Zmagasz się z zaczerwienieniem, obrzękiem i bólem dziąseł? To mogą być objawy stanu zapalnego! Wczesne wykrycie tego schorzenia oraz szybkie wdrożenie leczenia mogą uratować Twoją jamę ustną przed poważniejszymi konsekwencjami, takimi jak nawet przedwczesna utrata zębów. Jakie są przyczyny zapalenia dziąseł i jak sobie z nim radzić?
Zdrowe dziąsła są jędrne, różowe i nie sprawiają nam bólu, nawet podczas szczotkowania zębów. Jeśli dziąsła zaczynają boleć, puchnąć lub zmieniać kolor na ciemniejszy, może być to oznaką rozwijającego się stanu zapalnego.
Najczęstsze symptomy stanu zapalnego dziąseł to:
Co istotne, zapalenie dziąseł zaczyna się dość niepozornie. Dziąsła najczęściej stają się drażliwe, miękkie i lekko zaczerwienione. Z czasem pojawiają się krwawienie, opuchlizna i nieprzyjemny zapach z ust. Jeśli w porę nie zareagujemy, może dojść do recesji dziąseł – odsuwania się brzegu dziąsła od korony zęba.
Żadnego z tych objawów nie wolno lekceważyć. Nieleczony stan zapalny dziąseł rozwija się w poważniejsze choroby takie zapalenie przyzębia, które jest jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnej utraty zębów obserwowanych u pacjentów zgłaszających się do warszawskiego centrum stomatologicznego DeClinic
Bezpośrednim źródłem pojawiania się stanu zapalnego dziąseł jest działanie bakterii płytki nazębnej gromadzących się na powierzchni zębów oraz w obrębie dziąseł. Jeśli płytka nie jest usuwana wystarczająco często oraz dokładnie, zaczyna podrażniać dziąsła, prowadząc do stanu zapalnego. Nieprawidłowa higiena jamy ustnej to według specjalistów DeClinic najczęstsza przyczyna stanu zapalnego dziąseł. Nie jest jednak jedyną przyczyną.
Inne przyczyny zapalenia dziąseł to:
Czynnikami sprzyjającymi zapaleniu dziąseł są:
Jeśli zauważymy u siebie niepokojące objawy, pierwszym krokiem zawsze powinno być skoncentrowanie się na dokładniejszej higienie jamy ustnej. Szczoteczka z odpowiednim włosiem oraz nitkowanie przestrzeni międzyzębowych przed wieczornym myciem zębów to podstawa w leczeniu zapalenia dziąseł.
Po jakim czasie objawy zapalenia dziąseł powinny nas zaniepokoić? Kiedy należy zgłosić się do stomatologa? Jeśli mimo wdrożenia odpowiedniej higieny objawy nie ustępują lub wręcz się nasilają, do lekarza warto iść jak najszybciej – radzą specjaliści z warszawskiego centrum stomatologicznego DeClinic. Możliwe, że doszło już do przewlekłego zapalenia dziąseł, które wymaga konsultacji lekarskiej. Stomatolog dokona wówczas właściwej diagnostyki, stosując standardowe badanie wewnątrzustne, a niekiedy też pantomogram, który pozwala dokładniej ocenić stan przyzębia. Dzięki temu lekarz będzie w stanie stwierdzić, czy mamy do czynienia ze stanem zapalnym, czy może już z pierwszymi objawami paradontozy.
W wielu przypadkach nagromadzonej na powierzchni zębów oraz pod dziąsłami płytki nazębnej nie da się usunąć samodzielnie w domu. Pacjenci z przewlekłym zapaleniem dziąseł najczęściej są wysyłani na profesjonalny zabieg czyszczenia zębów. W DeClinic taki zabieg higienizacyjny składa się z czterech kroków – skalingu (czyli usunięcia kamienia nazębnego), piaskowania, polishingu oraz fluoryzacji. Po zabiegu pacjent otrzymuje dokładną instrukcję dalszego postępowania oraz domowej higieny jamy ustnej. Higienistka lub stomatolog proponują też specjalne pasty do zębów, które będą wspierać zdrowie dziąseł oraz je regenerować.
W przypadku ostrego lub zaawansowanego stanu zapalnego dziąseł lekarz może dodatkowo przepisać antybiotyk oraz specjalistyczny płyn do płukania, który będzie hamował tworzenie się płytki nazębnej.
Stan zapalny dziąseł sam w sobie nie jest schorzeniem groźnym – o ile w porę go zauważymy i wdrożymy odpowiednie leczenie. Na szczęście w większości przypadków wystarczy właściwa higiena jamy ustnej lub wizyta na profesjonalnej higienizacji zębów. Jeśli jednak zapalenie dziąseł nieustannie nawraca lub dolegliwości nie ustępują, należy udać się do stomatologa w celu ustalenia przyczyny problemu. Jeżeli szukasz polecanego dentysty w Warszawie, umów się na wizytę w warszawskim centrum stomatologicznym DeClinic jeszcze dziś!
Afty, czyli niewielkie, bolesne plamki z białym lub żółtym nalotem, zdarzyły się chyba każdemu z nas. Same w sobie zazwyczaj nie są groźne i znikają samoistnie po kilku dniach. Problem pojawia się w sytuacji, kiedy afty uporczywie nawracają. Czym dokładnie są afty, jakie są przyczyny ich powstawania oraz co zrobić w przypadku nawracających aft? Specjaliści z warszawskiego centrum stomatologicznego DeClinic podpowiadają.
Kieszonka dziąsłowa to niewielka przestrzeń lub zagłębienie między dziąsłem a zębem. Choć wygląda dość niepozornie, to jej nieleczony stan zapalny może prowadzić do poważnych problemów stomatologicznych. Co zrobić w przypadku kieszonki dziąsłowej i jakie są jej metody leczenia?
Aż połowa Polaków unika wizyt u dentysty, ponieważ się ich boi. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych. Statystyki pokazują, że temat jest ważny, ponieważ duża ilość osób może cierpieć na dentalfobię. Warto się zatem zastanowić, dlaczego boimy się stomatologa. Czy jest to fobia, która wymaga pomocy psychologa a może nawet psychiatry czy jedynie lęk, z którym sami sobie możemy poradzić? Jak to rozpoznać? Z czego ten strach może wynikać? I jakie to może nieść konsekwencje?