Jak dbać o zęby w święta?

Święta to czas, w którym lubimy sobie pofolgować. Lukrowane pierniczki, ciasta, gazowane napoje i inne smakołyki – mimo że to raj dla podniebienia – są cichymi pogromcami zdrowych zębów. Większość z nas w okresie świątecznym zwiększa spożycie cukru. Często też łapiemy lenia i nie chce nam się przykładać do higieny jamy ustnej. Co więcej, po obfitej uczcie może nas złapać zgaga, która również szkodzi zębom. Jak dbać o zęby w święta, aby w nowym roku cieszyć się zębami bez ubytków? Oto kilka wskazówek od warszawskich dentystów z DeClinic!

1. Myj zęby po posiłku.

Higiena zębów w święta (i nie tylko) zawsze zaczyna się od szczotkowania. Chodzi o to, aby czas, w którym resztki pokarmów zalegają na zębach, był najkrótszy. Dzięki temu zapobiegniesz gromadzeniu się płytki nazębnej i zmniejszysz ryzyko powstawania próchnicy. Możesz też przyjąć zasadę mycia zębów co najmniej trzy razy dziennie przez co najmniej dwie minuty. Warto zwiększyć częstotliwość szczotkowania – ale nie jego intensywność. Mocne szorowanie czy twardsza szczoteczka tylko zaszkodzą szkliwu. 

Nie zapominaj o nitkowaniu przestrzeni międzyzębowych. To właśnie tam gromadzą się resztki wigilijnego sernika czy makowca. Jeśli akurat jesteś poza domem i nie możesz pozwolić sobie na wyszczotkowanie zębów, możesz nosić ze sobą buteleczkę płynu do płukania lub po prostu przepłukiwać jamę ustną zwykłą wodą. 

2. Po niektórych produktach odczekaj z myciem zębów.

Szczotkowanie zębów to podstawa ich zdrowia – ale ważna jest nie tylko częstotliwość, ale też pora ich umycia. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że niektóre produkty zawierają kwasy rozmiękczające szkliwo zębów. Są to przede wszystkim kwaśne pokarmy i napoje, takie jak cytrusy (w tym soki owocowe), ocet czy kiszonki. Kwas powoduje, że zęby stają się matowe, porowate i dużo bardziej podatne na ubytki. Wszystko to sprawia, że zwiększa się ich podatność na próchnicę czy infekcje jamy ustnej.  

Jeśli chcesz zadbać o zęby w święta, zwróć na to szczególną uwagę. Wiele potraw wigilijnych zawiera niebezpieczne dla zębów kwasy. Jeśli zaczniesz szczotkować zęby natychmiast po zjedzeniu mandarynek, pomarańczy, bigosu z kiszonej kapusty lub po wypiciu lampki wina, szkliwo Twoich zębów może ulec uszkodzeniu. Lepiej odczekać co najmniej pół godziny. Możesz też wspomóc produkcję śliny (która neutralizuje kwasy), sięgając po gumę do żucia. 

3. Pij więcej wody.

Woda doskonale wypłukuje resztki pokarmów. Pobudza również ślinianki do produkcji śliny, której głównym zadaniem jest obmywanie błony śluzowej, zębów i kieszonek dziąsłowych, utrudniając namnażanie bakterii. Woda zapobiega też pojawianiu się suchości w ustach, a także pomaga eliminować brzydki zapach.

To jednak nie koniec dobroczynnego działania wody. Niektóre świąteczne potrawy, takie jak na przykład barszcz czerwony czy czerwone wino, powodują nieestetyczne plamy na naszych zębach. Popijając je wodą, usuwamy ich pozostałości i zapobiegam tworzeniu się trudnych do usunięcia przebarwień. Jest też zdrowszą alternatywą dla soków owocowych, napojów gazowanych czy słodzonych kompotów – nie tylko dla zębów, ale i całego organizmu. 

4. Uważaj na niektóre słodycze.

Największym wrogiem świątecznej higieny zębów są słodycze. Tyle że kto w święta oprze się świeżemu sernikowi? Nie można dać się zwariować – zjedzenie sernika i umycie po nim zębów nie spowoduje spustoszenia w naszej jamie ustnej. Warto jednak uważać na niektóre ze słodkości. 

Najgroźniejsze są twarde cukierki do ssania, toffi, krówki, twarde pierniczki oraz karmelki, które przyklejają się do zębów i są trudne do usunięcia. Kontakt szkliwa z cukrem jest tu dłuższy niż w przypadku zjedzenia klasycznego sernika czy makowca. Co więcej, takie słodycze narażają zęby na pęknięcia, wykruszenia, a także ryzyko uszkodzenia wypełnienia.

5. Chroń się przed zgagą. 

Czy wiesz, że nieleczony refluks może prowadzić nie tylko do stanów zapalnych przełyku, ale również do uszkodzeń zębów? Cofający się podczas zgagi sok żołądkowy podrażnia przełyk i gardło, a nadmiar substancji o odczynie kwaśnym prowadzi do erozji szkliwa, „rozpuszczając” jego twardą warstwę wierzchnią odpowiadającą za jego strukturę.

Jeśli miewasz tendencję do występowania zgagi i chcesz zadbać o zęby w święta, wystrzegaj się między innymi produktów smażonych (smażonego karpia lepiej zastąpić rybą gotowaną), alkoholu, a także kawy. Lepiej też uważać na słodycze oraz owoce cytrusowe. Podobnie jak w przypadku zjedzenia kwaśnych produktów, wystrzegaj się szczotkowania zębów przez 30 minut po wystąpieniu objawów refluksu. 

6. Nie czyść zębów przy pomocy wykałaczek. 

Jak poradzić sobie z resztkami maku, które utknęły pomiędzy zębami? Lepiej nie próbuj ich usuwać przy pomocy zwykłych wykałaczek. Takim mechanicznym forsowaniem okolicy zębów możesz niechcący podrażnić dziąsła, a nawet uszkodzić szkliwo zębów. 

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest nić dentystyczna, którą można wrzucić do torebki czy kieszeni. Jest nie tylko bezpieczniejsza i skuteczniejsza, ale też bardziej higieniczna dla Twojej jamy ustnej.

7. Czyszcząc zęby, nie pomijaj języka. 

Pomijanie higieny języka podczas szczotkowania zębów to jeden z podstawowych błędów notorycznie popełniany przez naszych pacjentów – o czym często mówią specjaliści z warszawskiego centrum stomatologicznego DeClinic. Nie wszyscy są bowiem świadomi, że ze względu na swoją porowatą strukturę to właśnie język jest jednym z największych siedlisk bakterii w jamie ustnej. 

Zimowy urlop to dobry czas, by wprowadzić nowy nawyk w życie. Pamiętać o tym powinny zwłaszcza osoby zmagające się z nieświeżym oddechem. Czym myć język? Najlepiej sprawdzi się tu skrobaczka do języka, której specjalnie zaprojektowany kształt pomaga w usunięciu nalotów, a co za tym idzie, pozbyciu się szkodliwych bakterii. 

Dbając o zęby święta, warto zachować zdrowy rozsądek i otoczyć jamę ustną szczególną troską – tak, aby nie rozpocząć boleśnie nowego roku. A jako jedno z noworocznych postanowień zalecamy wizytę kontrolną u stomatologa, który dokładnie przyjrzy się zębom i oceni, czy nie pojawiły się żadne ubytki. Jeśli szukasz sprawdzonego dentysty w Warszawie, zapisz się jeszcze dziś do DeClinic!

WARTO WIEDZIEĆ
Jak wygląda profesjonalna diagnostyka stomatologiczna?

Podobnie jak w przypadku innych dziedzin medycyny, leczenie stomatologiczne rozpoczyna się od szczegółowej diagnostyki. W końcu bez odpowiedniego rozpoznania nie ma mowy o wdrożeniu skutecznych metod leczenia. Na czym polega profesjonalna diagnostyka stomatologiczna oraz jakie rodzaje badań obejmuje diagnostyka w warszawskim centrum stomatologicznym DeClinic? 

Więcej >
Jakie korzyści dla pacjenta niesie zespołowe leczenie stomatologiczne? 

W czasach, gdy stomatologia rozwija się w zawrotnym tempie, jeden lekarz nie jest w stanie być ekspertem w każdej dziedzinie. Rozwiązaniem jest tu podejście interdyscyplinarne, którego założeniem jest leczenie zespołowe.

Więcej >
NAPISZ DO NAS
Masz pytanie? Zostaw swój numer a oddzwonimy do Ciebie!





    envelopephone-handsetbubblemenu