Czym jest fluoryzacja zębów i jakie są jej zalety?

Wzmacnia szkliwo, chroni przed próchnicą, ogranicza osadzanie się kamienia nazębnego – fluoryzacja zębów to jeden z najpopularniejszych zabiegów profilaktyki stomatologicznej, który przynosi mnóstwo korzyści. Na czym polega, dla kogo jest zalecany i jak często warto go wykonywać? 

Wzmacnia szkliwo, chroni przed próchnicą, ogranicza osadzanie się kamienia nazębnego – fluoryzacja zębów to jeden z najpopularniejszych zabiegów profilaktyki stomatologicznej, który przynosi mnóstwo korzyści. Na czym polega, dla kogo jest zalecany i jak często warto go wykonywać? 

Czym jest fluoryzacja zębów?

Nie sposób opisać zabieg fluoryzacji bez wyjaśnienia tego, jak na zęby działa fluor. Fluor to bowiem pierwiastek, który jest niezbędny dla ich zdrowia – wzmacnia ich powierzchnię oraz zapobiega powstawaniu próchnicy. Fluor naturalnie dostarczany jest organizmowi wraz z wodą i niektórymi produktami spożywczymi (znajdziemy go w orzechach, rybach, nabiale czy zbożach). W bezpośrednim kontakcie z powierzchnią zębów fluor uodparnia szkliwo na działanie kwasów powodujących próchnicę. Właśnie dlatego pierwiastek ten jest najczęściej stosowaną substancją aktywną (np. w pastach czy płynach do płukania ust) o działaniu przeciwpróchniczym. 

Fluoryzacja zębów (nazywana też fluoryzacją kontaktową) to zabieg profilaktyczny wykonywany w gabinecie stomatologicznym, którego celem jest dostarczenie zębom fluoru. Polega na pokryciu zębów preparatem z wyższą zawartością fluoru niż ta dostępna w produktach do użytku domowego. Substancja ta tworzy na powierzchni zębów pewnego rodzaju tarczę ochronną, która zabezpiecza szkliwo przed działaniem kwasów bakteryjnych.

 

Zalety fluoryzacji zębów

Poza ochroną szkliwa, zabieg fluoryzacji zębów przynosi wiele dodatkowych korzyści naszej jamie ustnej: 

  • Hamuje rozwój bakterii próchnicowych (co oznacza, że zęby „psują się” dużo wolniej).
  •  Wzmacnia szkliwo i wspomaga proces jego remineralizacji (czyli odbudowy utraconych jonów wapnia i fosforanów w miejscach, gdzie już pojawiły się drobne ubytki).
  • Spowalnia przywieranie kamienia nazębnego do powierzchni zębów. 
  • Zmniejsza nadwrażliwość zębów.
  • Normalizuje pH w jamie ustnej.

 

Dla kogo wskazany jest zabieg fluoryzacji zębów?

Specjaliści z warszawskiego centrum stomatologicznego DeClinic zalecają systematyczne wykonywanie fluoryzacji wszystkim pacjentom jako profilaktykę przeciwpróchnicową. Zabieg przynosi szczególnie korzystne rezultaty w przypadku tendencji do remineralizacji szkliwa, nadwrażliwości szyjek zębowych, a także u pacjentów z przebarwieniami płytki nazębnej. Warto wykonywać go również u osób noszących aparaty ortodontyczne (ze względu na większe narażenie na powstawanie płytki bakteryjnej) oraz uzupełnienia protetyczne. Poza alergią lub nadwrażliwością na fluor nie ma żadnych przeciwwskazań do przeprowadzenia fluoryzacji zębów. Jest to zabieg prosty, który nie ingeruje w tkanki głębokie.

Przebieg zabiegu fluoryzacji zębów

Jak wygląda profesjonalny zabieg fluoryzacji zębów w gabinecie stomatologicznym? Procedura zawsze rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia zębów i usunięcia kamienia nazębnego oraz osadu.

W warszawskim centrum stomatologicznym DeClinic fluoryzacja to ostatni etap unikatowego zabiegu higienizacyjnego, który składa się z kilku kroków. Poprzedzona jest wybarwieniem płytki nazębnej, scalingiem (czyli usunięciem kamienia nazębnego przy użyciu scalerów pneumatycznych), piaskowaniem (pozbyciem się przebarwień i osadów) oraz polishingiem (wygładzeniem powierzchni zębów za pomocą past polerujących, gumek i szczoteczek). Następnie przy użyciu aplikatora na zęby nakładana jest cienka warstwa preparatu z fluorem (pod postacią żelu, lakieru lub pianki). Niezależnie od wybranego preparatu rezultaty fluoryzacji są podobne. Sam zabieg fluoryzacji trwa jedynie kilka minut.

Po fluoryzacji ważne jest przestrzeganie zaleceń. Przez dwie godziny po zabiegu nie wolno jeść i pić. Odradza się także mycie zębów przez około 12 godzin (przed snem najlepiej po prostu przepłukać je wodą). Fluoryzację warto powtarzać co jakiś czas, średnio mniej więcej raz na pół roku. 

 

Mity na temat fluoryzacji

Przez ostatnie lata na temat fluoryzacji zębów narosło sporo mitów. Ile jest w nich prawdy? 

Mit pierwszy – fluor jest niebezpieczny

Fluor sam w sobie jest pierwiastkiem niezbędnym dla zdrowia zębów. Obecny jest w niemal wszystkich produktach do higieny jamy ustnej. Niebezpieczne może być natomiast jego wysokie stężenie. Fluorek to pierwiastek toksyczny wyłącznie wtedy, kiedy występuje w bardzo dużych ilościach. Stężenia wykorzystywane w preparatach do fluoryzacji nie stanowią żadnego niebezpieczeństwa dla organizmu. Ważne jest jednak, aby zabieg został przeprowadzony przez osobę kompetentną. W DeClinic fluoryzacjęwykonują doświadczone higienistki. Dobierają one odpowiedni preparat oraz przeprowadzają zabieg z odpowiednią ostrożnością.

Mir drugi – fluoryzacja zębów jest bolesna 

Fluoryzacja zębów jest całkowicie bezbolesna. U niektórych pacjentów bolesne lub nieprzyjemne mogą być natomiast czynności związane z oczyszczaniem zębów i usuwaniem kamienia nazębnego, które poprzedzają fluoryzację.

Mit trzeci – fluor hamuje czynną próchnicę 

Niestety, w przypadku dużych ubytków niezbędne jest ich opracowanie i nałożenie wypełnienia. Fluor jest natomiast w stanie zahamować niewielkie odwapnienia bez potrzeby leczenia stomatologicznego. Pamiętajmy jednak, że nawet regularna fluoryzacja nie zastąpi codziennej higieny jamy ustnej (w tym szczotkowania zębów pastą z zawartością fluoru). Zabieg należy traktować jako niezbędny dodatek o charakterze profilaktycznym. 

Zabieg fluoryzacji zębów to ważny element profilaktyki zębów i klucz do zdrowego, pięknego uśmiechu. Istotne jest jednak, aby przeprowadzała go osoba kompetentna, w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym. Jeśli szukasz miejsca, w którym wykonywana jest fluoryzacja zębów w Warszawie, skontaktuj się z DeClinic. Nasi eksperci pomogą ochronić zęby Twoje przed próchnicą!

WARTO WIEDZIEĆ
Jak wygląda profesjonalna diagnostyka stomatologiczna?

Podobnie jak w przypadku innych dziedzin medycyny, leczenie stomatologiczne rozpoczyna się od szczegółowej diagnostyki. W końcu bez odpowiedniego rozpoznania nie ma mowy o wdrożeniu skutecznych metod leczenia. Na czym polega profesjonalna diagnostyka stomatologiczna oraz jakie rodzaje badań obejmuje diagnostyka w warszawskim centrum stomatologicznym DeClinic? 

Więcej >
Jak zdrowie Twoich zębów wpływa na Twój organizm?

Zdrowe zęby to nie tylko kwestie estetyczne. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że zapalenie dziąseł, nieleczona próchnica czy nieprawidłowy zgryz wpływają niekorzystnie na stan zdrowia całego organizmu oraz obniżają jakość naszego życia. Dlaczego dbanie o zęby jest tak ważne i jakie mogą być skutki zaniedbania zdrowia uśmiechu? 

Więcej >
Jakie korzyści dla pacjenta niesie zespołowe leczenie stomatologiczne? 

W czasach, gdy stomatologia rozwija się w zawrotnym tempie, jeden lekarz nie jest w stanie być ekspertem w każdej dziedzinie. Rozwiązaniem jest tu podejście interdyscyplinarne, którego założeniem jest leczenie zespołowe.

Więcej >
NAPISZ DO NAS
Masz pytanie? Zostaw swój numer a oddzwonimy do Ciebie!




    envelopephone-handsetbubblemenu