Torbiel zęba – czym jest i jak ją usunąć?

Torbiele zębów są jedną z najczęściej spotykanych zmian patologicznych w obrębie jamy ustnej. Pacjenci często nie są nawet świadomi ich obecności – zazwyczaj rozpoznaje się je przypadkowo podczas diagnostyki radiologicznej. Choć przez dłuższy czas rozwijają się bezobjawowo, zwykle niezbędne jest ich chirurgiczne usunięcie. Z tego artykułu dowiesz się, czym są oraz jak usuwa się torbiel zęba w warszawskim centrum stomatologicznym DeClinic! 

Torbiele zębów są jedną z najczęściej spotykanych zmian patologicznych w obrębie jamy ustnej. Pacjenci często nie są nawet świadomi ich obecności – zazwyczaj rozpoznaje się je przypadkowo podczas diagnostyki radiologicznej. Choć przez dłuższy czas rozwijają się bezobjawowo, zwykle niezbędne jest ich chirurgiczne usunięcie. Z tego artykułu dowiesz się, czym są oraz jak usuwa się torbiel zęba w warszawskim centrum stomatologicznym DeClinic! 

Co to jest torbiel zęba?

Torbiel zęba jest to patologiczna przestrzeń w tkance, najczęściej wypełniona płynem lub płynną treścią. Zwykle umiejscawia się w tkankach okołowierzchołkowych zęba. Jej rozwój oraz brak leczenia mogą doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych i estetycznych. Wśród nich są zaburzenia symetrii twarzy, przemieszczenie zębów, a nawet ryzyko rozwinięcia się torbieli zęba w zmianę nowotworową.

Rodzaje torbieli zębów

Wyróżniamy różne rodzaje torbieli zębów. Do tych najczęstszych, z jakimi mają do czynienia chirurdzy stomatologiczni DeClinic zaliczają się:

Torbiel korzeniowa (zapalna)

Jest to najpowszechniejszy typ torbieli zębowej. Tworzy się w okolicach wierzchołka korzenia zęba. Najczęściej wynika z długotrwale utrzymującego się stanu zapalnego, który nie jest poddany odpowiedniemu leczeniu. Im dłużej trwa stan zapalny, tym większe prawdopodobieństwo powstania torbieli korzeniowej. Problem ten najczęściej występuje w wyniku niepodjęcia się na czas leczenia kanałowego.

Torbiel zawiązkowa

Ta torbiel pojawia się wokół niewyrżniętego zęba (ząb zatrzymany). Zwykle występuje u osób w wieku 20-40 lat i najczęściej dotyczy ósemek. Torbiel zawiązkowa rozwija się przez wiele lat, nie wywołując objawów. 

Torbiel przyzębia

Obejmuje okolicę kieszonki przyzębnej, która jest górną częścią korzenia zęba, tuż przy koronie. 

Torbiel dziąsła

Ta forma torbieli lokalizuje się na tkankach miękkich dziąsła. Torbiel dziąseł wywoływać opuchliznę, zwłaszcza kiedy rośnie i uciska sąsiednie struktury.

Przyczyny powstawania torbieli zęba

Najczęściej występujące u naszych Pacjentów torbiele korzeniowe związane są z długotrwałym stanem zapalnym. Jego przyczyną może być zaawansowana i nieleczona próchnica, zapalenie tkanek okołowierzchniowych zęba lub chorobowo zmieniona miazga zębowa.

Bakterie, które gromadzą się w kanale, sprawiają, że kość sąsiadująca z wierzchołkiem zęba wytwarza torbiel z komórek nabłonkowych. Wraz z upływem czasu płyn, który zbiera się w torbieli zęba, powoduje, że ta zwiększa swoje rozmiary i niszczy sąsiednie tkanki. To może doprowadzić do zniekształcenia kości lub tkanki miękkiej.

Rzadka kontrola jamy ustnej u stomatologa oraz niewykonywanie badań radiologicznych (zdjęcia pantomograficznego czy tomografii komputerowej) zwiększa ryzyko późnego diagnozowania torbieli zębów. Ząb, który boli i wymaga leczenia kanałowego, to doskonałe środowisko do rozwoju torbieli. Nie warto zwlekać z wizytą u stomatologa.

Objawy torbieli zębów

W początkowych fazach torbiel zęba najczęściej rozwija się bezobjawowo, a jej obecność wykrywa się zwykle przypadkowo podczas badania radiologicznego. 

W zaawansowanym stadium występują jednak pewne oznaki, które mogą wskazywać właśnie na rozwój torbieli. Specjaliści DeClinic wyróżniają tu przede wszystkim:

  • Uwypuklenie zęba lub dziąsła.
  • Opuchlizna.
  • Ból (szczególnie przy zaciskaniu zębów i podczas jedzenia).
  • Wypływanie płynnej zawartości torbieli.
  • Rozchwianie i przemieszczanie się zębów (torbiel zęba może wpływać na stabilność zęba oraz przesuwać zęby sąsiadujące).
  • Złamania (osłabienie struktury kostnej w wyniku rozwoju torbieli może prowadzić do złamań).
  • Zaburzenia symetrii i deformacja twarzy.

Diagnostyka i leczenie torbieli zęba

Diagnoza torbieli zębów opiera się na badaniach radiologicznych, takich jak zdjęcia RTG czy tomografia komputerowa. Metoda leczenia zależy od rodzaju torbieli i stopnia jej zaawansowania.

Zazwyczaj wystarczy usunięcie (wyłuszczenie) torbieli zęba poprzez endodoncję (leczenie kanałowe) lub zabieg chirurgiczny. W trakcie tej procedury chirurg stomatologiczny usuwa całą ścianę torbieli wraz z jej zawartością, która następnie zostaje poddana badaniu histopatologicznemu, aby określić jej charakter. Po usunięciu torbieli tkanki są zamykane i zostaje przywrócona ich ciągłość. Niekiedy wymagana jest także ekstrakcja zęba.

W przypadku bardzo zaawansowanych i dużych torbieli zębów konieczne może być wycięcie wraz z torbielą fragmentu kości żuchwy lub szczęki, a następnie uzupełnienie ubytków w tkankach za pomocą materiałów kościozastępczych lub wstawienie implantu czy mostu protetycznego.

Torbiele zawiązkowe również leczone są chirurgicznie. W tym przypadku leczenie polega w pierwszej kolejności na usunięciu zęba przyczynowego, a następnie na wyłuszczeniu torbieli.

Torbiel zęba to schorzenie, które może prowadzić nie tylko do dolegliwości bólowych, ale również wielu poważnych komplikacji. Nie lekceważ bólu zębów i nie zwlekaj z leczeniem kanałowym, jeśli zachodzi potrzeba jego przeprowadzenia. Jeśli szukasz sprawdzonego centrum stomatologicznego w Warszawie, które specjalizuje się w chirurgii szczękowej, skontaktuj się z DeClinic.

WARTO WIEDZIEĆ
Jak zdrowie Twoich zębów wpływa na Twój organizm?

Zdrowe zęby to nie tylko kwestie estetyczne. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że zapalenie dziąseł, nieleczona próchnica czy nieprawidłowy zgryz wpływają niekorzystnie na stan zdrowia całego organizmu oraz obniżają jakość naszego życia. Dlaczego dbanie o zęby jest tak ważne i jakie mogą być skutki zaniedbania zdrowia uśmiechu? 

Więcej >
Jakie korzyści dla pacjenta niesie zespołowe leczenie stomatologiczne? 

W czasach, gdy stomatologia rozwija się w zawrotnym tempie, jeden lekarz nie jest w stanie być ekspertem w każdej dziedzinie. Rozwiązaniem jest tu podejście interdyscyplinarne, którego założeniem jest leczenie zespołowe.

Więcej >
Leczenie stomatologiczne bez wiertła

Wiele osób boi się dentysty, co często doprowadza stan uzębienia do poważnych zaniedbań.
Bardzo interesującym rozwiązaniem dla takich osób jest abrazja powietrzna.

Więcej >
NAPISZ DO NAS
Masz pytanie? Zostaw swój numer a oddzwonimy do Ciebie!





    envelopephone-handsetbubblemenu