Kiretaż ­– czym jest i jakie są rodzaje kiretażu?

Kiretaż to jedna z metod terapii chorób przyzębia u pacjentów z poważnymi problemami periodontologicznymi. Wykonywany jest w przypadku bardzo zaawansowanego kamienia nazębnego, kiedy klasyczny skaling i piaskowanie są już niewystarczające. Jakie są rodzaje kiretażu zębów, na czym polega zabieg oraz jak jest wykonywany w klinice stomatologicznej w Warszawie DeClinic? 

Kiretaż to jedna z metod terapii chorób przyzębia u pacjentów z poważnymi problemami periodontologicznymi. Wykonywany jest w przypadku bardzo zaawansowanego kamienia nazębnego, kiedy klasyczny skaling i piaskowanie są już niewystarczające. Jakie są rodzaje kiretażu zębów, na czym polega zabieg oraz jak jest wykonywany w klinice stomatologicznej w Warszawie DeClinic? 

Co to jest kiretaż?

Kiretaż to zabieg stomatologiczny z zakresu periodontologii, który polega na oczyszczeniu korzeni zęba z płytki i kamienia z powierzchni poniżej linii dziąseł. Jego celem jest dokładne usunięcie złogów kamienia poddziąsłowego, resztek bakterii oraz złogów martwego cementu z kieszonek dziąsłowych. Efektem procedury jest spłycenie kieszonek dziąsłowych oraz usunięcie ziarniny zapalnej. 

Kiedy wykonuje się kiretaż zębów?

Najczęstszym wskazaniem do kiretażu jest terapia chorób przyzębia. W warunkach fizjologicznych wielkość kieszonek dziąsłowych nie powinna przekraczać 2 mm. W niektórych przypadkach dochodzi jednak do ich patologicznego powiększenia. To utrudnia prawidłową higienę jamy ustnej – w powstałych szczelinach magazynują się nie tylko trudne do usunięcia drobinki jedzenia, ale również złuszczający się nabłonek czy drobnoustroje bytujące w jamie ustnej. Prowadzi to do rozwoju stanów zapalnych oraz wielu związanych z tym powikłań, takich jak powstawanie ubytków kości wyrostka zębodołowego, a nawet utrata zębów.

Kiretaż stosowany jest u pacjentów, którzy zaczynają mieć poważne stany zapalne powodujące krwawienie dziąseł, ruchomość zębów oraz wysięki ropne, a także w sytuacjach, kiedy doszło do wczesnej utraty kości, jak i dziąsła.

Jakie są rodzaje kiretażu?

W zależności od głębokości powstałych kieszonek dziąsłowych oraz stopnia zaawansowania chorób przyzębia periodontolog decyduje się na jeden z dwóch rodzajów kiretażu zęba: zamknięty lub otwarty.

Czym jest kiretaż zamknięty?

Jest to zabieg, jaki wykonujemy u pacjentów, u których wielkość kieszonek dziąsłowych nie przekracza 5 mm. Może to dotyczyć zarówno okolicy jednego, jak i większej liczby zębów. Lekarz odsłania korzeń zęba poprzez odchylenie błony śluzowej dziąseł (bez jej rozcinania). Następnie dokładnie oczyszcza nie tylko korzeń, ale także ściany dziąsła oraz przepłukuje dno kieszonki. 

W DeClinic, klinice dentystycznej w Warszawie, procedura ta kończy się nałożeniem leku oraz wizytą kontrolną po około tygodniu od zabiegu. Prawidłowo wykonany kiretaż prowadzi nie tylko do tak zwanego spłycenia kieszonek dziąsłowych, ale również do wytworzenia nowego, zdrowego nabłonka.

Jak wygląda kiretaż otwarty?

Jeśli po wykonaniu kiretażu zamkniętego nie doszło do spłycenia kieszonek, czyli zamknięcia szczeliny znajdującej się między zębem a tkankami otaczającymi, konieczne jest wykonanie kiretażu otwartego.  

Jest to bardziej zaawansowany zabieg, który wymaga nacięcia dziąseł w celu ułatwienia dostępu do korzenia zęba oraz kości. Dopiero po wykonaniu nacięcia lekarz jest w stanie oczyścić miejsce z nagromadzonych złogów kamienia poddziąsłowego, ziarniny zapalnej oraz zmian wczesnomartwiczych. W przypadku bardzo rozległych zmian zapalnych oraz obecności znacznych ubytków kostnych nasi eksperci mogą także wykonać procedury regeneracyjne, takie jak zastosowanie materiału kościozastępczego. Zabieg kiretażu otwartego wymaga założenia szwów.

Przeciwwskazania do kiretażu dziąseł

Przed przystąpieniem do zabiegu kiretażu niezbędne jest spełnienie pewnych warunków. Stomatolodzy z DeClinic zwracają szczególną uwagę na to, aby pacjent przestrzegał bezwzględnej higieny jamy ustnej: zęby muszą być bardzo dobrze wyczyszczone i nie posiadać osadu nazębnego. Obecność kamienia czy płytki bakteryjnej uniemożliwia przeprowadzenie kiretażu.

Jak przebiega zabieg kiretażu w DeClinic?

Kiretaż zębów, bez względu na rodzaj, przeprowadzany jest w znieczuleniu. W Centrum Stomatologicznym DeClinic zabieg kiretażu wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym (szczególnie jeśli problem dotyczy większej grupy zębów). To pozwala na wykonanie zabiegu w komfortowy dla pacjenta sposób. 

Najnowocześniejszą alternatywą dla tradycyjnego kiretażu otwartego jest kiretaż laserowy. Kiretaż laserowywykorzystuje wiązkę światła laserowego do dokładnego oczyszczenia kieszonek dziąsłowych i korzeni zębów. Jest to rozwiązanie mniej inwazyjne niż kiretaż zwykły, co oznacza krótszy czas gojenia i zmniejszone dolegliwości pozabiegowe.

Po zabiegu pacjenci mogą odczuwać nieprzyjemne dolegliwości, takie jak obrzęk, niewielkie krwawienie w miejscu zabiegowym, nadwrażliwość na wysoką i niską temperaturę, zasinienie policzka, a niekiedy również wrażenie ruchomości zęba. Wszystkie te objawy są naturalnymi reakcjami organizmu, jednak w przypadku bardzo niepokojących oznak warto skonsultować się z naszym specjalistą, który rozwieje wszelkie wątpliwości.

Zalecenia pozabiegowe po kiretażu

Po przeprowadzonym kiretażu zęba ważne jest ścisłe przestrzeganie zaleceń stomatologa w celu zapewnienia prawidłowego gojenia się oraz minimalizacji dolegliwości. 

Do takich zaleceń periodontolodzy DeClinic zaliczają:

  • Powstrzymywanie się od szczotkowania zębów przez pierwsze 12 godzin po zabiegu. Po tym okresie zalecane jest delikatne, ale dokładne mycie zębów przy użyciu miękkiej szczoteczki i nici dentystycznych.
  • Przyjmowanie leków przeciwbólowych oraz antybiotyków zgodnie z zaleceniami stomatologa.
  • Stosowanie płynu do płukania jamy ustnej z chlorheksydyną, który pomaga w dezynfekcji, łagodzi ból i zapobiega powstawaniu kamienia nazębnego.
  • Unikanie gorących napojów, alkoholu i palenia papierosów przez przynajmniej dobę po zabiegu.
  • Przestrzeganie diety płynnej i unikanie spożywania twardych produktów przez pierwszy tydzień po wykonanym kiretażu.

Wybór odpowiedniego gabinetu stomatologicznego oraz regularne wizyty u dentysty to podstawa, aby zachować zdrowie przyzębia i uniknąć powikłań po zabiegu kiretażu. Jeśli szukasz dobrego stomatologa w Warszawie, skontaktuj się z ekspertami DeClinic. 

WARTO WIEDZIEĆ
Czym są korony na zęby i kiedy je stosować?

Współczesna stomatologia –  w tym jedna z jej gałęzi, czyli protetyka – dynamicznie posuwa się naprzód, oferując pacjentom coraz bardziej zaawansowane metody leczenia. Jednym z takich rozwiązań są nowoczesne korony na zęby, które odgrywają kluczową rolę w przywracaniu funkcji i estetyki zniszczonych zębów. W tym artykule przyjrzymy się bliżej koronom na zęby, ich różnym rodzajom oraz kiedy są zalecane pacjentom.

Więcej >
Jak zdrowie Twoich zębów wpływa na Twój organizm?

Zdrowe zęby to nie tylko kwestie estetyczne. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że zapalenie dziąseł, nieleczona próchnica czy nieprawidłowy zgryz wpływają niekorzystnie na stan zdrowia całego organizmu oraz obniżają jakość naszego życia. Dlaczego dbanie o zęby jest tak ważne i jakie mogą być skutki zaniedbania zdrowia uśmiechu? 

Więcej >
Jakie korzyści dla pacjenta niesie zespołowe leczenie stomatologiczne? 

W czasach, gdy stomatologia rozwija się w zawrotnym tempie, jeden lekarz nie jest w stanie być ekspertem w każdej dziedzinie. Rozwiązaniem jest tu podejście interdyscyplinarne, którego założeniem jest leczenie zespołowe.

Więcej >
NAPISZ DO NAS
Masz pytanie? Zostaw swój numer a oddzwonimy do Ciebie!





    envelopephone-handsetbubblemenu