesnej tomografii komputerowej 3D. Informacje uzyskane podczas tego badania mają fundamentalne znaczenie przy planowaniu zabiegów i szacowaniu potencjalnego ryzyka, czyli wyborze najbardziej optymalnej metody leczenia. Można przyjąć, że wykorzystywanie sprzętu do tomografii w gabinetach dentystycznych już od dawna jest codziennością w pracy stomatologa. To dokładne badanie, które daje pełny, trójwymiarowy obraz tkanek miękkich oraz kości pacjenta, co przekłada się na wiedzę między innymi o tym, jak przebiegło dotychczasowe leczenie, jaka jest ilość i rozkład kanałów zębowych, nerwów, korzeni zębów, czy jaki jest układ kostny twarzoczaszki. Bywa jedynym ratunkiem, kiedy nie znamy przyczyny bólu zęba, jest nieodzowna w chirurgii stomatologicznej, twarzowo-szczękowej czy ortodoncji. A także endodoncji, periodontologii czy implantologii.
Niemniej jednak badanie budzi wątpliwości, czy na pewno jest bezpieczne dla zdrowia. To może być jednym z powodów, przez który odkładamy leczenie stomatologiczne, co często staje się przyczyną niepotrzebnych komplikacji. Warto zatem wiedzieć, na czym polega tomografia komputerowa, żeby bez stresu poddawać się temu potrzebnemu i często koniecznemu badaniu.

Technika tomografii komputerowej została wynaleziona w 1972 roku przez Godfrey’a Hounsfileld’a, brytyjskiego inżyniera elektronika, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny w 1979 roku. Polega ona na wykorzystaniu źródła promieniowania rtg, obracającego się wokół pacjenta. Wiązka, przechodząc przez naświetlane miejsce, trafia na szereg detektorów przesyłających sygnał do komputera. Obrazowanie tomografu jest wielopłaszczyznowe, dlatego tak bardzo dokładne. A jego niezaprzeczalną zaletą jest bezbolesność.

O bezpieczeństwie badania tomografii komputerowej zębów, o jego jakości i komforcie pacjenta w czasie jego trwania decyduje jakość sprzętu używanego w gabinetach stomatologicznych. W DeClinic stosujemy najnowocześniejsze tomografy CBCT NewTom 5G i NewTom VGi. Technologia CBCT, nazywana tomografią komputerową stożkową zębów, została stworzona specjalnie dla stomatologii. Jest dużo bezpieczniejsza niż konwencjonalna, bo dawka promieniowania jest około 10 razy mniejsza. Wykonanie badania trwa tylko od 10 do 40 sekund, a przy zastosowaniu tomografów gorszej jakości – kilka minut. Przy naszych tomografach wystarczą sekundy, by w trakcie jednego obrotu lampy uzyskać badanie 3D o wymiarach 16×18 cm, które zwykle wymaga wielu ujęć: pantomogramu, zdjęcia cefalometrycznego oraz zdjęcia stawów skroniowo-żuchwowych.

Tomografia komputerowa 3D w DeClinic gwarantuje najwyższą jakość obrazu. Tomograf NewTom 5G dopasowuje swoje parametry do osoby badanej. Pacjent podczas badania siada wygodnie na fotelu, który sterowany jest komputerem i rozkłada się do pozycji leżącej. Składany i opuszczany stół umożliwia poddanie się badaniu osób starszych i niepełnosprawnych

Tomografia komputerowa 3D jest bezpieczna i bezinwazyjna.
Jedynym ryzykiem związanym z badaniem diagnostycznym przy wykorzystaniu tomografii komputerowej stożkowej jest ekspozycja na promienienie jonizujące. Dawka promieniowania przy badaniu CBCT jest kilkunastokrotnie mniejszą dawką promieniowania w porównaniu z konwencjonalną CT i waha się od 45 do 650 mikrosivertów. Na promieniowanie jesteśmy narażeni w życiu codziennym np. podczas podróży samolotem z Paryża do Tokio pasażerowie są narażeni na 138 mikrosivertów. Wszystkie badania w naszej klinice są wykonywane bezpiecznie i zgodnie z potrzebami diagnostycznymi.

WARTO WIEDZIEĆ
NAPISZ DO NAS
Masz pytanie? Zostaw swój numer a oddzwonimy do Ciebie!
    envelopephone-handsetbubblemenu