Zęby zatrzymane – co warto wiedzieć!

Zęby zatrzymane, ósemki, zęby mądrości – to bolący problem zazwyczaj

O zębach zatrzymanych krąży wśród Pacjentów wiele historii, co wywołuje strach, przed podjęciem decyzji o wizycie na fotelu chirurga stomatologicznego lub szczękowo-twarzowego. Tymczasem ząb zatrzymany to prawidłowo, pod względem anatomicznym, wykształcony ząb, który tkwi w kości szczęki lub żuchwy. Możemy rozróżnić zęby zatrzymane częściowo, gdy jakiś fragment korony zęba jest pokryty błoną śluzową dziąsła lub w małym fragmencie korona jest widoczna w jamie ustnej oraz zęby zatrzymane całkowicie, gdy cały ząb jest otoczony przez kość. Zatrzymaniu ulegają najczęściej dolne trzecie trzonowce, kły górne, dolne przedtrzonowce a niekiedy centralne siekacze.

Główną przyczyną zatrzymania „dolnych ósemek” jest brak miejsca na te zęby w łuku zębowym, co powoduje różnego rodzaju zmiany patologiczne i decyduje o konieczności ich usunięcia. Obecnie mówimy o leczniczych wskazaniach do operacyjnego usunięcia zębów zatrzymanych, do których należą m.in. nawracające stany zapalne, ropnie, torbiele zawiązkowe, bóle neuralgiczne czy próchnica. Dotychczas nie podjęto decyzji o profilaktycznym usuwaniu „8” , wiadomo jednak, że jeśli takie zęby nie zostaną w porę usunięte, mogą powodować stłoczenie zębów siecznych, dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych, trudne do wyleczenia ubytki próchnicowe, czy powstawanie bolesnych, patologicznych kieszeni kostnych.

Tomografia komputerowa pozwala dokładnie zobaczyć, jak położony jest ząb, a co za tym idzie dokładnie zaplanować zabieg.

Zanim jednak lekarz podejmie decyzję o konieczności usunięcia takiego zęba, kieruje na diagnostykę CBCT. Tomografia komputerowa pozwala dokładnie zobaczyć, jak położony jest ząb, a co za tym idzie dokładnie zaplanować zabieg. W DeClinic zabieg operacyjnego usunięcia zębów zatrzymanych wykonujemy na sali operacyjnej, w znieczuleniu miejscowym (niekiedy w znieczuleniu ogólnym), w pełnym jałowym obłożeniu, aby minimalizować powikłania.

Zabieg przeprowadzany przez lekarzy stomatologów, specjalistów z zakresu chirurgii szczękowo-twarzowej, nie jest zabiegiem prostym i może wiązać się z takimi powikłaniami jak suchy zębodół, porażenie nerwu językowego lub zębodołowego dolnego, zapalenie okolicznych przestrzeni okołoszczękowych.

Po zabiegu pole operacyjne zaopatrywane jest szwami, opatrunkiem uciskowym oraz chłodnym kompresem. Wskazana jest antybiotykoterapia oraz miękka dieta. Przez 2-3 dni może utrzymywać się obrzęk i ból. Należy przestrzegać prawidłowej higieny jamy ustnej, stosując zalecone przez lekarza płukanki przeciwzapalne oraz odpowiednie pozabiegowe szczoteczki do zębów. Zwykle po tygodniu odbywa się wizyta kontrolna, połączona z usunięciem szwów.

Tekst : lek.dent. Irmina Materna
Zdjęcia : technik radiolog Małgorzata Nietubyć

WARTO WIEDZIEĆ
NAPISZ DO NAS
Masz pytanie? Zostaw swój numer a oddzwonimy do Ciebie!
    envelopephone-handsetbubblemenu