Wizyta kobiety w ciąży u dentysty – o czym warto pamiętać?

Wiele mówi się o tym, że ważne zabiegi stomatologiczne czy leczenie ubytków najlepiej jest przeprowadzić przez planowaną ciążą. Nie zawsze jednak mamy taką możliwość. Co więcej, może się też zdarzyć, że dolegliwości związane z jamą ustną dotkną nas już w trakcie trwania ciąży. O czym powinny pamiętać kobiety w ciąży u dentysty?

Ciąża a dentysta – czy to na pewno bezpieczne?

Panuje wiele mitów na temat zagrożeń związanych z leczeniem zębów w ciąży. Warto mieć jednak świadomość tego, że odkładanie wizyty stomatologicznej o kilka miesięcy to dużo większe ryzyko dla zdrowia zarówno przyszłej mamy, jak i jej dziecka. Konsekwencje zwlekania ze spotkaniem z dentystą mogą być bardzo groźne. Przykładowo, zapalenie dziąseł wywołane zaawansowaną próchnicą czy choroby przyzębia zwiększają ryzyko przedwczesnego porodu. Już same infekcje bakteryjne w jamie ustnej matki mogą wpływać negatywnie na zdrowie malucha oraz powodować zakażenia wewnątrzmaciczne.

Sama wizyta na fotelu dentystycznym w ciąży jest zatem bezpieczna. Ważne jednak, aby poinformować lekarza o swoim stanie. Dzięki temu stomatolog oceni, czy dolegliwość, z którą zgłasza się pacjentka, jest na tyle poważna, że należy interweniować, czy jednak można poczekać do rozwiązania. W przypadku konieczności natychmiastowego leczenia będzie miał możliwość dostosowania właściwych technik i leków, aby zapewnić kobiecie bezpieczeństwo. Świadomość lekarza ona temat aktualnej ciąży pacjentki to zatem absolutna podstawa bezpiecznej wizyty.

Leczenie zębów w ciąży

Jeśli zachodzi taka potrzeba, stomatolog może wykonać leczenie zachowawcze nawet u pacjentek w ciąży. Nieleczona próchnica prowadzi do groźnych powikłań, które mają wpływ na zdrowie zarówno kobiety, jak i dziecka. A co ze znieczuleniem podczas leczenia? Kobieta w ciąży u dentysty wymaga zastosowania bezpiecznego znieczulenia – na przykład w warszawskim centrum stomatologicznym DeClinic sięgamy po znieczulenie bez substancji obkurczających naczynia krwionośne. Co ważne, zastosowanie znieczulenia ma więcej korzyści niż wad. Ból związany z leczeniem bez znieczulenia wywołuje niepotrzebny stres, który może się odbić na zdrowiu przyszłej mamy.

Leczenie zębów w ciąży najlepiej jest wykonywać w drugim trymestrze ciąży (czyli między 14. a 16. tygodniem) – kiedy hormony w ciele kobiety są już ustabilizowane. Nie należy też czekać zbyt późno, gdyż u wielu kobiet już w trzecim trymestrze zbyt długie leżenie w jednej pozycji będzie dość niekomfortowym przeżyciem. Lepiej więc zapobiegać niż leczyć – nawet jeśli Twoje zęby nie dają żadnych objawów, udaj się na wizytę kontrolną zawczasu.

Jakich zabiegów stomatologicznych nie wykonywać w trakcie ciąży?

Proste zabiegi profilaktyczne oraz zachowawcze leczenie zębów w ciąży są bezpieczne. Można zatem spokojnie udać się na usunięcie próchnicy, piaskowanie zębów czy fluoryzację. Bezpieczne jest również kontynuowanie leczenia ortodontycznego. Jeśli zatem zaczęłaś nosić aparat jeszcze przed ciążą, wcale nie musisz go zdejmować. Nie zaleca się jednak rozpoczynania takiego leczenia już w czasie ciąży. Zęby w tym okresie są słabiej zmineralizowane, a tym samym bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne.

 A co z poważniejszymi problemami z uśmiechem? Leczenie kanałowe jest dozwolone – pod warunkiem że nie jest wykonywane w pierwszym trymestrze ciąży. W DeClinic zakwalifikowanie ciężarnej pacjentki do leczenia endodontycznego wymaga szczegółowej konsultacji i zgody lekarza. Zwłaszcza że w endodoncja konieczne jest wykonanie diagnostyki RTG niezalecanej kobietom w ciąży. 

Do zabiegów stomatologicznych, których nie można wykonywać w trakcie ciąży (i w czasie karmienia), zaliczamy wybielanie zębów. Dotyczy to zarówno wybielania gabinetowego, jak i nakładowego. Substancje wybielające przenikają bowiem do krwiobiegu i mogą działać szkodliwie na rozwijający się płód.

W pierwszym trymestrze ciąży nie są też wskazane usuwania zęba czy kamienia nazębnego (z powodu rozpulchnionych dziąseł oraz słabsze zmineralizowanie zębów). Leczenie protetyczne, planowane zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej (np. wszczepienia implantów) czy większość zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej również lepiej sobie zostawić na czas po ciąży.

Najczęstsze problemy dentystyczne i higiena jamy ustnej w ciąży

Większość kobiet w ciąży (mówi się nawet o 90%!) doświadcza ciążowego zapalenia dziąseł, które objawia się opuchlizną, tkliwością i krwawieniem dziąseł, zwłaszcza podczas szczotkowania. Wiąże się to ze zmianami w gospodarce hormonalnej. Co dziesiąta kobieta cierpi na zapalenie przyzębia, które niesie ze sobą ryzyko przedwczesnego porodu oraz małej wagi urodzeniowej dziecka. Jeśli więc zauważasz u siebie niepokojące objawy, udaj się na konsultację do periodontologa.

Podczas ciąży i karmienia piersią, warto jeszcze bardziej niż zwykle przyłożyć się do codziennej higieny jamy ustnej. Higiena jamy ustnej w ciąży powinna obejmować dokładne szczotkowanie (możesz wybrać do tego szczoteczkę o miękkim włosiu i pastę do wrażliwych zębów i dziąseł), nitkowanie oraz czyszczenie języka. Równie istotnym aspektem jest też dieta ciężarnej kobiety, która powinna zawierać odpowiednią ilość białka oraz witamin C, K i D. Jeżeli zmagasz się z porannymi nudnościami, pamiętaj, aby po wymiotowaniu wyszczotkować zęby, gdyż działanie kwasów żołądkowych powoduje kwasową erozję szkliwa.

Kobiety w ciąży nie są zwolnione z dbania o zęby, a w razie poważniejszych schorzeń czy dolegliwości – z konieczności udania się do stomatologa. Mimo wielu mitów na temat zagrożeń związanych z wizytą kobiety w ciąży u dentysty uspokajamy, że jest to w pełni bezpieczne. Należy jednak wcześniej poinformować lekarza o swoim stanie. Szukasz polecanego dentysty w Warszawie? Jeszcze dziś zapisz się na konsultację do warszawskiego centrum stomatologicznego DeClinic!

WARTO WIEDZIEĆ
Jak zdrowie Twoich zębów wpływa na Twój organizm?

Zdrowe zęby to nie tylko kwestie estetyczne. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że zapalenie dziąseł, nieleczona próchnica czy nieprawidłowy zgryz wpływają niekorzystnie na stan zdrowia całego organizmu oraz obniżają jakość naszego życia. Dlaczego dbanie o zęby jest tak ważne i jakie mogą być skutki zaniedbania zdrowia uśmiechu? 

Więcej >
Olśniewający uśmiech – kiedy wybielanie zębów jest skuteczne

Stomatologia estetyczna to must have, jeśli atrakcyjny wygląd jest dla nas ważny. Składa się na niego również uśmiech. Czy olśniewa? Zależy to od stanu i koloru zębów. Wystarczy 45 minut w DeClinic w towarzystwie wybielającej zęby lampy hybrydowej Beyond Polus, a uśmiech stanie się piękny.

Więcej >
Sanacja jamy ustnej – co to jest?

Sanacja  – wymóg lekarza czy nasza decyzja przed operacją, przeszczepem, chemioterapią czy ciążą? 

Więcej >
NAPISZ DO NAS
Masz pytanie? Zostaw swój numer a oddzwonimy do Ciebie!





    envelopephone-handsetbubblemenu