Czym jest remineralizacja szkliwa?

Szkliwo zębów to najtwardsza tkanka w ludzkim organizmie. Nie oznacza to jednak, że jest całkowicie niezniszczalna. Niewystarczająca higiena jamy ustnej czy niewłaściwa dieta stopniowo osłabiają szkliwo, prowadząc do próchnicy. Jedynym sposobem na odwrócenie tego procesu jest remineralizacja szkliwa. Czym jest, na czym polega i jak dbać o zęby, aby wspierać remineralizację zębów? Oto wskazówki od ekspertów z warszawskiego centrum stomatologicznego DeClinic!

Jak i dlaczego szkliwo zębów ulega zniszczeniu? 

Aby zrozumieć proces, jakim jest remineralizacja szkliwa, musimy wyjaśnić, czym jest jego demineralizacja. Szkliwo zębów zbudowane jest głównie z hydroksyapatytu – związku mineralnego, który nadaje mu twardość i odporność na działanie sił mechanicznych. Niestety, mimo dużej wytrzymałości, nie ono jest niezniszczalne. Pod wpływem różnych czynników może nastąpić jego stopniowa degradacja.

Główną rolę w tym procesie odgrywa pH w jamie ustnej. Warto wiedzieć, że nasze szkliwo „nie lubi”, kiedy pH spada, zwłaszcza poniżej poziomu 4.5–5.5. Tak kwaśne środowisko sprawia, że struktury szkliwa ulegają rozpuszczeniu i rozpoczyna się proces jego demineralizacji. Mówiąc prościej, szkliwo stopniowo traci minerały i staje się coraz słabsze.

W wyniku demineralizacji na zębach pojawiają się niewielkie, białe przebarwienia. Jeśli nic z tym nie zrobimy, demineralizacja szkliwa będzie postępować i prowadzić do głębszych uszkodzeń, takich jak ubytki próchnicowe.

Jak to wygląda w praktyce? Zła higiena i dieta bogata w cukry powodują, że bakterie znajdujące się w jamie ustnej wytwarzają kwasy obniżające pH. Jednak nie tylko złe nawyki mogą być przyczyną problemu. Szkliwo może ulec demineralizacji także w wyniku problemów zdrowotnych (takich jak refluks żołądkowy) oraz przy nadmiernym stosowaniu produktów wybielających zęby.

Na czym polega remineralizacja szkliwa?

Remineralizacja szkliwa to proces, podczas którego utracone minerały – głównie hydroksyapatyt, wapń i fosforan – są ponownie wbudowywane w strukturę szkliwa. Zjawisko to może zachodzić naturalnie, dzięki ślinie, która pomaga neutralizować kwasy w jamie ustnej.

Przy zaawansowanej demineralizacji naturalne procesy okazują się jednak niewystarczające. Tu z pomocą przychodzą profesjonalne (czyli gabinetowe) oraz domowe metody wspomagające remineralizację zębów. Remineralizacja jest szalenie ważnym elementem profilaktyki jamy ustnej i utrzymania zdrowego szkliwa na lata. Dzięki niej proces chorobowy ulega zatrzymaniu, a ogniska próchnicowe stają się nieaktywne. 

Remineralizacja szkliwa u stomatologa 

W przypadku zaawansowanej demineralizacji szkliwa zalecamy profesjonalną remineralizację w gabinecie stomatologicznym. Taki zabieg składa się z dwóch etapów. Na początku specjalista dokładnie oczyszcza zęby, usuwając z ich powierzchni zalegający kamień nazębny i płytkę bakteryjną (utrudniają bowiem dostęp substancji remineralizujących do szkliwa). Najczęściej wykorzystuje się do tego takie metody jak piaskowanie i skaling.

Po oczyszczeniu zębów lekarz aplikuje na zęby preparaty remineralizujące, zazwyczaj na bazie fluoru. Może to być lakier fluorkowy, pianka lub żel. Produkt na krótki czas pozostaje na zębach, umożliwiając wchłanianie minerałów przez szkliwo. Taki profesjonalny zabieg fluoryzacji tworzy na powierzchni zębów specjalną powłokę, wypełniającą wszelkie bruzdy czy nierówności w szkliwie.

W niektórych przypadkach stosuje się również preparaty zawierające hydroksyapatyt, które wspierają naturalną odbudowę struktury zęba. Profesjonalna remineralizacja szkliwa nie tylko wzmacnia zęby, ale również zmniejsza ich nadwrażliwość oraz zmniejsza ryzyko rozwoju próchnicy. Zęby są też wyraźnie gładsze, a szkliwo lepiej odbija światło, co jest ważnym walorem estetycznym zabiegu.

Nawyki wspomagające remineralizację zębów

Remineralizację szkliwa warto wspierać codziennymi zdrowymi nawykami. Mycie zębów pastą z fluorem dwa razy dziennie jest podstawą profilaktyki jamy ustnej. Nie należy też zapominać o nitkowaniu przestrzeni międzyzębowych, które często są pomijane, a stanowią obszary szczególnie narażone na demineralizację.

Innym ważnym czynnikiem wspierającym remineralizację zębów jest dieta. Ograniczenie spożycia cukrów prostych oraz kwasów obecnych w gazowanych napojach czy owocach cytrusowych zmniejsza ryzyko demineralizacji. Można też włączyć do diety produkty bogate w wapń i fosfor, takie jak nabiał, ryby, orzechy czy warzywa liściaste (jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat roli witamin i minerałów w utrzymaniu zdrowych zębów, zajrzyj do tego artykułu).

Jeśli zajdzie taka potrzeba, specjaliści z warszawskiego centrum stomatologicznego DeClinic zalecają pacjentom dodatkowe preparaty remineralizujące do użytku domowego, np. płukanki z fluorem lub specjalne żele remineralizujące. Przydatne są też pasty do zębów, na przykład z zawartością aminofluorku (więcej o pastach do zębów przeczytasz w osobnym artykule).

Inne praktyczne nawyki wspierające remineralizację szkliwa:

  • Zamiana cukru na ksylitol, który zapobiega rozwojowi bakterii w jamie ustnej.
  • Mycie zębów dopiero 30 minut po jedzeniu i piciu (dotyczy to zwłaszcza produktów kwaśnych, kawy oraz herbaty).
  • Regularne wizyty kontrolne u stomatologa oraz zabiegi z zakresu profilaktyki stomatologicznej.
  • Picie wody bogatej w minerały.
  • Unikanie picia alkoholu i palenia tytoniu.
  • Regularne badanie swojego stanu zdrowia oraz leczenie chorób takich jak refluks czy zaburzenia odżywiania (w szczególności bulimii).

Dzięki profesjonalnej remineralizacji zębów możemy cieszyć się zdrowym uśmiechem przez wiele lat. Nie warto jednak zaniedbywać codziennej higieny jamy ustnej. Tylko w taki sposób możemy skutecznie zapobiegać uszkodzeniom szkliwa i chronić zęby przed próchnicą. Jeśli szukasz polecanego dentysty w Warszawie, który skontroluje stan Twojego uśmiechu, umów się na wizytę w DeClinic.

WARTO WIEDZIEĆ
Fakty i mity na temat wybielania zębów

Biały, zadbany uśmiech to dla większości z nas symbol atrakcyjności. Nic zatem dziwnego, że wybielanie zębów stało się jednym z najpopularniejszych zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej. Jednak wokół dostępnych metod wybielania (zarówno tych gabinetowych, jak i domowych) krąży wiele mitów. Czy mają w sobie ziarno prawdy? Oto najczęściej powielane fakty i mity dotyczące wybielania zębów – według specjalistów z warszawskiego centrum stomatologicznego DeClinic!

Więcej >
Czym jest fluoryzacja zębów i jakie są jej zalety?

Wzmacnia szkliwo, chroni przed próchnicą, ogranicza osadzanie się kamienia nazębnego – fluoryzacja zębów to jeden z najpopularniejszych zabiegów profilaktyki stomatologicznej, który przynosi mnóstwo korzyści. Na czym polega, dla kogo jest zalecany i jak często warto go wykonywać? 

Więcej >
Czym jest próchnica zębów i jak z nią walczyć?

Próchnica zębów to jeden z najczęstszych problemów stomatologicznych, z jakimi zgłaszają się do nas Pacjenci. Wpływa nie tylko na estetykę uśmiechu, ale także na ogólne zdrowie całego organizmu. W tym artykule przybliżymy, czym jest próchnica zębów oraz jakie są dostępne metody profilaktyki i leczenia próchnicy.

Więcej >
NAPISZ DO NAS
Masz pytanie? Zostaw swój numer a oddzwonimy do Ciebie!





    envelopephone-handsetbubblemenu