Czym jest bonding zębów?

To zabieg z zakresu stomatologii estetycznej, który jest mało inwazyjny, a skutecznie niweluje drobne ukruszenia, pęknięcia czy przebarwienia. Ten „lifting” odbywa się za pomocą materiałów kompozytowych i zapewnia błyskawiczną metamorfozę uśmiechu. Nie należy mylić go z wybielaniem zębów.

Na czym polega bonding zębów?

Bonding zębów to mikroinwazyjny zabieg odbudowy zębów. Używa się do niego wysokiej klasy estetycznych i łatwych do modelowania materiałów kompozytowych, które znajdują również zastosowanie przy wypełnianiu ubytków próchnicowych (czyli klasycznym leczeniu zachowawczym). Zabieg ten nie ingeruje głęboko w strukturę zęba, a efekty często są spektakularne. Tą techniką można zamaskować takie skazy, jak ukruszenia i wyszczerbienia, drobne złamania korony zęba, zniekształcenia, pęknięcia, widoczne wypełnienia czy przebarwienia. Kompozyt pozwala minimalnie korygować wielkość zębów oraz zamknąć zbyt duże przerwy między nimi. Bonding wyrównuje zęby oraz ich koloryt przy mniejszych lub pojedynczych uszkodzeniach. Przy większych lepiej sprawdzają się pełnoceramiczne licówki, które jednak są już uzupełnieniem protetycznym, wymagającym większej ingerencji w strukturę zęba, ponieważ wymagają precyzyjnego oszlifowania, co jest procesem nieodwracalnym.

Jak przebiega bonding zębów?

Cały proces leczenia rozpoczynamy od szczegółowej rozmowy z Pacjentem. Na tym etapie trzeba dokładnie określić oczekiwania. Bonding, jak każdy zabieg z ma swoje plusy i minusy, i należy to z przedyskutować. Konieczny jest też profesjonalny zabieg higienizacji, czasem również wybielanie. Następnie lekarz prowadzący przygotowuje projekt przyszłych zębów poprzez pobranie wycisku lub skanu. Powstaje tzw. wax-up i odpowiedni klucz, za pomocą którego możemy wyżej opisany projekt przymierzyć w jamie ustnej Pacjenta i pokazać kształt, wielkość i ogólny wygląd przyszłego uśmiechu. Oczywiście wszystko zależy od zakresu prac. Jeśli bonding ma dotyczyć niektórych zębów i niewielkiej korekty, możemy ten etap pominąć. Jeśli wykonujemy metamorfozę dużej liczby zębów, zarówno w łuku górnym jak i dolnym, jest on niezbędny . Jeśli Pacjent zaakceptuje naszą propozycję, możną przystąpić do pracy i po odpowiednim przygotowaniu powierzchni szkliwa zacząć modelowanie zębów materiałem kompozytowym. Każda jego warstwa jest naświetlana lampą polimeryzacyjną a końcowa praca dokładnie polerowana.

Zalety bondingu zębów

Nowoczesne materiały kompozytowe są bardzo wdzięczne do pracy i dają dobre rezultaty estetyczne. Pracuje się nimi sprawnie i najczęściej efekty widoczne są od razu po zabiegu. Bonding nie wymaga tak dużej ingerencji w ząb, jak w przypadku licówek pełnoceramicznych. Materiał kompozytowy jest łatwo naprawialny, jeśli przytrafia się jakaś awaria. Bonding jest dedykowany dla Pacjentów, którzy nie do końca są przekonani do wykonania licówek. Trzeba jednak pamiętać, że kompozyt lubi się przebarwiać i po jakimś czasie efekt końcowy traci na jakości. Efekt utrzymuje się około 5 lat. Niestety, porównując kompozyt z porcelaną, ten pierwszy przegra więc trzeba się dobrze zastanowić, zanim podejmiemy jakąś decyzję. Nie zawsze warto podążać za trendami, lepiej posłuchać rady swojego stomatologa

Przeciwwskazania do bondingu zębów

Przeciwskazania są bardzo indywidualną sprawą. W przypadku rozległych wypełnień, dużych ubytków próchnicowych, stanie zapalnym przyzębia brzeżnego, nadmiernym ścieraniu zębów lepszym rozwiązaniem będzie protetyka klasyczna poprzedzona wnikliwą diagnostyką.

WARTO WIEDZIEĆ
NAPISZ DO NAS
Masz pytanie? Zostaw swój numer a oddzwonimy do Ciebie!




    envelopephone-handsetbubblemenu