Star Wars w leczeniu endodontycznym

W endodoncji zmieniło się wszystko oprócz anatomii. System kanałowy jest niezwykle rozbudowany i nie ogranicza się tylko do kanału głównego, czy kanałów dodatkowych. Uwaga nas jako Lekarzy skupia się dzisiaj wokół licznych kanałów bocznych i delty korzeniowej. Przestrzenie te nie są dostępne dla ludzkiego oka, nawet pracując w powiększeniu czyli pod mikroskopem.

Współczesna endodoncja to leczenie mało inwazyjne.

Oszczędnie opracowujemy kanały i odchodzimy od ich szerokiego poszerzania, ale z drugiej strony musimy z nich usunąć zainfekowaną miazgę i warstwę mazistą czyli warstwę zanieczyszczeń, która powstaje podczas opracowywania kanałów niezależnie od tego jakiej techniki użyjemy. Warstwa ta utrudnia dyfuzję (przenikanie) płynów, utrudnia wypełnienie kanałów, drażni tkanki okołowierzchołkowe i często jest przyczyną niepowodzeń w leczeniu. Chcąc ją usunąć musimy postawić na skuteczne płukanie (irygację) i dezynfekcję. Określamy to jako "tsunami płynów" najlepiej podchlorynu sodu (NaOCl).

Dokładne płukanie jest warunkiem szczelnego przylegania materiałów wypełniających i zapewnienie aseptyki, szczególnie w trudno dostępnych miejscach. Pamiętajmy, że aby podchloryn działał musi zostać zaaktywowany. Zwykle robimy to z użyciem ultradźwięków. Aktywacja podgrzewa środek płuczący, dzięki czemu dezynfekcja jest jeszcze bardziej skuteczna.

Level wyżej w irygacji dezynfekcji osiągamy dzisiaj dzięki laserom.

Laser SkyPulse Er:YAG (erbowo - jagowy) zapewnia najszerszy zakres zabiegów na tkankach twardych i miękkich wśród laserów w swojej generacji. Zdolność lasera do wykorzystania niskoenergetycznych i krótkich impulsów doskonale sprawdza się w leczeniu endodontycznym.

Dodatkowo technologia Fotona TwinLight łączy w sobie dwie uzupełniające się technologie Er:YAG i Nd:YAG. W jednej terapii pozwala na maksymalnie skuteczną dezynfekcję i oczyszczenie szczególnie kanałów o skomplikowanej anatomii.

Technologia TwinLight to dwa etapy:

  1. Energia lasera Er:YAG wykorzystywana jest do wytworzenia fotoakustycznej fali uderzeniowej rozchodzącej się w roztworze naszego podchlorynu, dzięki temu kanał główny i jego liczne odgałęzienia zostają oczyszczone.
  2. Wprowadzony do kanałów światłowód lasera Nd:YAG pozwala na głęboką dezynfekcję.

Leczenie metodą TwinLight to szybsza i łatwiejsza procedura oraz dobre efekty kliniczne. Uważa się, że jako jedyna usuwa 99.9% bakterii w całym systemie korzeniowym i skutecznie zmniejsza ryzyko ponownego leczenia.

Tym samym w DeClinic wchodzimy z naszym leczeniem endodontycznym na wyjątkowo wysoki poziom.


lek dent Irmina Materna

WARTO WIEDZIEĆ
Co to jest endodoncja i czym się zajmuje

Endodoncja to profesjonalna nazwa leczenia kanałowego. Polega na usunięciu z zęba zainfekowanej miazgi. Wymaga precyzji, ale dzięki mikroskopom jest wysoce skuteczna. Pozwala ratować zęby, które kiedyś były skazane na usunięcie, co wpisuje się w trendy nowoczesnej stomatologii.

Więcej >
Nowoczesne leczenie kanałowe

Rozległa próchnica czy martwica miazgi – tego typu poważne schorzenia mogą się skończyć utratą zęba. Ostatnią deską ratunku często okazuje się wymagające precyzji leczenie kanałowe. Na szczęście nowoczesny sprzęt połączony z doświadczeniem lekarza niweluje dyskomfort pacjenta i zapewnia dokładność działań stomatologa.

Więcej >
Stomatologia w narkozie

Wiele osób boi się dentysty, co często doprowadza stan uzębienia do poważnych zaniedbań. Bardzo interesującym rozwiązaniem dla takich osób jest leczenie w znieczuleniu ogólnym, zwane popularnie narkozą.

Więcej >
NAPISZ DO NAS
Masz pytanie? Zostaw swój numer a oddzwonimy do Ciebie!
    envelopephone-handsetbubblemenu