Święta tuż-tuż! A wraz ze świętami – prezenty. Jeśli nadal nie masz pomysłu na upominek dla dziecka pod choinkę, przychodzimy z pomocą! Eksperci z warszawskiego centrum stomatologicznego DeClinic zebrali pomysły na najciekawsze akcesoria do higieny jamy ustnej dla dzieci. Będą świetnym prezentem lub dodatkiem do niego.
Szczoteczki do zębów dla dzieci mogą przybrać wiele odsłon, kolorów i wzorów. Łączy je jedno – muszą budzić pozytywne emocje. Z doświadczenia wiemy, że im szczoteczka bardziej podoba się dziecku, tym większa szansa, że będzie po nią sięgać samodzielnie. Na rynku jest dostępnych wiele modeli, na przykład takie z bohaterami popularnych bajek. Nikt tak nie przekona malucha do umycia zębów, jak jego własny kreskówkowy idol.
Higiena jamy ustnej u dzieci musi być delikatna. Dlatego dla najmłodszych warto wybierać modele z małą główką i miękkim włosiem. Takie szczoteczki nie podrażnią nawet wrażliwych dziąseł. Dla nieco starszych dzieci polecamy szczoteczki elektryczne lub soniczne. Zazwyczaj mają one wbudowane funkcje uczące tego, jak prawidłowo myć zęby (takie jak timer kontrolujący czas szczotkowania).
Te bardziej zaawansowane mogą oferować światełka czy melodyjki, które jeszcze bardziej uatrakcyjnią mycie zębów. Można je połączyć ze specjalną aplikacją na telefon, która dodatkowo monitoruje codzienną higienę jamy ustnej dziecka.
Jeśli nie szczoteczka – to może pasta? Wielu producentów oferuje gotowe zestawy dla najmłodszych. Najczęściej znajdziemy w nich specjalne owocowe pasty oraz płyny do płukania jamy ustnej. Taki zestaw możemy jednak skomponować sami, wybierając smaki, które nasze dziecko lubi najbardziej.
Szukając pasty do zębów dla dziecka, zwróćmy uwagę, aby współczynnik ścieralności RDA był możliwie jak najniższy (do 70). Dla maluchów warto wybrać pasty bez fluoru i łagodne płyny, które są bezpieczne nawet w przypadku przypadkowego połknięcia. Do takiego zestawu warto dorzucić płyn do płukania, który barwi osad na zębach, uwidaczniając miejsca wymagające dokładniejszego wyczyszczenia. Takie płyny występują w różnych kolorach i są słodzone ksylitolem, który jest bezpieczny dla zębów i chroni przed próchnicą.
Klepsydra to prosty, ale skuteczny gadżet, który pomaga dziecku w kontrolowaniu nawyku mycia zębów. Właściwy czas szczotkowania to około 2 minuty, co jest dla najmłodszych niemal niemożliwe do oszacowana. Na rynku znajdziemy wiele różnych modeli takich klepsydr. Większość z nich ma wbudowaną przyssawkę, pozwalającą na wygodne zawieszenie klepsydry w łazience.
Jaki model wybrać? Na przykład taki z kolorowym piaskiem lub płynem, czy też „zatopionymi” w środku zwierzątkami. Dla starszych dzieci proponujemy te z dodatkowym licznikiem lub efektami dźwiękowymi. Przy wyborze modelu warto też zwrócić uwagę na stabilność i wodoodporność, aby klepsydra posłużyła dziecku przez dłuższy czas.
Akcesoria do higieny jamy ustnej dla dzieci mogą uczyć malucha porządku i zachowania higieny. Pomogą w tym wszelkiego rodzaju organizery – na przykład etui lub nakładka na szczoteczkę do zębów. Świetnie chronią szczoteczkę przed zabrudzeniami i mogą być całkiem estetycznym elementem wystroju łazienki.
Dla młodszych dzieci najlepiej sprawdzą się proste etui z zamkiem na zatrzask. Dla starszych dostępne są bardziej stylowe opcje, np. z etui dodatkowymi przegródkami na pastę do zębów. Warto zwrócić uwagę, czy etui jest łatwe do czyszczenia i wykonane z materiałów odpornych na wilgoć.
Ciekawą alternatywą etui jest osłonka na szczoteczkę. Znajdziemy je w naprawdę wielu różnych kształtach, na przykład zwierzątek czy bohaterów bajek. Nie tylko zwiększają one higienę przechowywania szczoteczki, ale też sprawiają, że mycie zębów staje się frajdą.
Taki zestaw do higieny jamy ustnej u dzieci warto też wyposażyć w specjalny uchwyt lub stojaczek. W sklepach znajdziemy mnóstwo kolorowych gadżetów tego typu, dostępnych w kształcie np. żaby, świnki czy słonika. Niby mała rzecz – a potrafi sprawić, że dziecko będzie chętne na codzienne szczotkowanie zębów.
Używanie nici dentystycznej umożliwia usunięcie resztek jedzenia i płytki bakteryjnej z przestrzeni między zębami oraz poniżej linii dziąseł – czyli miejsc, do których zwykła szczoteczka nie dociera. Nawyk nitkowania zębów pomaga zapobiegać próchnicy i stanom zapalnym dziąseł. Warto go więc wyrabiać już od najmłodszych lat.
Tu z pomocą przychodzą specjalne nici dentystyczne dedykowane dzieciom. Zazwyczaj są one wyposażone w specjalne, kolorowe uchwyty, które wygodnie leżą w małej dłoni. Takie nici bardzo często oferują różne smaki (np. truskawkowy czy bananowy), aby nieco uprzyjemnić dziecku codzienną rutynę.
Dla nieco starszych dzieci polecamy bardziej zaawansowany gadżet, czyli irygator stomatologiczny. Jest doskonałym wsparciem w dbaniu o higienę jamy ustnej u dzieci. Urządzenia te pomagają skutecznie usuwać resztki jedzenia z trudno dostępnych miejsc, przez co polecane są zwłaszcza dla dzieci noszących aparaty ortodontyczne.
Modele irygatorów do zębów dla dzieci mają zazwyczaj mniejszą moc strumienia i delikatniejsze końcówki niż te dedykowane dorosłym. Irygatory są odpowiednie dla dzieci w wieku od około 6 lat. Więcej o irygatorach do zębów oraz ich rodzajach przeczytasz w naszym osobnym artykule na ten temat.
Lista akcesoriów do higieny jamy ustnej dla dzieci gotowa – pora zatem na skompletowanie prezentu! Kompletując dziecku taką stomatologiczną wyprawkę, pomagamy wyrobić mu zdrowe nawyki związane z dbaniem o zęby. Gwarantujemy, że za kilka lat będzie za to bardzo wdzięczne! A jeśli szukasz polecanego stomatologa dla dziecka w Warszawie, skontaktuj się z DeClinic i umów wizytę.
Choć dla niektórych osób jest powodem do wstydu, to wielu celebrytów uczyniło z niej cechę charakterystyczną swojego wizerunku. Diastema, czyli potocznie mówiąc szpara między jedynkami, może przyjmować różne rodzaje i wynikać z różnych powodów. W wielu przypadkach nie wymaga leczenia, choć niekiedy może utrudniać mówienie czy nawet powodować choroby przyzębia. Oto wszystko, co warto wiedzieć o diastemie!
Nie każdy pacjent zdaje sobie sprawę z tego, że leczenie ortodontyczne nie kończy się wraz ze zdjęciem aparatu. Nasze zęby mają naturalną tendencję do wracania do swoich pierwotnych pozycji. Kluczową rolę w utrzymaniu efektów leczenia odgrywa aparat retencyjny, nazywany też retainterem. Czym dokładnie jest retainer, w jakim celu się go nosi i kto decyduje o jego zastosowaniu? Odpowiadamy!
U podłoża bruksizmu najczęściej leży stres. Przedłużające się napięcie mięśniowe powoduje zaciskanie zębów w dzień i zgrzytanie nimi w nocy. Powoduje to niszczenie zębów oraz ból. Jakie terapie mogą pomóc?