Fakty i mity na temat wybielania zębów

Biały, zadbany uśmiech to dla większości z nas symbol atrakcyjności. Nic zatem dziwnego, że wybielanie zębów stało się jednym z najpopularniejszych zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej. Jednak wokół dostępnych metod wybielania (zarówno tych gabinetowych, jak i domowych) krąży wiele mitów. Czy mają w sobie ziarno prawdy? Oto najczęściej powielane fakty i mity dotyczące wybielania zębów – według specjalistów z warszawskiego centrum stomatologicznego DeClinic!

1. Wybielanie zębów pod okiem dentysty jest bezpieczne.

Jest to prawda. Zabiegi wybielające wykonywane przez stomatologa (lub przeprowadzane w domu, ale pod jego kontrolą) są bezpieczne. Substancje takie jak nadtlenek wodoru stosowane w gabinetowym wybielaniu zębów działają jedynie na powierzchnię szkliwa, rozkładając pigmenty odpowiedzialne za przebarwienia. Podstawą bezpiecznego wybielania jest zatem kontrola stężenia substancji oraz czasu aplikacji. Udając się do sprawdzonej kliniki dentystycznej, masz więc pewność, że jesteś w dobrych rękach.

Bardzo ważne jest również odpowiednie przygotowanie pacjenta.  Przed takim zabiegiem zęby muszą być zdrowe, bez ubytków i stanów zapalnych dziąseł. Jak przebiega gabinetowe wybielanie zębów? Najczęściej stosuje się do tego żele wybielające aktywowane światłem lamp LED lub laserów. Zabieg trwa około 60 – 90 minut, a efekty są widoczne od razu. Uśmiech może być jaśniejszy nawet o 8 tonów.

2. Wybielanie zębów niszczy szkliwo.

Jest to bardzo często powielany mit. W rzeczywistości szkliwo zębów to najtwardsza tkanka w ludzkim organizmie. Cechuje je wysoka odporność na szkodliwe działanie substancji stosowanych w profesjonalnych preparatach do wybielania. Problemy mogą pojawić się jedynie wtedy, gdy korzystamy z produktów niskiej jakości, dostępnych w internecie, które często zawierają zbyt wysokie stężenia substancji wybielających lub nawet składniki ścierające szkliwo. Preparaty stosowane przez specjalistów działają wyłącznie na warstwę zewnętrzną zębów, nie penetrując ich głębszych struktur.

Prawdą jest natomiast, że w niektórych przypadkach wybielanie zębów może powodować ich chwilową nadwrażliwość. Pamiętajmy o tym, aby w okresie zabiegowym ze szczególną troską dbać o swój uśmiech. W zlikwidowaniu nadwrażliwości pomocne będą specjalnie do tego przeznaczone preparaty czy pasty do zębów. U pacjentów z nadwrażliwością często zaleca się również gabinetowe wybielanie zębów metodą laserową. 

3. Gabinetowe wybielanie zębów daje natychmiastowe efekty.

Jest to prawda. Profesjonalne wybielane zębów u dentysty, na przykład przy użyciu lamp LED, pozwalają uzyskać widoczne rezultaty już po jednym zabiegu. Jest to więc idealne rozwiązanie dla osób, które potrzebują szybkiego efektu, np. przed ślubem, ważnym spotkaniem czy sesją fotograficzną.

Dlaczego zabieg gabinetowego wybielania zębów jest tak skuteczny? Stężenie substancji aktywnych w preparatach do użytku profesjonalnego jest wyższe niż w produktach do wybielania zębów w domu metodą nakładkową. Światło lampy przyspiesza działanie nadtlenku wodoru, skracając czas potrzebny do uzyskania pożądanego efektu.

4. Wybielanie nakładkowe wymaga więcej czasu.

Jest to kolejny fakt. Nakładki wybielające wykonane na zamówienie są dopasowywane do indywidualnego kształtu zębów pacjenta, zapewniając równomierne rozłożenie żelu wybielającego. Proces nakładkowego wybielania zębów trwa jednak dłużej niż zabieg gabinetowy. Pacjent musi stosować nakładki na całą noc przez około 2 tygodnie. Pierwsze efekty widoczne są po kilku dniach wybielania, a sam proces wymaga systematyczności i samodyscypliny.

Ta metoda ma jednak wiele zalet. Jedną z nich jest możliwość precyzyjnego kontrolowania intensywności wybielania. Po drugie, raz wykonane nakładki zostają już z nami. Możemy więc powtarzać zabieg, kiedy tylko zauważymy, że efekty wybielania przestały być widoczne.

5. Pasty wybielające są równie skuteczne co profesjonalne wybielanie.

Jest to mit. Pasty czy płyny wybielające znanych marek cieszą się sporą popularnością, jednak ich skuteczność jest mocno ograniczona. Działają one głównie poprzez usuwanie powierzchniowych osadów, np. z kawy czy herbaty. Stężenia zawartych w nich substancji są na tyle niskie, że nie mają prawa zmienić koloru zębów.

Eksperci z warszawskiego centrum stomatologicznego DeClinic przestrzegają, że zbyt częste i długotrwałe stosowanie past wybielających może prowadzić do ścierania szkliwa, a z czasem wręcz zwiększając podatność uśmiechu na przebarwienia. Lepszą alternatywą będzie chociażby regularne czyszczenie zębów przeprowadzane przez higienistkę stomatologiczną. Taki zabieg higienizacyjny pomoże pozbyć się kamienia nazębnego, osadu i przebarwień. Wiele osób zauważa po higienizacji widoczną poprawę w rozjaśnieniu zębów.

6. Wybielać można wyłącznie zdrowe zęby.

Jest to fakt. Przed wybielaniem zębów należy umówić się na wizytę kontrolną u stomatologa. Jeśli występują jakiekolwiek problemy (np. nieszczelne wypełnienia, złogi kamienia nazębnego lub stan zapalny dziąseł) konieczne będzie wyleczenie problemu. Zabieg na zębach z ubytkami, próchnicą czy chorobami dziąseł może prowadzić do powikłań, takich jak ból, nadwrażliwość czy uszkodzenia tkanek. Jeśli szkliwo jest uszkodzone lub w zębie występują ubytki, żel wybielający może przedostać się do miazgi, powodując ból.

Co więcej, nie wszystkie zęby da się wybielić. Przebarwienia spowodowane czynnikami takimi jak leczenie kanałowe, stosowanie niektórych leków lub zmiany związane z wiekiem, są trudne do usunięcia, gdyż są zlokalizowane wewnątrz struktury zęba. W takich przypadkach stomatolog może zaproponować alternatywę, na przykład licówki. Są to cienkie nakładki, które przykleja się na przednią powierzchnię zębów.

7. Wybielanie zębów wymaga przestrzegania specjalnej diety.

Rzeczywiście, jest to prawda. Bezpośrednio po zabiegu (oraz w trakcie wybielania domowego metodą nakładkową) należy przestrzegać tzw. białej diety. Jest to bowiem czas, w którym zęby są bardziej podatne na wchłanianie barwników. Niewłaściwa dieta może skrócić trwałość efektów wybielania, a nawet spowodować przebarwienia.

Podczas wybielania zębów zaleca się spożywanie produktów białych lub o neutralnym kolorze, takich jak ryż, ziemniaki, nabiał, drób i jasne pieczywo. Należy unikać przede wszystkim   spożywana napojów takich jak kawa, herbata, czerwone wino czy kolorowe soki owocowe, a także buraków, jagód, kurkumy oraz pomidorów. Nasi eksperci sugerują również całkowite odstawienie papierosów i innych produktów tytoniowych.

8. Efekty wybielania są trwałe.

Niestety, jest to mit. Choć profesjonalne wybielanie zębów daje naprawdę spektakularne efekty, to jego trwałość zależy od wielu czynników, w tym predyspozycji genetycznych, higieny oraz codziennych nawyków pacjenta. Efekty wybielania zębów w gabinecie mogą utrzymać się od 6 miesięcy do 2 lat. Jeśli chodzi o wybielanie nakładkowe, zazwyczaj jest to od 6 miesięcy do roku.

Spożywanie kawy, herbaty i wina czy palenie papierosów z pewnością przyspieszą powrót przebarwień. Aby tego uniknąć, warto też regularnie poddawać się rutynowemu badaniu stomatologicznemu oraz profesjonalnemu zabiegowi profilaktyki stomatologicznej.

Nie ma skuteczniejszej, trwalszej i bezpieczniejszej metody wybielania zębów niż ta indywidualnie dobrana przez doświadczonego stomatologa. Nie daj się zatem zwieźć popularnym mitom! Jeśli szukasz sprawdzonego dentysty w Warszawie, który dostosuje metodę wybielania do Twojego uśmiechu, umów się na wizytę w DeClinic.

WARTO WIEDZIEĆ
Licówki na krzywe zęby?

Powszechnie przyjęło się, że krzywe zęby zawsze wymagają leczenia ortodontycznego i wielomiesięcznego noszenia aparatu. Jednak wraz z rozwojem nowoczesnej stomatologii niektórzy pacjenci mają możliwość skorzystania z alternatyw. Jedną z nich są licówki. Kiedy można zastosować licówki na krzywe zęby? Specjaliści z warszawskiego centrum stomatologicznego DeClinic odpowiadają!

Więcej >
Rodzaje past do zębów – jaka jest najlepsza pasta do zębów?

Szukasz idealnej pasty do zębów? Musisz wiedzieć, że pojęcie pasty idealnej jest różne dla każdego z nas. Zupełnie inne wymagania mają osoby z krwawiącymi dziąsłami, a zupełnie inne – kawosze zmagający się z przebarwieniami na zębach. Jakie są dostępne rodzaje past i czym się kierować podczas wyboru najlepszej pasty do zębów dla siebie?

Więcej >
Olśniewający uśmiech – kiedy wybielanie zębów jest skuteczne

Stomatologia estetyczna to must have, jeśli atrakcyjny wygląd jest dla nas ważny. Składa się na niego również uśmiech. Czy olśniewa? Zależy to od stanu i koloru zębów. Wystarczy 45 minut w DeClinic w towarzystwie wybielającej zęby lampy hybrydowej Beyond Polus, a uśmiech stanie się piękny.

Więcej >
NAPISZ DO NAS
Masz pytanie? Zostaw swój numer a oddzwonimy do Ciebie!





    envelopephone-handsetbubblemenu