Współczesna stomatologia – w tym jedna z jej gałęzi, czyli protetyka – dynamicznie posuwa się naprzód, oferując pacjentom coraz bardziej zaawansowane metody leczenia. Jednym z takich rozwiązań są nowoczesne korony na zęby, które odgrywają kluczową rolę w przywracaniu funkcji i estetyki zniszczonych zębów. W tym artykule przyjrzymy się bliżej koronom na zęby, ich różnym rodzajom oraz kiedy są zalecane pacjentom.
Współczesna stomatologia – w tym jedna z jej gałęzi, czyli protetyka – dynamicznie posuwa się naprzód, oferując pacjentom coraz bardziej zaawansowane metody leczenia. Jednym z takich rozwiązań są nowoczesne korony na zęby, które odgrywają kluczową rolę w przywracaniu funkcji i estetyki zniszczonych zębów. W tym artykule przyjrzymy się bliżej koronom na zęby, ich różnym rodzajom oraz kiedy są zalecane pacjentom.
Korony zębowe są rodzajem protetycznego uzupełnienia, które obejmuje całą widoczną część zęba. Mówiąc prostym językiem, koronka zębowa tworzy swoistą „czapeczkę” mocowaną na powierzchni naszego zęba. Jej celem jest przywrócenie funkcji zgryzowej, poprawa estetyki oraz ochrona osłabionych lub uszkodzonych zębów. Korony pozwalają odtworzyć anatomiczny kształt oraz wielkość naturalnego uzębienia pacjenta. Są też wygodniejszą i mniej inwazyjną opcją niż implanty.
Świat dzisiejszej stomatologii wyróżnia kilka rodzajów koron. Różnią się od siebie materiałem wykonania. O wyborze odpowiedniej korony decyduje protetyk, dopasowując ją do konkretnego przypadku, a także oczekiwań i możliwości finansowych pacjenta.
Oto najpopularniejsze z nich:
Korony porcelanowe na podbudowie metalowej
Są jednymi z najczęściej stosowanych rodzajów koron zębów. Składają się z metalowej podbudowy – która zapewnia wytrzymałość i trwałość – oraz warstwy porcelanowej, nadającej zębom naturalny wygląd.
Korony porcelanowe na podbudowie cyrkonowej
Są najtwardszym i najtrwalszym rodzajem koronek zębowych. Są też bardzo praktyczne, gdyż ich kolor można perfekcyjnie dopasować do naturalnego odcienia zębów.
Korony ceramiczne
Wyglądają wyjątkowo estetycznie, w związku z czym są najczęściej stosowanym typem koron w przypadku zębów przednich. Nowoczesne technologie pozwalają uzyskać wysoką wytrzymałość materiału, co sprawia, że korony te są dość trwałe.
Korony akrylowe lub kompozytowe
Protetycy zakładają je tymczasowo, na przykład w podczas procesu odbudowy zęba lub w trakcie leczenia kanałowego. Korony akrylowe i kompozytowe nie są zalecane jako rozwiązanie długoterminowe.
Kiedy warto zdecydować się na uzupełnienie w postaci korony zębowej? Jest kilka sytuacji, w których protetycy rekomendują to rozwiązanie.
Uszkodzenia zębów
Korony na zęby są często stosowane, kiedy ząb został znacznie uszkodzony, np. przez próchnicę czy wskutek urazu. Jeśli ubytek jest duży i nie można go odbudować za pomocą plomby, korona staje się koniecznością. Korony zębowe chronią tkankę zęba przed dalszym osłabieniem oraz zapobiega pęknięciom czy złamaniom.
Po leczeniu kanałowym
Zęby, które przeszły leczenie kanałowe, stają się podatne na pęknięcia, a niekiedy wymagają rekonstrukcji. W takich przypadkach korona zapewnia dodatkową ochronę, zwiększając trwałość zęba i minimalizując ryzyko jego szkodzenia.
Problemy estetyczne
Korony na zęby stosowane są też w celach estetycznych – zwłaszcza jeśli ząb jest silnie przebarwiony, starty, zniekształcony lub ma inne wady pogarszające jego wygląd. Dzięki koronom na zębach można przywrócić pacjentowi zdrowy uśmiech i zwiększyć jego pewność siebie.
Wzmocnienie mostów i protez
Korony zębowe są nieodzowne przy tworzeniu mostów oraz stabilizowaniu protez. Pozwalają na mocowanie mostu protetycznego na implantach lub zębach naturalnych. Pełnią funkcję podparcia dla mostu, umożliwiając mu pewne i trwałe osadzenie.
Istnieje kilka sytuacji, w których procedura ta może być niewskazana lub wymaga dodatkowej uwagi lekarza. Przeciwwskazania do założenia korony zębowej obejmują:
Niewystarczająca struktura zęba
Jeśli ząb ma zbyt małą ilość zdrowej tkanki, na którą koronka mogłaby zostać zamocowana, procedura jest trudna do przeprowadzenia lub wręcz niemożliwa. W takich przypadkach konieczne będzie bardziej zaawansowane rozwiązanie, na przykład implant.
Problemy z dziąsłami i stany zapalne
Jeśli pacjent cierpi na zakażenia w obrębie zęba lub poważne problemy z dziąsłami, jak zaawansowana choroba przyzębia (paradontoza), konieczne jest ich wyleczenie przed założeniem koronki na zęby. Choroby dziąseł mogą wpłynąć na trwałość uzupełnienia w postaci korony.
Zbyt zaawansowane uszkodzenia zębów
Czyli w przypadku, gdy ząb jest na tyle zniszczony wskutek próchnicy, że nie ma możliwości utrzymania koronki zębowej w stabilny sposób. W takich przypadkach konieczne bywa całkowite usunięcie zęba i zastąpienie go implantem.
Zanim zostaną założone korony, niezbędne jest przeprowadzenie dogłębnej oceny lekarza. Protetyk stomatologiczny ocenia stan zębów, dziąseł oraz całej jamy ustnej, by upewnić się, że pacjent spełnia wszystkie warunki zabiegu.
Zwykle procedura przebiega na dwóch wizytach i odbywa się w znieczuleniu miejscowym:
Przygotowanie zęba
Usunięcie wszelkich ubytków oraz staranne opiłowanie zęba o około 1-2 mm z każdej strony, aby korona mogła się do niego dopasować.
Wycisk lub skan 3D
Obecnie tradycyjne wyciski zastępowane są zwykle skanerem wewnątrzustnym 3D. Jest to bardziej komfortowe dla pacjenta i zapewnia dokładniejsze rezultaty.
Wybór koloru i kształtu
Ważne, aby porcelanowe czy ceramiczne korony zębów były jak najbardziej zbliżone do wyglądu naturalnych zębów pacjenta.
Tymczasowa korona zębów
W międzyczasie pacjent może otrzymać tymczasową koronę. Ma to na celu ochronę zęba oraz zachowanie estetyki i funkcji zgryzu podczas oczekiwania na koronę właściwą.
Zamontowanie korony docelowej
Na drugiej wizycie stomatolog sprawdza dopasowanie korony, a następnie cementuje ją na stałe.
Dopasowanie i wygładzenie
Lekarz dokładnie dostosuje koronę, zapewniając pacjentowi odpowiedni komfort noszenia. Koronamoże być dodatkowo wygładzana i polerowana, aby uniknąć podrażnień dziąseł i minimalizować ryzyko gromadzenia się płytki nazębnej.
Ostateczna decyzja dotycząca założenia korony na zęby powinna być podjęta przez protetyka po dokładnym przeglądzie zdrowia jamy ustnej pacjenta oraz uwzględnieniu ewentualnych przeciwwskazań. Warto udać się do odpowiedniego specjalisty, który dobierze najlepsze rozwiązanie dla konkretnego przypadku. Jeśli szukasz polecanego protetyka w Warszawie, skonsultuj się z ekspertami Centrum Stomatologicznego DeClinic!
Zdrowe zęby to nie tylko kwestie estetyczne. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że zapalenie dziąseł, nieleczona próchnica czy nieprawidłowy zgryz wpływają niekorzystnie na stan zdrowia całego organizmu oraz obniżają jakość naszego życia. Dlaczego dbanie o zęby jest tak ważne i jakie mogą być skutki zaniedbania zdrowia uśmiechu?
W czasach, gdy stomatologia rozwija się w zawrotnym tempie, jeden lekarz nie jest w stanie być ekspertem w każdej dziedzinie. Rozwiązaniem jest tu podejście interdyscyplinarne, którego założeniem jest leczenie zespołowe.
Zdrowy uśmiech to dużo więcej niż tylko białe, równe zęby. Centrum Stomatologiczne DeClinic z siedzibami na warszawskim Mokotowie oraz Powiślu przyjmuje nowe motto „Definicja DeClinic – definicja zdrowego uśmiechu w wersji premium”, które podkreśla nacisk na kompleksową opiekę stomatologiczną premium. Co oznacza dla nas tytułowy zdrowy uśmiech?