Jakie są rodzaje wypełnień stomatologicznych?

Brak właściwej higieny jamy ustnej i zbyt częste spożywanie cukru przyczyniają się do szybkiego rozwoju próchnicy. Jedynym sposobem, aby usunąć już powstałe ubytki, jest wizyta u stomatologa. Lekarz usuwa zaatakowane próchnicą tkanki zęba, a w miejsce ubytku zakłada wypełnienie. Jakie są rodzaje wypełnień stomatologicznych?

Czym jest wypełnienie stomatologiczne?

Wypełnienie stomatologiczne – potocznie nazywane też plombą dentystyczną – służy przywróceniu prawidłowej czynności oraz kształtu zęba uszkodzonego przez próchnicę. Zaatakowany próchnicą ząb musi wcześniej zostać oczyszczony przez stomatologa. Następnie zadaniem lekarza jest zamknięcie przestrzeni, do której mogłyby się przedostać bakterie. To właśnie jest rola wypełnienia stomatologicznego. Taka plomba dentystyczna z jednej strony zabezpiecza ząb przed dalszym rozwojem próchnicy, a z drugiej – odtwarza usunięte w wyniku leczenia uszkodzone tkanki zęba. 

Rodzaje wypełnień stomatologicznych

Nowoczesna stomatologia zachowawcza oferuje szereg różnych rodzajów wypełnień stomatologicznych. Ich wybór zależy od indywidualnego przypadku, a o rodzaju plomby dentystycznej decyduje lekarz. Nie istnieje bowiem jeden uniwersalny rodzaj wypełnienia stomatologicznego, który sprawdzi się w każdej sytuacji i u każdego pacjenta. 

Wypełnienie kompozytowe 

Ten rodzaj wypełnień stomatologicznych to tak zwane białe plomby dentystyczne. Wypełnienia kompozytowe obecnie to najczęściej stosowane rozwiązanie w centrum stomatologicznym DeClinic. Wymagają utwardzenia światłem (stąd też określenie, że są światłoutwardzalne) – już po 20 sekundach naświetlania „łączą się” z zębem. 

Plomby kompozytowe mają strukturę zbliżoną do tkanek zęba. Ich dużą zaletą jest wytrzymałość, trwałość (do 10 lat), odporność na zgniatanie, a także możliwość łatwego dobrania koloru wypełnienia do naturalnego odcienia zębów pacjenta. Tuż po założeniu wypełnienia kompozytowego nie ma konieczności powstrzymywania się przed jedzeniem czy piciem. 

Plomba amalgamatowa

Są to tak zwane „czarne plomby”, które dawniej były stosowane w większości gabinetów stomatologicznych. Dzisiaj na całe szczęście odeszły już do lamusa. Wykorzystywany przy ich produkcji amalgamat jest stopem srebra, cyny, miedzi, cynku i rtęci – stąd też panuje popularny mit, że są niebezpieczne dla zdrowia. 

Największym minusem tego rodzaju wypełnienia stomatologicznego był ich nieestetyczny, ciemny kolor. Pacjenci z plombami amalgamatowymi mieli tendencje do powstawania ciemnych przebarwień na zębach, a czasem także na tkankach miękkich (wybarwienie tkanki na szary kolor ma nawet swoją nazwę – tatuaż amalgamatowy). Plusem tego rodzaju wypełnień stomatologicznych była jednak niska cena, a także trwałość.

Wypełnienie glasjonomerowe (szkło-jonomerowe)

W warszawskim centrum stomatologicznym DeClinic służy jako alternatywa dla wypełnień kompozytowych. Jest to wypełnienie stomatologiczne światłoutwardzalne, co oznacza, że twardnieje przy użyciu lampy polimeryzacyjnej. Ten rodzaj wypełnienia jest biokompatybilny z naturalną tkanką zęba. 

Wypełnienie glasjonomerowe najczęściej wykorzystujemy przy leczeniu mlecznych zębów u dzieci, a także u dorosłych do uzupełnienia ubytków znajdujących się przy szyjce zębowej. Materiał jest bardzo plastyczny, dlatego tuż po założeniu plomby dentystycznej zaleca się powstrzymanie od jedzenia i picia na pewien czas. Kolejnymi minusami tego rodzaju wypełnień stomatologicznych są ich chropowata struktura, łatwość kruszenia się oraz możliwość zmiany koloru pod wpływem picia kawy czy palenia papierosów. Są też mniej trwałe od klasycznych materiałów kompozytowych. 

Wkłady koronowe 

Niekiedy ten rodzaj wypełnień stomatologicznych nazywa się także plombami porcelanowymi. Powodem jest oczywiście materiał – wkłady koronowe często są wykonane z porcelany. Wkłady koronowe dzielą się na trzy typy: inlay, onlay oraz overlay. Tym rodzajem odbudowy zęba nie zajmuje się już stomatologia zachowawcza, a protetyka. Za wykonanie wkładów koronowych odpowiedzialna jest pracownia techniki protetycznej.  

Wkłady koronowe służą do odbudowy dużych ubytków na powierzchni żującej zębów, a także zębów z zaburzonym zwarciem. Często to też najlepsze rozwiązanie stosowane po leczeniu kanałowym, zwłaszcza jeśli ubytek próchniczy był bardzo duży i klasyczny materiał kompozytowy nie zabezpieczy wystarczająco tkanki twardej zęba, np. przed uszkodzeniem czy złamaniem. Wkłady inlay, onlay i overlay cechują się dużą wytrzymałością.

Założenie tego rodzaju wypełnienia stomatologicznego wymaga dwóch wizyt. Na pierwszym spotkaniu dentysta przygotowuje ząb oraz pobiera wycisk, który następnie trafia do laboratorium, gdzie zostaje wykonane wypełnienie. Dopiero na kolejnej wizycie w gabinecie stomatologicznym lekarz mocuje wypełnienie w zębie pacjenta przy użyciu odpowiedniego cementu. 

Stomatologia oferuje wiele różnych metod odbudowy zęba leczonego z próchnicy. Te nowoczesne rozwiązania zapewniają efekt estetyczny, trwały i wytrzymały. Nie musimy się więc obawiać, że taka plomba dentystycznabędzie widoczna dla naszych rozmówców czy znacznie zmniejszy komfort naszego życia. Jeśli potrzebujesz pomocy stomatologii zachowawczej i szukasz dobrego dentysty w Warszawie, umów się na wizytę w DeClinic – warszawskiego centrum stomatologicznego.

WARTO WIEDZIEĆ
Jak prawidłowo myć zęby?

Szczotkowanie zębów wydaje się jednym z najbardziej automatycznych nawyków, jakie wszyscy powtarzamy każdego dnia. Nie każdy jednak robi to poprawnie. Stosowanie źle dobranej szczoteczki lub pasty do zębów, nieprawidłowa technika szczotkowania czy nieodpowiednia częstotliwość mycia zębów mogą spowodować, że nieświadomie doprowadzimy do powstawania różnych problemów z naszym uśmiechem. Jak prawidłowo myć zęby? Oto najważniejsze zasady prosto od specjalistów z warszawskiego centrum stomatologicznego DeClinic.

Więcej >
Jak wygląda profesjonalna diagnostyka stomatologiczna?

Podobnie jak w przypadku innych dziedzin medycyny, leczenie stomatologiczne rozpoczyna się od szczegółowej diagnostyki. W końcu bez odpowiedniego rozpoznania nie ma mowy o wdrożeniu skutecznych metod leczenia. Na czym polega profesjonalna diagnostyka stomatologiczna oraz jakie rodzaje badań obejmuje diagnostyka w warszawskim centrum stomatologicznym DeClinic? 

Więcej >
Jak leczyć zgrzytanie zębami?

U podłoża bruksizmu najczęściej leży stres. Przedłużające się napięcie mięśniowe powoduje zaciskanie zębów w dzień i zgrzytanie nimi w nocy. Powoduje to niszczenie zębów oraz ból. Jakie terapie mogą pomóc?

Więcej >
NAPISZ DO NAS
Masz pytanie? Zostaw swój numer a oddzwonimy do Ciebie!




    envelopephone-handsetbubblemenu