Zębiniaki – przyczyny, objawy i jak je leczyć

Rozwijają się „po cichu”, zazwyczaj bez świadomości pacjenta, aż do momentu pojawienia się nagłego, intensywnego bólu. Występują głównie w komorze zębów trzonowych, dolnych siekaczach oraz zębach zatrzymanych. Mogą przybierać różny kształt i rodzaj. Czym są zębiniaki, jakie dają objawy oraz jak wygląda ich leczenie?

Czym są zębiniaki?

Miazga zębowa jest tkanką bogato unerwioną i unaczynioną. To ona doprowadza do zęba niezbędne składniki odżywcze oraz tlen. Zębiniaki – zwane też kamieniami miazgowymi – są to zwyrodnienia w miazdze przybierające formę twardych, zwapnionych złogów soli mineralnych. Na ogół lokalizują się w komorze zęba, znacznie rzadziej występują w obrębie ich korzeni. W znacznej większości występują w zębach wielokorzeniowych – zwłaszcza w zębach trzonowych, siekaczach dolnych, zębach zatrzymanych, a nawet niewyrżniętych. 

Zębiniaki rosną powoli i osiągają różne rozmiary – od mikroskopijnych cząsteczek aż po duże kamienie, wypełniające niemal całą komorę zębową. Wówczas ograniczają przestrzeń dla zakończeń nerwowych, prowadząc w efekcie do bólu i dyskomfortu. W skrajnych przypadkach mogą powodować całkowite obumarcie miazgi.

Zębiniaki – czym się objawiają?

Objawy zębiniaków będą się różnić w zależności od ich wielkości. Te niewielkie mogą nie wywoływać żadnych dolegliwości bólowych, przez co pacjenci często nie są nawet świadomi ich istnienia – aż do wykonania na przykład rutynowego zdjęcia RTG. Małe zębiniaki nie naruszają również miazgi, która mimo ich obecności może reagować prawidłowo, np. na bodźce termiczne.

Ból pojawia się, kiedy zwyrodnienia miazgi zaczynają zwiększać swój rozmiar i uciskać na zakończenia nerwów oraz naczynia krwionośne. Objawy są wówczas zbliżone do standardowego zapalenia miazgi. Zwykle jest to nagły, tępy, pulsujący i przeszywający ból, który bywa ciężki do złagodzenia tradycyjnymi środkami przeciwbólowymi. Ważne jest zatem, aby każdy taki niepokojący objaw zgłaszać lekarzowi i nie zwlekać z wizytą u dentysty.

Rodzaje zębiniaków

W zależności od ich umiejscowienia i rozmiaru w stomatologii wyróżnia się kilka rodzajów zębiniaków:

Ze względu na umiejscowienie:

  • Zębiniaki luźno leżące – nie przylegają do ścian komory zębowej i znajdują się w miazdze.
  • Zębiniaki przyścienne – częściowo przylegają do ściany komory zębowej.

Ze względu na rozmiar:

  • Zębiniaki zbite – są wykrywalne podczas zdjęcia RTG (występują w komorze zęba).
  • Zębiniaki rozproszone – są wykrywalne podczas badania histopatologicznego (najczęściej występują w kanałach korzeniowych).

Przyczyny powstawania zębiniaków

Przyczyny powstawania kamieni miazgowych mogą być różne, a proces ich wzrostu nie jest do końca poznany. Do tych najpowszechniejszych przyczyn zaliczamy:

  • Zaawansowane procesy próchnicowe,
  • Przewlekłe stany zapalne miazgi,
  • Przebyte urazy mechaniczne zębów,
  • Rozległe leczenie zachowawcze zęba,
  • Nieprawidłowo przeprowadzone leczenie kanałowe,
  • Pewne uwarunkowania genetyczne.

Zębiniaki a zdrowie zębów

Głównym ryzykiem związanym z występowaniem zębiniaków jest zwiększona szansa na zapalenie miazgi, co ostatecznie może doprowadzić do jej obumarcia. W przypadku diagnostyki zębiniaków niekwalifikujących się do usunięcia konieczne jest ich stałe obserwowanie, a także staranna higiena jamy ustnej. 

Obecność zębiniaka w komorze zęba może stanowić przeszkodę w przeprowadzeniu leczenia endodontycznego. Zębiniak utrudnia lekarzowi dostęp do dna komory czy ujścia kanałów zęba (może blokować go częściowo lub nawet całkowicie). Co więcej, zwiększa ryzyko wygięcia lub złamania narzędzia podczas takiego zabiegu. W warszawskim centrum stomatologicznym DeClinc stosuje się wówczas leczenie pod mikroskopem, które jest znacznie precyzyjniejsze. 

Diagnostyka i leczenie zębiniaków

Właściwa diagnostyka zębiniaków zawsze rozpoczyna się od precyzyjnego zbadania stanu miazgi pacjenta. Nie jest to możliwe poprzez standardowe badanie wewnątrzustne. Może się bowiem zdarzyć tak, że pacjent odczuwa silne dolegliwości bólowe, ale nie ma widocznej próchnicy.  

Badanie RTG pozwala lekarzowi na właściwe postawienie diagnozy, a także ocenę rozmiaru oraz lokalizacji zębiniaka. Dzięki temu stomatolog może zaplanować dalsze postępowanie terapeutyczne, na przykład usunięcie zmiany i przywrócenie pełnego zdrowia uśmiechu.

Metody leczenia zależą od wielu czynników, takich jak zwłaszcza struktura, rozmiar i lokalizacja zębiniaka. Zazwyczaj jest to leczenie kanałowe, podczas którego stomatolog oczyści kanał z zainfekowanej miazgi. W przypadku dużych zwyrodnień miazgi lub zębiniaków występujących w trudno dostępnej komorze zęba konieczne jest zastosowanie mikroskopu endodontycznego lub technik ultradźwiękowych. W taki sposób specjalista jest w stanie dokładnie usunąć zmianę. 

Niewielkie zębiniaki, które nie wywołują bólu czy dyskomfortu, zazwyczaj nie wymagają natychmiastowego usunięcia. Lekarz zaleca wówczas ich obserwację i powtarzanie badania RTG co jakiś czas, aby ocenić, czy zwyrodnienia miazgi się nie powiększają.

Czy zębiniakom można zapobiec?

Zębiniakom można częściowo zapobiec poprzez właściwą higienę jamy ustnej i niedoprowadzanie do pojawienia się zaawansowanej próchnicy. Codzienne mycie zębów, stosowanie nici dentystycznych, kontrole stomatologiczne, a także zabieg profesjonalnej profilaktyki stomatologicznej to podstawa, aby zachować zdrowie jamy ustnej oraz zapobiec pojawianiu się zwyrodnień w miazdze. 

Pacjentom, którzy są już po leczeniu zębiniaków, zalecamy regularne kontrole u dentysty i monitorowanie stanu miazgi. Wykonywanie badania RTG pozwala na błyskawiczną interwencję lekarską i usunięcie wszelkich nieprawidłowości, jeszcze zanim staną się zagrożeniem dla naszego zdrowia.

Czy zębiniak jest tym samym co zębiak?

Nie. Choć zębiniaki i zębiaki mają dość podobne nazwy – to te zmiany są czymś zupełnie innym. Zębiaki są łagodnymi guzami nowotworowymi jamy ustnej. Na ogół pojawiają się w kości żuchwy oraz szczęki, rzadziej w tkankach dziąseł. W przeciwieństwie do mniej groźnych zębiniaków, zębiaki wymagają usunięcia chirurgicznego.

Mimo że wydają się niepozorne, nieleczone zębiniaki mogą prowadzić do poważnych konsekwencji.  Na całe szczęście usuwanie zębiniaków nie wymaga interwencji chirurga. Wystarczy leczenie endodontyczne, a w przypadki niewielkich zmian – ich obserwowanie oraz regularne kontrole. Jeśli doświadczasz niepokojących objawów takich jak nagły, pulsujący ból zęba, umów się na wizytę w warszawskim centrum stomatologicznymDeClinic. 

WARTO WIEDZIEĆ
Chirurgiczne usuwanie ósemek – jak to wygląda?

Usuwanie ósemek to jeden z najczęściej przeprowadzanych zabiegów chirurgii stomatologicznej w DeClinic. Zęby mądrości mają tendencję do tłoczenia się, zatrzymywania oraz rozwijania zaawansowanej próchnicy. Ich usunięcie jest często najrozsądniejszą decyzją, jaką możemy podjąć z myślą o własnym zdrowiu. Jak dokładnie wygląda zabieg chirurgicznego usuwania ósemek?

Więcej >
Zdrowy Uśmiech - czym jest dla DeClinic?

Zdrowy uśmiech to dużo więcej niż tylko białe, równe zęby. Centrum Stomatologiczne DeClinic z siedzibami na warszawskim Mokotowie oraz Powiślu przyjmuje nowe motto „Definicja DeClinic – definicja zdrowego uśmiechu w wersji premium”, które podkreśla nacisk na kompleksową opiekę stomatologiczną premium. Co oznacza dla nas tytułowy zdrowy uśmiech?

Więcej >
Dentofobia, czyli lęk przed dentystą - jak sobie z nim radzić?

Aż połowa Polaków unika wizyt u dentysty, ponieważ się ich boi. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych. Statystyki pokazują, że temat jest ważny, ponieważ duża ilość osób może cierpieć na dentalfobię. Warto się zatem zastanowić, dlaczego boimy się stomatologa. Czy jest to fobia, która wymaga pomocy psychologa a może nawet psychiatry czy jedynie lęk, z którym sami sobie możemy poradzić? Jak to rozpoznać? Z czego ten strach może wynikać? I jakie to może nieść konsekwencje?

Więcej >
NAPISZ DO NAS
Masz pytanie? Zostaw swój numer a oddzwonimy do Ciebie!





    envelopephone-handsetbubblemenu