Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda - tak się zaczyna wielka przygoda

Dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej dziecka to jeden z wielu obowiązków, które spoczywają na Rodzicach. Bardzo często Rodzic zaczyna się tym interesować w momencie pojawienia się pierwszych zębów mlecznych. Tymczasem już niemowlę wymaga zabiegów higienicznych.

Dieta w tym okresie, która ma charakter kleisty i papkowaty wymusza na Rodzicach przemywanie dziąseł specjalną silikonową szczoteczką lub nawiniętą na palec wskazujący gazą zwilżoną przegotowaną wodą.

Pierwsze zęby mleczne to moment, kiedy należy zacząć używać szczoteczki do zębów. Początkowo ma to charakter zabawy. Dziecko przyzwyczaja się do nowego kształtu, zaczyna wykonywać pierwsze samodzielne ruchy, ale to na Rodzicach spoczywa obowiązek prawidłowego mycia zębów. Badania pokazują że nawet u 6-latka skuteczniej zęby myją Rodzice.

Wybór szczoteczki do zębów jest przeogromny. Przy zakupie należy pamiętać aby była to szczoteczka miękka z małą główką by Dziecko nie miało kłopotów podczas mycia zębów oraz z wygodną rękojeścią umożliwiającą swobodne trzymanie jej w ręku. Oczywiście dużym atutem  zachęcającym jest oprawa graficzna szczoteczki np. ładny kolor wzbudzający zainteresowanie.
Dziecko powinno szczotkować zęby 2 razy dziennie przez 2 minuty. Dzieci lubią schematy, więc postarajmy się, aby czynności związane z higieną jamy ustnej miały charakter powtarzalny. Dla bardziej leniwych i starszych Pociech dostępne są szczoteczki elektryczne, które oprócz oczyszczania zębów masują również dziąsła a dodatkowo odmierzają czas. Podczas zakupu zawsze należy kierować się wiekiem Dziecka, jego potrzebami zdrowotnymi oraz sprawnością manualną. To ma być przyjemność a nie przykry obowiązek.

Szczoteczka do zębów nie funkcjonuje bez pasty. To duet idealny i nierozłączny. Rolą pasty jest nie tylko ułatwianie mechanicznego oczyszczania zębów ale również działanie profilaktyczne, stąd dodatek związków fluoru. Tego typu past nie należy stosować u Dzieci poniżej 4 r.ż.. Walory estetyczne pasty do zębów są nie bez znaczenia. Dziecko chętnie sięga po te kolorowe i smakowe. Ilość pasty nałożonej na szczoteczkę nie może być zbyt duża, dzieci bowiem mają tendencję do jej połykania. Dobierajmy pastę do wieku Dziecka.

Gdy Dziecko podrośnie można zacząć wprowadzać inne przybory do higieny jamy ustnej np. nitka dentystyczną. Nitka służy do usuwania płytki bakteryjnej z przestrzeni międzyzębowych. Te pierwsze powinny być woskowane co ułatwia ich stosowanie a dodatkowym atutem są kolorowe trzymadełka do nitki by pierwsze próby nie okazały się ostatnimi.

Elementem który dopełnia działanie w/w produktów jest płukanka do zębów. Te przeznaczone dla dzieci mają przyjemny smak i kolor. Zalecane są w sytuacjach gdy Dziecko sprawnie wypluwa i nie połyka płynu. Część współczesnych płukanek ma dodatkową zaletę w postaci wybarwiania płytki nazębnej dzięki czemu Dziecko widzi gdzie należy dokładniej myć zęby. Nauka przez zabawę jest najlepszą formą edukacji.

To w jaki sposób nauczymy Dziecko prawidłowych nawyków higienicznych zależy tylko od Nas – Rodziców. To zaprocentuje w jego życiu dorosłym. Poza tym żadne gadżety nie zastąpią czasu i poświęconej uwagi. Z pozoru banalne wspólne z Dzieckiem mycie zębów to oprócz walorów zdrowotnych nieoceniony aspekt emocjonalny.

WARTO WIEDZIEĆ
NAPISZ DO NAS
Masz pytanie? Zostaw swój numer a oddzwonimy do Ciebie!
    envelopephone-handsetbubblemenu